Lohesurf kutsub merele

5. okt 2023
foto

Mere kutse on alati olnud võimas ja vastupandamatu. Eesti kaunis merevallas Viimsis, täpsemalt Püünsi külas on sellele kutsele eriline vastus – lohesurf. See veespordiala on nauditav ja vaatemänguline ning on leidnud tõelise kodu Püünsis. Seal on mitmekülgne surfikoht, kus nii algajad kui ka kogenud surfarid saavad oma oskusi täiustada.

Inimesed andsid septembri alguses rahvaalgatuse korras üle 600 toetusallkirja, et näidata, kui oluline on Püünsi surfikoht lohesurfi kogukonnale. See omakorda võib aidata kaasa Viimsi valla arengule. Allkirjad edastatakse Viimsi vallavalitsusele koostöös Eesti Lohesurfiliiduga, et rõhutada avalikku huvi ja vajadust lisada lohesurfi tegevused Püünsis valla uude arengukavasse. Vald on juba panustanud surfikoha heakorda läbi niitmise. Pärast mõningate kivide turvalisse kohta tõstmist saaks seda kohta pidada maailma parimaks! Aastakümneid ehitas rannarahvas lautreid ikka kividest, mis leidusid rannikuvees, ja tõstis need justnimelt turvalisuse tagamiseks kokku. Kaitsmaks ennast ja paate mere jõu eest. Nüüd vajavad lohesurfarid sama, et kaitsta ennast.

Mis on lohesurf?
Lohesurf on tänapäeval üks kiiremini arenevaid veespordialasid. Ja üks põnevamaid ja mitmekülgsemaid. Lohesurf ühendab endas mitmete spordialade elemente: lohe juhtimine, veelaud (wakeboarding), lainesurf ja isegi langevarjusport. Lohesurfis on võimalik teha veelauaga sarnaseid trikke ilma paadi või kaablipargi olemasoluta – vajad lihtsalt lohet. Saad sõita tunde korraga, kõrvus ainult tuule kohin. Ei pea muretsema järjekordade pärast järgmisele ringile minekul.

Kas suudad ette kujutada 10 meetri kõrguseid hüppeid siledalt veepinnalt ilma rambi või kickerita? Või piiramatut sõitmist lumeväljadel ainult lohe ja trapetsi abil (lumesurf lumelaua või suuskadega).

Lohesurfi õppimine on väljakutse, aga see ei vaja eriti palju jõudu. Ümber keha kinnituv trapets kannab käte asemel enamuse koormustest ja võimaldab sõita peatumata tundide viisi. Enamik keskmises füüsilises vormis inimesi saavad edukalt lohesurfi õppida, isegi lapsed. Kõige väljakutsuvam on tavaliselt lohe lennutama õppimine. Hea uudis on see, et enamus sellest käib õppelohe abil. See võimaldab aru saada esmastest sammudest lohe käsitsemisel ilma suuremat "päris lohe" tõmbejõudu kasutamata. Esimesed sammud tehakse tavaliselt 1,5- kuni 3-ruutmeetrise õppelohega.

Lohesurf on võrreldes algusaastatega kõvasti edasi arenenud. Kasutusel on palju turvalisust suurendavaid ja standardiks saanud lahendusi – mitu turvapäästikut, võimalus hetkega lohest välja lasta enamus selle tõmbejõust ning peaaegu hetkega saada vette kukkunud lohe uuesti üles ja lendama. Need on märkimisväärselt kiirendanud lohesurfi õppimist. See, mis vanasti võttis aega kuid, saab nüüd selgeks päevadega. Kuigi kaasaegne lohesurfivarustus on teinud selle ala õppimise ülilihtsaks, võib öelda, et koolitus on ikkagi kohustuslik. Ilma selleta võivad asjad kiiresti hapuks minna. Seetõttu on lohesurfi koolituse võtmine usaldusväärselt ja sertifitseeritud koolitajalt esmatähtis!

Hea uudis on see, et tuul on tasuta. 70% planeedist on kaetud veega – meie kasutuses on lõputu sõidukohtade valik. Kui oled lumelaudur või suusataja, siis pane varustus selga-jalga ja saad lumelohetada lagendikel ning järvedel ilma mäepiletile raha kulutamata.

Millised on esimesed sammud lohesurfariks saamisel?
Pealtnäha võib lohesurfi õppimine tunduda keeruline väljakutse. Siin on nõuanded, mis teevad asja palju lihtsamaks. Toome välja seitse sammu, mis viivad sind kaldalt vaatamise asemel ise lohesurfama.

1. Õppelohe
Saladus varakult ja hästi lohe lennutama õppimiseks peitub investeeringus õppelohesse. See on mõeldud täpselt selleks. Enamus õppimise ajast läheb lohe lennutamise tehnika selgeks saamisele. Õppelohed on väiksemad ja tunduvalt nõrgema tõmbega kui täismõõdus surfilohed, mida kasutatakse vees ja lumel.

Tavaliselt varieerub suurus 1,5–3 m vahel. See on piisavalt suur, et sind isegi parkimisplatsil rulaga liikuma tõmmata ja aitab tohutult hästi ette valmistada "päris" lohega vees või lumel sõitmiseks. See meeldib kindlasti ka su sõpradele ja võib-olla nakatub mõni nendest samuti lohesurfipisikuga.

2. Lauajuhtimise oskused
Kui sa ei tegele aktiivselt lauasõidualadega, siis kasuks tuleb igasugune harjutamine enne koolituse võtmist. Näiteks veelauasõit wakepargis või paadi taga on esmane soovitus. Kui see ei ole võimalik, saab alternatiivina kruiisida rulaga või lumelauaga. See aitab harjuda jalgade asetusega ja tasakaaluga laual viibides. Kindlasti ei ole eelnev harjutamine vältimatu eeldus. Ka ilma selleta saab lohesurfi täiesti edukalt õppida. Tõime selle välja kui kasuliku täienduse õppeprotsessile.

3. Lohesurfikoolitus
Seda hetke oled ilmselt oodanud. Siin õpid tuule suundade ja ilmastikutingimuste kohta. Õpid kokku panema ja üles seadma täismõõdus lohet ja saad harjutada vees. Koolituse mõte on aidata sind kohta ning tasemele, kus sul on mugav ja turvaline iseseisvalt harjutamist jätkata juba oma isikliku varustusega. Mõni harrastaja lennutab siia kohta jõudes juba iseseisvalt õppelohet, teine harjutab vees esimesi pöördeid. Kui sa ei ole kindel, kas oled valmis iseseisvalt harjutama, siis vajad kindlasti koolitustunde.

4. Varustus
Osta lohesurfikomplekt. Investeeri täispaketti ja harjuta iseseisvalt. Sul on vaja lauda ja lohet, mis sobib peamiselt esinevate sõidutingimuste jaoks. Enamus kaasaegseid lohesid on piisavalt lihtsad kasutada, seega ei pea ilmtingimata võtma spetsiaalselt algaja jaoks mõeldud varustust. Alati konsulteeri targematega, et otsustada, mis varustusega võiksid alustada.

5. Harjutamine
Mine ja harjuta kõike, mida õppisid koolitusel. Siis harjuta veel. Lohesurf on ala, kus ei saa professionaaliks paari esimese korraga. Ära heida meelt! Jää asjaga tegelema. See on kuhjaga seda väärt! Samuti ära häbene tutvuda kohalike surfaritega ja küsida nõu sõidutingimuste kohta. Surfarid on sõbralik rahvas. Niikaua, kui käitud samamoodi, saad endale kindlasti palju sõidukaaslasi ja sõpru aastateks.

6. Täiendav koolitus
Mõnikord on lisakoolitustunnid vajalikud, et aidata sul areneda kaugemale kohast, kuhu oled toppama jäänud. Enamiku inimeste jaoks tähendab see veestarti lauaga või pikemate vahemaade katkematut läbimist. Teiste jaoks näiteks midagi keerulisemat nagu hüppamine või maandumised.

7. Veel varustust
Olgem ausad. Sa jääd sellest spordist sõltuvusse ja kasutad iga võimalust, et veeta tuuline päev merel. Seega tahad ja vajad varustust, et sõita igasugustes tingimustes. Kellelegi ei meeldi olla see, kes istub rannas ja vaatab oma sõpru sõitmas, kuna puudub õiges suuruses lohe või piisavalt soe kalipso. Võimalused lohesurfiks on lõputud, seega naudi sõitu, sõber!

Andreas Aas 
Eesti Lohesurfiliidu liikmesklubi esindaja