Kohvik Haabneemes rõõmustab nii kohalikke kui ka kaugemalt tulijaid

6. nov 2023
foto

Haabneeme kohvik Rohuneeme teel on juba üle poole sajandi viimsilaste maitsemeeli toitnud. Kohale tullakse ka Tallinnast ning kaugemaltki. Kohvik on avatud iga päev kümnest kaheksani, kringleid ja torte, kulinaariatooteid ning cateringi on samuti võimalik ette tellida.

Haabneeme kohvik alustas oma tegevust aastal 1973 ehk tänavu täitus täpselt 50 aastat, mil poolsaare vanim järjest tegutsenud kohvik on oma kliente maitsvate roogadega rõõmustanud. “Gunnari (Gunnar Tamm, juhatuse liige ja omanik – toim.) ema tuli Haabneeme kohviku juhatajaks selle asutamisest alates. Kohvik oli töös pereettevõttena ning 1992. aastast alates tegutseb kohvik AS Tampe egiidi all,” räägib Kerti Plakso, kes töötab firmas juhiabi-personalijuhina ning hoolitseb ka müügi, kodulehe ja sotsiaalmeedia eest.

Esimestel aastatel tegutses Tampe AS ka vanas Viimsi koolis ning paralleelselt hoiti käigus Haabneeme kohvikut. “Meil on tööl inimesed, kes on firmas olnud algusaastatest peale. Lisaks Viimsi koolile olime aastaid ka PERHi toitlustajad, kus meie meeskond oli lausa 150-liikmeline, et kõik arstid ja patsiendid ära toita.

Lisaks oleme tegutsenud ka Merivälja koolis, ETV majas ning Kaitseväe peastaabis. 2012. aastal võitsime äsja renoveeritud Tallinna Teletorni restorani hanke,” kirjeldab naine firma pikaajalist kogemust toitlustussektoris laiemalt.

Väike, aga ühtehoidev meeskond
Igapäevaselt on Haabneeme kohvikus tööl viis inimest, kes toimetavad nii köögi poolel kui ka leti taga. “Meeskonnatöö on väga oluline ning meie pluss ongi just see, et meie inimesed on kaua koos töötanud. Kaadri voolavus on meil minimaalne ning peaasjalikult on lahkutud alles siis, kui on jõutud pensioniikka. Kuid mõned on jäänud meile tööle ka pensioniea saabudes. Meie töötajate keskmine vanus on 40 pluss, tööl on igas eas inimesi. Meil töötades on inimestel kindlus, et asjad toimivad. Oleme üle elanud nii masu kui ka koroona ning ei ole end sidunud ei Wolti ega Boltiga. Me ei ole ajaloos ei nime ega keha vahetanud. Käime koos teatris ja väljasõitudel, jõulude eel käib töötajatel päkapikk külas ning uue aasta õhtusöögiga täname seljataha jäänud aastal tehtu eest. Lisaks Viimsis asuvale kohvikule toimetame ka Tallinna ülikoolis ja Swedbanki peamajas ning kõikide kohtade peale kokku 29-st töötajast on tervelt viis ametis esimesest tegutsemisaastast alates,” kirjeldab Kerti.

Juhtide äraolekul hoolitsevad allüksuste juhid heaperemehelikult tööprotsesside toimimise eest. “Me usaldame oma inimesi ja kui tõesti peaks midagi juhtuma, ja mõnikord juhtubki, siis võetakse meile kõne,” kirjeldab Kerti Plakso tööprotsesse.

Kohvik on lastega isade lemmik 
Paljud veel kindlasti mäletavad, et kuni aastani 2013 oli Haabneeme kohvikus nõukaaegne interjöör. “Harjumuse jõud on suur ning nii mõnedki inimesed olid päris pahased, kui me seda muutma hakkasime. Sama on toitudega. Meil on jätkuvalt menüüs sardellid hapukapsaga, guljašš ning Kiievi kotlet, mida valmistame algusest peale ise – need peavad jääma menüüsse, muidu saavad püsikliendid pahaseks. Meil on tööl pagar, kes on ametis esimesest päevast alates, ning väga paljud kliendid on jäänud tänu temale oma lemmikkondiitritoodetele truuks,” ütleb Gunnar Tamm.

Mees räägib heldimusega oma emast, kes juba üle poole sajandi tagasi asus Haabneeme kohviku etteotsa. “Meie juurde tullakse just koduste ja klassikaliste toitude pärast, millega on inimesed harjunud. Kodused toidud muutusid eriti populaarseks koroona ajal. Meie toitudes ei ole tegelikult kunagi olnud tähestiku tähti ehk säilitusaineid,” ütleb mees.

Huvitava faktina tõid nii Kerti kui ka Gunnar esile, et kohvikus käivad just isad lastega. “Emad tahavad võib-olla veidi rohkem glamuuri, aga meie kohvikus ütlevad isad, et nad saavad siin kõhu korralikust kodusest toidust täis ja neile meeldib siin,” toob Kerti välja.

Käsitööleib, mesi ning palju teisi hõrgutisi
Haabneeme kohviku saiad ja kondiitritooted valmivad munadest, mida saadakse oma pikaaegsetelt tarnijatelt ja koostööpartneritelt. “Meie supid tehakse ikkagi lihast ja puljongid keedetakse, mitte ei tehta pulbrist. Väga suur osa meie tegevusest moodustab ka catering –sünnipäevad, konverentsid, pulmad ja peied. E-poodi me ei ole avanud lihtsalt põhjusel, et siis jääks vahetu suhtlemine kliendiga tahaplaanile ja kogu toimetamine muutuks liiga tehniliseks. Haabneeme kohviku Facebooki leht töötab hästi ning tihtilugu inimesed helistavad meile tellimuse edastamiseks lihtsalt ette, et palun pange need ja need tooted valmis. Koju saab erinevaid vaagnaid ja kulinaariatooteid tellida ning 80% meie klientidest ongi püsikliendid. Tõsi, koroona ajal tegime ka kojuvedu, aga see oli paratamatus,” räägivad Kerti ja Gunnar.

Haabneeme kohvikust on võimalik kaasa osta veel naturaalset õunamahla ja mett, mis tuleb Kütiorust Võrumaalt. Jõulude eel rõõmustatakse viimsilasi marineeritud kõrvitsa ja hapukapsaga, mis on kinkepurkidesse pakitud ja klientide poolt väga armastatud. “Täna oleme olukorras, kus meie pagar ei jõua kõikidele soovijatele meie käsitööleiba ette küpsetada, sest see tõepoolest sulab suus. Varem tehti seda paar korda nädalas, aga nüüd lausa iga päev,” ütlevad Haabneeme kohviku omanikud.

Lisaks meele ja mahlale jõuavad Võrumaa põldudelt ja metsadest Viimsisse ka kukeseened, kartul ja kurgid. “Kõiki naturaalseid tooteid müüme me ainult siin Viimsis, kuskil turul me neid pakkumas ei käi,” ütleb Gunnar.

Avatud iga päev
Nagu eespool sai mainitud, on Haabneeme kohvik iga päev avatud hommikul kella kümnest õhtul kaheksani välja. Kõige tihedam aeg on lõuna ajal, kui inimestel kõht tühi – siis võib järjekord olla päris pikk. Päevapakkumised kehtivad igal nädalapäeval kuni piltlikult öeldes kaupa jätkub. Tihtilugu ostetakse siit perele ka soe õhtusöök kaasa. Kui väljareklaamitud päevapraad peaks otsa lõppema, siis tehakse lihtsalt midagi sama maitsvat asemele – ilma ei jää keegi.

Õhtutundidel on võimalik kuni 45 inimest mahutavat ruumi rentida nii sünnipäevaks kui ka peiedeks. Lisaks Haabneeme kohvikule on toitlustust pakutud ka Viimsi raamatukogus, Rannarahva muuseumis ja Viimsi Artiumis.

Kui rääkida klientide lemmikutest, siis magusasõprade hitt-tooteks on kindlasti vahukoorekook, mida tehakse loomulikult ehtsast vahukoorest. “On suur vahe, kas lasta ilusast välismaisest pakendist nn keemiavahukoort saiale peale või valmistada ehtsast vahukoorest ise ilus valge mütsike. Päris vahukoor säilib vähem aega, aga maitse on kindlasti parem. Vastlate ajal valmivad meie pagarikojas ka mõned tuhanded kuklid ja ikka selle õige vahukoorega. Väga populaarsed on ka kringlid, kus me ei kasuta säilitusaineid. Kohupiima-kirsikringel on selline toode, mida tellitakse kaasa mitte ainult pidupäevadeks, aga ka näiteks nädala lõpus, kui minnakse kuhugi maale,“ kirjeldavad Kerti ja Gunnar. Armastatud nostalgiatooted, sefiirikorvike mokakänd ja moorapea, sefiiritordid on koha leidnud ka Stockmanni toidumaailma kondiitriletis.

Külmlauast toovad omanikud lemmikutena esile näiteks kartuli-singi ja kartuli-muna salati – jällegi klassika, mida kohalikud armastavad. Päevamenüüs löövad laineid teada ja tuntud supid nagu kodune seljanka, pearoogadest pikkpoiss kartulipüreega, mille puhul kasutatakse vana head retsepti piima ja võiga.

Hoia Viimsi vanimal kohvikul silma peal!
Koduleht: tampe.ee/haabneeme-kohvik/

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor