Liikumisaasta raames – lauatennis

6. nov 2023
foto

Uuringud ja teadlased on jõudnud järeldusele, et lauatennis on aju jaoks parim spordiala. See tempokas mäng on väljakutseid, aga ka võrdselt rahuldust pakkuv nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele. Neuroteadlane ja kliiniline psühhiaater dr Daniel Amen nimetab lauatennist "parimaks ajuspordiks".

Lauatennis on maailmas üks enim harrastatud spordialasid. See on üks kiiremaid mänge, olenemata sellest, mis tasemel ollakse. Tänu sellele põletab spordiala palju kaloreid ning parandab südame tööd ja tervist. Tegu on ka kontaktivaba spordialaga ehk vigastuste oht on väike. Spordialad, mis nõuavad pidevat kontakti mängijate vahel, nagu näiteks jalg- ja korvpall, on laste ja noorte seas väga populaarsed, aga need põhjustavad ka sagedamini vigastusi. Vastupidiselt neile on lauatennis madala riskiga spordiala, sest lauatennises on väga vähe mängijatevahelist kontakti, eriti üksikmängu puhul. Mõned põhivigastused, näiteks liigeste väänamised ja nikastamised, on siiski võimalikud, kuid neid ei saa me vältida isegi jalutades.

Kuna lauatennis nõuab lühikesi kiirendusi, hoiab see südame-veresoonte süsteemi treeningu ajal aktiivsena, keha liikumas ja südame pumpamas. Seega on lauatennis kasulik nii südame kui ka jalgade ja ülakeha tugevdamiseks. Oluline eelis lauatennise puhul on spordiala tõhusus koordinatsiooni arendamisel.

Lauatennis nõuab kogu keha täielikku koostööd. Iga liigutus vajab paindlikkuse, koordinatsiooni ja tasakaalu kombinatsiooni, mistõttu õpivad lauatennist mängivad inimesed kiiresti hindama läheneva palli ja õige tabamiskoha vahelist aega.

Ala toetab laste arengut
Lauatennist mängides ei treeni me mitte ainult oma keha, vaid ka aju. Kuna see spordiala nõuab, et aju oleks loominguline, siis nii inimese mälu, käitumine kui ka õpi- ja sotsiaalsed oskused arenevad, seda eriti lastel. Lisaks sellele õpetab lauatennis lastele tööeetikat, probleemide lahendamist ja spordimehelikkust. Lastest veel rääkides – vaadates lauatennist psühholoogilisest perspektiivist, arendavad lauatennist mängivad lapsed tõenäoliselt oskusi ja strateegiaid, mis aitavad neil ka väljaspool spordisaali hakkama saada. Kuna lauatennist mängitakse enamasti üksi, muudab see lapse iseseisvaks ja oma tegude eest vastutavaks. Ja mis kõige parem – laps omandab kõik vajalikud oskused ise samal ajal lõbusat tegevust nautides.

Lauatennis on mäng, mis on mõeldud kõigile. Oled sa noor või vana, mees või naine – lauatennist saavad kõik mängida, sest füüsiline võimekus ei ole nii oluline kui strateegia ning seetõttu võitja ennustamine on väga raske. Lauatennis hoiab mängija vaimselt erksana – pidev mõtlemine, kavandamine ja mängustrateegiate kujundmaine hoiab aju aktiivsena ning suurendab aju verevarustust. Lauatennis on ka mäng, mida saab harrastada iga ilmaga, sest mängimisvõimalusi on nii siseruumides kui ka välitingimustes. Tegemist on samuti rahakotisõbraliku spordialaga, sest alustamiseks on vaja ainult reketit, mille hinnad algavad kümnest eurost. 

Lauatennis pakub suurepärast viisi suhelda teiste inimestega, kas kodus pereliikmetega või kasvõi pargis uute inimestega. Tänu sellele võib mäng aidata luua uusi suhteid ning parandada suhtlemisoskust. Lauatennist tuleks mängida sellepärast, et see on lõbus.

10. tegutsemisaasta
Viimsi lauatenniseklubi (LTK) tähistab sel aastal juba 10. tegutsemisaastat. Selle aja jooksul on klubist läbi käinud ja algõpetuse saanud väga paljud noored ja täiskasvanud. Treeningud on varasemalt toimunud nii tennisehallis, päevakodus, noortekeskuses kui ka hotellis. Aastast 2018 viime treeninguid läbi Foruse spordikeskuses. 

Oleme selle aja jooksul läbi viinud erinevaid laagreid ja võistlusi ning Viimsi LTK mängijad on võistlustel olud väga edukad – võidetud on hulgaliselt autasusid ja Eesti meistri tiitleid. Klubi eesmärk on lauatennise populariseerimine ka edaspidi ja aidata noortel lauatennisehuvilistel oma eesmärke saavutada. Samuti pöörame klubis üha enam tähelepanu ka paralauatennisele ja kutsume mängima kõiki harrastajaid sõltumata soost ja vanusest. Klubi treener Raimond Einer on valitud Eesti lauatenniseliidu poolt aasta noorte treeneriks aastatel 2020 ja 2021.

Lauatennise ajaloost
Lauatennise ehk pingpongi (whiff-waffi, bim-pami) või siis nn maakeeli pinksi alge tuleb viktoriaanlikult Inglismaalt, kus Indiast naasnud briti sõdurid tõid selle mängu idee kaasa 19. sajandi lõpupoole. Päris alguses, 1860.–1870. aastate paiku kasutati võrgu asemel raamatuid ja ka reketiteks olid raamatud. Mängupalliks oli siis tavaline golfipall. Suur muutus mängu tuli aastal 1901, kui briti lauatennisehuviline James W. Gibb leiutas tänapäevased pinksipallid ning samal aastal tutvustas E. C. Goode maailmale uut, kummiga kaetud reketit. 

Huvitavaid fakte lauatennisest
•    Lauatennis on Hiina rahvusspordiala.
•    Arstid soovitavad lauatennist mängida ka patsientidel, kes kannatavad Alzheimeri või
dementsuse käes, sest see aitab mälu treenida.
•    Õed Jackie ja Lisa Bellinger purustasid 1993. aastal maailmarekordi, lüües palli edasi-tagasi 173 korda ühe minuti jooksul.
•    1970. aastal silusid USA ja Hiina oma pingelisi diplomaatilisi suhteid just tänu lauatennisele.
•    Ametlik mõõdetud Guinessi rekord lauatennisepalli löömise kiiruses on 2016. aastast poolaka Łukasz Budner käes, kes lõi palli kiiruseks 116 km/h. Kuigi võistlustel seda ei mõõdeta, võib võistlusmängus palli kiirus küündida isegi 160 km/h ja lauatennisepall võib teha kuni 9000 pööret minutis.
•    Maailma kõige pikem lauatennise üksikmäng toimus 20. augustil 1978 Ameerika
Ühendriikides, kus omavahel mängisid Danny Price ja Randy Nunes kokku lausa 132 tundi ja 31 minutit.
•    2017. aasta juunis tehti Ameerika Ühendriikides maailma kõige suurem lauatennisereket, mille mõõdud olid 3.53 x 2.02 m.

Viimsi LTK 2023. aasta parimad tulemused Eestis
•    Pertm Marten Lehtlaan võitis 15-aastasena U19 vanuseklassis nii kulla, hõbeda kui ka pronksi (vastavalt: noormeste paarismäng, segapaarismäng ja üksikmäng).
•    Priit Eiver sai 75+ vanuseklassis Eesti meistriks.
•    Jan Kenneth Toming, Pert Marten Lehtlaan ja Ilmar Vuhka (Viimsi PINX) said Eesti võistkondlikeks meistriteks U19 vanuseklassis.
•    Sebastian Asu, Tristan Priisalm ja Henri Türk (Viljandi LTK Sakala) saavutasid U15 Eesti võistkondlikel meistrivõistlustel III koha.

Priit Lehtlaan
Viimsi lauatenniseklubi juht ja Eesti lauatenniseliidu juhatuse esimees