Keskkonnasäästlik käitumine tasapisi suureneb

3. nov 2023
foto

Lõpule on jõudnud sellel aastal kahel korral vallas läbi viidud segaolmejäätmete liigiti kogumise seire ehk PrügiBinGo. Sügisel läbi viidud kontrollringil oli nõuetekohaselt segaolmejäätmeid sorteerivad majapidamisi märkimisväärselt rohkem kui kevadel.

Oktoobris lõppes selle aasta maikuus alguse saanud jäätmete liigiti kogumise seire ehk PrügiBinGO pilootprojekt, mille esmaseks eesmärgiks oli saada ülevaade elanike käitumisharjumustest jäätmete liigiti kogumisel. Projekti käigus toimus kaks kontrollringi – esimene kevadel ning teine sügisel. Kõik juhuslikult valimisse sattunud kinnistud said personaalse tagasiside.

Sügisese kontrollringi eel andsime kõikidele kontrollpiirkonda jäävatele majapidamistele teada kontrolli võimalikust ajast ja metoodikast. Vallavalitsuse soov oli anda inimestele võimalus oma jäätmete sorteerimise harjumusi enne kontrolli korrigeerida. Kevadise kontrollringi toimumisest teavitati vallavalitsuse kanalites.

Kevadise ja sügisese kontrollringi ajal kontrolliti kokku 310 kinnistut. Kui kevadise kontrolli tulemusel vastas 155-st juhuslikult valimisse sattunud kinnistust vaid 3% nõuetele, siis sügiseses kontrollis vastas esimest korda kontrollringi sattunutest nõuetele juba ligi 8% kinnistutest. Tõsi, need protsendid on väikesed, aga see on siiski märk muutusest ja viimsilaste teadlikkuse tõusust ning tahtest loodust säästa.

Sügisesse kontrollringi valiti juhusliku valimi alusel ka kevadises kontrollringis puudustega esinenud kinnistud. Selliselt saime ülevaate ka sellest, kuidas jäätmete liigiti kogumise kontrolli tulemusel saadetud märgukirjad esinenud puuduste osas on inimeste käitumisharjumusi muutnud. Järelkontroll näitas positiivseid arenguid. 63-st kinnistust, kellel esimese seireringi ajal esines jäätmete liigiti kogumises puuduseid, läbis teise ringi seire puudusteta juba kuus kinnistut. Seega saame öelda, et peaaegu 10% puudustega kinnistutest tegid enda jäätmete liigiti kogumise seire tulemusel korda. Kindlasti on siin jätkuvalt oluline, et igas majapidamises juurduksid õiged põhimõtted ja neist peetakse leibkonnas kinni.

Läbi viidud seire näitas, et suurimaks probleemiks on pakendijäätmete ning biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete liigiti kogumine. Seire tulemus näitas, et väga paljud segaolmejäätmete konteinerid sisaldasid ka sinna mitte kuuluvaid biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid (näiteks kartulikoori, kurki, õuna jms) ning erinevaid pakendeid (piimapakend, jogurtitops, kileümbrised jms).

Viimsi vallavalitsus loosis kõigi seiresse sattunud ning tunnustuskirja saanute hulgast välja viis Piletilevi kinkekaarti. Loosi võitjateks osutusid kaks Laiaküla, üks Metsakasti, üks Äigrumäe ja üks Muuga küla elanik. Võitjatega võetakse otse ühendust.

Jäätmeid tuleb sorteerida
Viimsi valla jäätmehoolduseeskirjast lähtuvalt tuleb biolagunevaid ja pakendijäätmeid koguda segaolmejäätmetest eraldi. Biolagunevate jäätmete liigiti kogumiseks on sisuliselt kaks võimalust: koguda jäätmeid eraldi biolagunevate jäätmete konteinerisse või kompostida enda kinnistul asuvas nõuetekohases kinnises kompostris. Viimane variant on lubatud vaid üksikelamutele või paarismajadele. Teistel on kohustuslik omada eraldi biolagunevate jäätmete konteinerit. 

Pakendijäätmete liigiti kogumiseks on võimalus kasutada avalikke pakendipunkte, kuid märksa mugavam ning parem lahendus on pakendiorganisatsioonide poolt pakutav tasuta pakendikoti (rahvakeeli „kollase koti“) teenus üksikelamutele ja paarismajadele või pakendikonteiner korteriühistutele. Alates viie korteriga elamutest on eraldi pakendikonteineri omamine kohustuslik. 

Kokkuvõttes võib öelda, et töö jäätmete keskkonnasäästliku majandamisega peab jätkuma, sest kuigi meil on juba positiivseid arenguid, on harjumuste muutmine keeruline. Siin on olulisel kohal inimeste teadlikkus ja tahe keskkonda hoida ning säästa. Kuna viimsilased on keskkonnaküsimustes väga kirglikud ja tähelepanelikud, on lootus, et roheline mõtteviis jõuab ka kodustesse jäätmekonteineritesse. Täname kõiki viimsilasi, kes täna oma eeskujuliku käitumisega kogukonnale eeskuju näitavad! Kuna PrügiBinGo on osutunud väga heaks meetodiks elanike jäätmete sorteerimise harjumuste väljaselgitamisel ja muutmisel, on plaanis seiretega jätkata ka tuleval aastal.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Jane Saks