Keukenhof kui maailma ilusaim kevadaed

26. aprill 2023
foto

Madalmaades asuvat Keukenhofi peetakse maailma suuruselt teiseks lilleaiaks Araabia Ühendemiraatides asuva Dubai imeaia järel. Keukenhof aga saab kindlasti ennast esitleda kui maailma ilusaimat kevadaeda, kus igal kevadel õitseb 32 hektari suurusel alal seitse miljonit sibullille (neist ca 4,5 miljonit on tulbid).

Kui rääkida lühidalt ajaloost, siis Keukenhof tähendab hollandi keeles köögi aeda ning selle ajalugu ulatub 15. sajandisse, kui krahvinna Jacoba van Beieren (1410–1436) kogus Teylingeni lossi köögi jaoks puu- ja köögivilju Keukenduinist (köögiluidetest). Keukenhofi loss ehitati 1641. aastal, üle 200 aasta hiljem, 1857. aastal kujundasid maastikuarhitektid Jan David Zocher ja tema poeg Louis Paul Zocher lossiaiad ümber. See inglise maastikustiilis park on siiani Keukenhofi aluseks.

Praegusel kujul toimetav aed sai alguse 1949. aastal, kui 20 lillesibulakasvatajat ja -eksportijat tulid välja plaaniga kasutada parki kevadlillesibulate eksponeerimisel. Park avas oma väravad avalikkusele 1950. aastal ja oli kohe edukas – esimesel aastal külastas parki 236 000 külastajat. 2022. aastal külastas Keukenhofi lilleaeda ca 1,1 miljonit külastajat. Võib julgelt väita, et viimase 73 aasta jooksul on Keukenhofist kujunenud maailmakuulus vaatamisväärsus. 

Mida Keukenhofis teha ja näha saab?
Keukenhofis on esindatud mitmed erinevad aiastiilid. Näiteks on seal olemas inglise stiilis aed looklevate radadega, ajalooline aed, nn looduslik aed (sibullilled on kombineeritud püsilillede ja põõsastega), jaapani stiilis aed. Vaatamata suurele tulpide hulgale ei ole Keukenhofis väga suuri tulbivälju (mida sealt sageli ekslikult loodetakse leida). Küll aga on suuri tulbivälju võimalik näha naabruses olevates eravaldustes, mis ei ole Keukenhofiga seotud.

Keukenhofi pargis on ka erinevat sorti orhideesid, roose ja sireleid, enam kui 80 liigist ca 2500 puud, Madalmaade suurim skulptuuride park, mitmeid kilomeetreid jalgradu jne. Samuti on seal tore lastega – pargis saavad nad nautida aardejahti, labürinti, mänguväljakuid, nautida loomade ala, kus võib kohata uudishimulikke kitsi, nurisevaid sigu, kauneid paabulinde ja jäneseid. Samuti saavad pargis koos teiega jalutada pere neljajalgsed. Lillepargi külastus on tore päev kogu perele.
Keukenhofi lilleaed on sel aastal avatud iga päev 23. märtsist kuni 14. maini. Kuna lillede õitsemine on kooskõlas looduse ja ilmaga, siis on väga raske öelda, mis ajal oleks kõige parem Keukenhofi külastada.
 
Kevadise lilleparadiisi külastuse aja võiks jagada kolmeks perioodiks:

  • esimene periood – avamisest alates on pargis palju õitsvaid lilli. Paviljonides toimuvad suurepärased lillenäitused, kus on palju õitsevaid tulpe. Väljas õitsevad nartsissid ja krookused;
  • teine periood – peale nartsisside ja krookuste on aeg õitseda hüatsintidel ja varajastel tulpidel. Toalillede näitused paviljonides on endiselt hämmastavad oma suurepäraste värvide poolest;
  • kolmas periood – viimasel perioodil õitsevad väljas tulbid. Puud on rohelised ja paviljonides toimuvad lillenäitused näitavad endiselt hämmastavaid värvide mängu.

Enda hinnangul selle aasta näitel võin öelda, et minu selleaastane külastus (10.–11. aprill) oli teise perioodi alguses. Järgmise külastuse peale mõeldes teen seda eeldatavalt ca kaks nädalat hiljem, kuna selleks ajaks peaks olema pargis veel rohkem tulpe õide läinud.

Rääkides veel külastusaja planeerimisest, siis pakub silmailu ka iga-aastane Hollandi suurim kevadfestival Bloemencorso van de Bollenstreek. Sellest värvilisest vaatemängust saab osa igal aastal üle miljoni külastaja. Ürituse tipphetkeks on laupäevane paraad, kus läbivad värvilised ja lillemassiividesse ehitud sõidukid rõõmsa muusika saatel tervelt 42 km pikkuse teekonna. Paraad läbib ka Lisse ning Keukenhofi ümbruse. Paraad alustab tavaliselt oma teekonda kell 8 hommikul ning lõpetab kell 22 õhtul. Sel aastal toimus paraad laupäeval, 22. aprillil.

Üldiselt on Keukenhofi aiast raske sõnadega rääkida – pildid ütlevad kindlasti rohkem, aga täit ülevaadet sellest suurejoonelisest ilust, meeletust tööst, metsikust külastajate hulgast ei ole sellegipoolest võimalik anda. Seda peab ise kogema ning soovitan seda kõigile aiandushuvilistele!

Allar Lehtsalu
haljastus- ja heakorrateenistuse juhataja

Foto: Allar Lehtsalu