Kasvame lahku või kasvame kokku

21. sept 2023
foto

Septembri teisel pühapäeval tähistati vanavanemate päeva. Lisaks 16 vanavanemale õnnitlesime Viimsi Artiumis ka 14 kuld- ja 4 teemantpulmapaari. 

Ajast aega on ikka juureldud, et mis on pikaealisuse saladus, nii elatud aastate kui ka suhte mõistes. Üsna tavapäraselt tuuakse lahkumineku põhjuseks „lahku kasvamine“. Mulle aga meenub ühe avaliku elu tegelase kommentaar, et tema on oma abikaasaga aastate jooksul hoopis „kokku kasvanud“. Iga suhe on unikaalne ja iga inimene on isiksus. Inimene on sotsiaalne olend. Ilma tähelepanu ja armastuseta me ei jääks imikuna ellu. Teise inimese olemasolek sinu jaoks annab kinnitust, et oled hoitud, et sinu arvamus, tunded ja mõtted on tähtsad ehk sina oled oluline, oled olemas. Eduka suhte aluseks on kombinatsioon emotsionaalsest ja füüsilisest atraktiivsusest. See tähendab, et lisaks ligitõmbavale välimusele saavad oluliseks ka partneri mõttemaailm ja väärtused. Nii saab suhe alguse, aga kuidas siis ikkagi jõuda kooselu kuldsesse ikka? 

Sotsiaalteadlased, perenõustajad ja „suhtespetsialistid“ on reastanud erinevad pikaealist suhet mõjutavad tegurid, mis oma olemuselt on üldinimlikud ja olulised igas suhtes, mitte ainult paarisuhtes. Usu ja usalda: usu ilusa kooselu võimalikkusesse, usu endasse, usu oma partnerisse. Usu, et kooselu rikastab, mitte ei võta ära. Armasta: luba endal armasta ja luba ennast armastada, ilma hirmu ja klammerdumiseta. Armasta ennast ja oma partnerit just sellisena nagu te olete, ilma tingimusi seadmata. Ära oota suhtelt midagi, mida sa ise ei paku. Kuula, lihtsalt kuula. Ole oma kaaslasega sõber. Tunne rõõmu väikestest asjadest. Ära kaota iseennast suhtes ära. Hoidke üksteist, olge õnnelikud, et te üksteisel olemas olete. Inimestel, kes elavad pikalt ja õnnelikult koos, on olulisel kohal viisakus, sügav ja tõeline austus partneri vastu – see on kõige tähtsam üldse. Oluliseks märksõnaks kahe inimese vahelises suhtes on võime reageerida teineteisele, väikestele argipäevastele tähelepanekutele ja žestidele, mida kaaslane sulle pakub, olla n-ö suhtes „kohal“. 

Ameerika kirjanik ja blogija Mark Manson on arvamusel, et pikaajalise suhte võtmeks on hoopiski igavus. Pikaajaliselt koos olevad paarid elavad väga rutiinset ja sündmustevaest elu, räägivad igapäevastest igavatest asjadest, vaatavad televiisorit, valmistavad õhtusööki ja neile selline elukorraldus sobib. Sellised elud kulgevad vaikses ja rahulikus rütmis, ilma suuremate draamadeta, ilma lendavate nõude ja tundeplahvatusteta. Mansoni sõnul on see midagi sootuks vastupidist kaasaegsetele trendidele, kus keegi ei taha olla igav inimene. Kaasaegsete soov on inimesena olla huvitav ja elada põnevat ja seiklusterohket elu. Omadused, mis muudavad su köitvaks suhte loomisel, ei pruugi aga romantilises plaanis pikaaegset suhet soosida. Kirjanik on arvamusel, et me peaksime oma eludesse tooma rohkem igavust. Igavlemine võiks muutuda normaalseks elu osaks. Ka Fred Jüssi on mõtisklenud molutamise vajalikkuse üle, mis ehk on ka igava elu üheks osiseks. 

Uurisin erinevatest foorumitest ja arvamuslugudest, mida pikaealises suhtes olijad ise oma suhte õnnestumise saladuseks peavad. Sõprus, austus, võime muutuste ja eluraskustega kohaneda, sarnased väärtushinnangud ja harjumused, huumorisoon, hoolimine ja mõistmine, võime andestada ja muidugi armastus. Huvitaval kombel läksid arvamused üsna lahku suhte kallal töötamise või mittetöötamise osas. Oli arvajaid, et suhe vajab hoolitsust ja tööd, ja oli ka neid, kes arvasid, et kui on hea suhe, siis ongi koosolemine soe ja mõnus ning kõik toimib ilma suurema pinge ja pingutuseta. Suhe ongi kahe inimese ühislooming ja igal kooselul on oma lugu, oma kulg, omad mõõnad ja rõõmud. Kuid kõige rohkem tuli siiski arvamusi, et hea ja pikaajalise suhte üks kindel omadus on õnn ja tohutu vedamine, et oled leidnud miljonite seast just selle õige… Õige inimese sinu jaoks, kõige parema, hoolivama ja armsama, kellega koos on hea ja kindel tunne koos minna kuldsetesse aastatesse.

Soovin kõikidele kuld- ja teemantpulmapaaridele palju õnne ja rõõmuderohket kulgemist!

Katrin Markii
abivallavanem