Liikumisaasta raames: mängi tennist

9. märts 2023
foto

Tennis on vahva mäng igaühele. Kui soovid teha tutvust tennisega, laena tennisereket, leia pall ja sobiv sein. Selliselt saab väga vahvaid mänge juba kasvõi koduhoovis läbi viia. Teine variant on tulla uudistama mõnda tenniseväljakut ja/või soovi korral külastada mõnda proovitreeningut. Kogemuste omandamiseks on võimalus liituda mõne tenniseklubiga. US Tenniseakadeemia (USTA) pakub Viimsis treeningprogrammi nii lastele kui ka täiskasvanutele. 

Tennis on üks enim mängitud reketispordialasid maailmas. Tennist mängitakse erinvate katetega väljakutel. Levinumad on muru-, saviliiva- ja kõvakattega väljakud. Kõvakattega väljakud võivad olla betoon-, asfalt-, tehismuru- või puitkattega. 

Kreekas on leitud seinamaalinguid, kus kujutatakse tennisemängu juba 500 a eKr. Tänapäeva tennis muutus populaarseks kuninganna Victoria ajastul. Spordialaks hakati seda nimetama 1870. aastatel. Esimesed tennise meistrivõistlused peeti Londonis kroketi- ja tenniseklubis Wimbledonis 1877. aastal.  

Tennisemängu eesmärk on saata pall reketi abil väljakul vastasmängija poolele nii, et vastane ei saaks seda tõrjuda. Tennises tuleb alati kinni pidada käitumis- ja etiketireeglitest. Seetõttu on tennis ka väga hea meetod lapsel õppida distsipliini ja aususe põhitõdesid.

Riietuseks sobib alguses hästi ka tavapärane liikumistunnis kantav spordirõivastus. Mugavad ja kvaliteetsed tennisejalatsid on olulised. Jalats peaks andma piisavalt toe ja õige kummitald tagama hea haarduvuse. Väliväljakutel kanna nokamütsi kaitseks päikese eest. Tänapäeva reketid on nailonkeeltega. Mida suurem on reketipea, seda parem on keelestu löögipind. Liiga suure peaga reketit on siiski raske kontrollida. Reketi vars on kaetud nahast või sünteetilisest kummist käepidemega. Regulaarselt mängides on hea kasutada siserõhuga palle, kuid nende põrkeomadused muutuvad ruttu. Tenniseklubides alustatakse tavapäraselt svammpallidega ja liigutakse edaspidi erineva rõhuga täpipallidega edasi kuni tavapäraste kollaste pallideni.

Tennises algab punktiarvestus arvust 15. Teine sama mängija punkt on 30, kolmas 40 ja neljanda punktiga saadakse geimivõit. Kui mõlemad mängijad saavad kolm punkti ja seis on 40:40 ehk 40 tasa, siis geimi võitmiseks peab üks mängijast saama kaks punkti järjest. Mängija, kes esimesena võidab kuus geimi, võidab seti. Kui geimide seisuks on 5:5 (viis tasa), peab üks mängijatest või paaridest seti võitmiseks võitma kaks geimi vastasest rohkem. Kui mängu seis on 6:6 ehk 6 tasa, siis selgitatakse seti võitja nn kiires lõppmängus.

Võimalused alaga tegelemiseks Viimsis
Tennis on suurepärane viis end vormis hoida ja sõpradega rõõmsalt aega veeta. See kontaktivaba ala aitab arendada koordinatsiooni. Tennist saavad mängida igas vanuses huvilised. US Tenniseakadeemia mänguklubis käivad lapsed alates neljandast eluaastast. Vanemad USTA täiskasvanute treeninggrupi liikmed on 56-aastased. Kuid Forus Spordikeskuses käivad regulaarselt tennist mängimas ka 80-aastased tenniseharrastajad. Kuna paljud inimesed mängivad oma vanemas eas, on see sport kogu eluks ja annab kõigile suurepärase võimaluse kohtuda uute inimestega ja leida häid sõpru.

Viimsis Forus Spordikeskuses tegutseb Eesti üks suurimaid tennisekoole US Tenniseakadeemia, sõpradele lihtsalt USTA. Huvikool pakub kvaliteetsel tasemel ja põhjalikult ülesehitatud tennisetreeninguid nii lastele kui ka täiskasvanutele. Viimsi filiaalis käib iganädalaselt ligikaudu 260 noort tennisehuvilist. Täiskasvanute grupitreeningud toimuvad kolmel päeval nädalas. Huviliste lisandudes oleme koheselt valmis avama täiskasvanutele täiendavaid treeninguid. Laste grupitreeningud toimuvad tööpäeviti alates kella kahest kuni kaheksani õhtul, nädalavahetusel kümnest kolmeni. Grupid on moodustatud vastavalt treeningtasemele ja vanusele. Avatud on ka mängulised treeningud kõige pisimatele – 3–5-aastastele. Treeninguid alustatakse svammpalliga ning seejärel läbitakse erinevad täpipalli tasemed.

Lisaks oleme loonud võimalused osaleda erinevatel klubisisestel ja -välistel võistlustel. USTA enda karikavõistlused on hea võimalus teha tutvust võistlusformaadiga ja panna ennast proovile klubisiseselt. Meie õpilased esinevad edukalt Eesti Tenniseliidu turniiridel. Organiseerime ka mitmeid laagreid, seda nii linnalaagri formaadis algajatele kui ka viiepäevaseid ööbimisega tenniselaagreid meie partnerite juures.

Viimsi USTAt on algusest peale edukalt vedanud tipptasemel treener Roland Kiil, teda assisteerib Ly. Treenerite seas on kõrge kutsestandardiga liikumisharrastuse ja spordispetsialistid Riina ja Kristjan. Õpilaste suured lemmikud on Siim ja Sulev. Lisaks neile tegutseb Aleks inglise- ja venekeelsete gruppidega. Neid kõiki assisteerivad noortreenerid Rebecca Teresa, Karmo ja Hardi.

Viimsi Forus Spordikeskuses on neli  kõva- ja kaks vaipkattega väljakut. Vaipkattega väljakud asuvad varikatuse all, mille seinu saab automaatselt üles tõsta. Eestis unikaalne lahendus võimaldab soojade ilmadega mängida värskes õhus, aga olla vihma eest kaitstud.

FORUS Spordikeskus Viimsi (varasemalt Karulaugu Spordikeskus) on multifunktsionaalne spordikompleks, mille katuse all asub ka fitnessklubi Golden Club. Lisaks tennisele saab seal harrastada maadlust, lauatennist, jalgpalli, korvpalli ja palju muud. USTA juures tegutseb ka Golden Dance Club, kus saab arendada tantsuoskust ja tegeleda võistlustantsuga. Peatreeneriks on Martin Parmas.

Osale tasuta proovitrennis!
Liikumisaasta raames on Viimsi vallas märts tennisekuu. Seetõttu kutsub USTA kõiki huvilisi TASUTA tennise proovitreeningutele! Need toimuvad laupäeval 11. märtsil kell 18–19 lastele ja 19–20 täiskasvanutele. Selga tuleks panna spordiriided ja jalga mittemääriva tallaga treeningjalanõud. Reketi saame anda proovitreeningul tasuta. Lisainfo ja eelregistreerimine: viimsi@usta.ee, tel 5199 8969.

Margus Reintal
US Tenniseakadeemia tegevjuht