Lõket tehes tuleb teada ka ohutusreegleid

7. juuni 2023
foto

Soojad ilmad toovad inimese koduõuele aiatöid tegema. Koristamise juurde käib tihtilugu ka okste, lehtede ja prahi lõkkes põletamine. Koristamine ise on vägagi tervitatav tegevus, kuid siinkohal tuletame meelde, et vastavalt Viimsi valla heakorraeeskirjale on kulu, lehtede ja prügi põletamine koduaedades rangelt keelatud.

Põletada võib ainult puhast puitu, sütt, paberit ja oksi ning ka seda vaid tuulevaikse ilmaga selleks kohandatud mittepõleval alusel või taimestikust puhastatud mineraalpinnasel. Tuld ei tohi jätta järelevalveta ja käeulatusse tuleb varuda esmased kustutusvahendid nagu tulekustuti, ämber veega või kustutusluuad. Tule tegemisel ei tohi kaotada valvsust, sest pealtnäha ohutust lõkkest võib kergesti alguse saada suurem tulekahju. Meeles tuleb ka pidada, et alla ühemeetrise läbimõõduga tule tegemisel peab lõkkekoht paiknema vähemalt kaheksa meetri kaugusel mis tahes hoonest või põlevmaterjalide lahtisest hoiukohast. Suurema läbimõõduga kui üks meeter tule tegemisel peab selleks kauguseks olema vähemalt 15 meetri, sest arvestama peab lõkkest lenduda võivate sädemetega. Lõkke tegemisel tuleb ka veenduda, et tekkiv suits ei häiriks teisi inimesi ja liiklust. Samuti tuleb lähtuda ilmastikutingimustest ja tuleohutusnõuetest. Lõkke tegemisel tuleb meeles pidada, et tuld ei jäeta hetkekski järelevalveta!

Lõkkekohad looduses
Looduses või metsas tohib lõket teha vaid selleks ettenähtud kohas. Avalikus kohas lõkke tegemisel peab selle korraldaja tegevuse eelnevalt kooskõlastama vallavalitsuse keskkonnaosakonnaga, teavitades lõkke tegemise asukohast ja andma vastutava isiku kontaktandmed. Avalikul üritusel lõkke tegemise korral lähtutakse Viimsi vallas avaliku ürituse korraldamise ja pidamise korrast.

Jäätmete põletamine koduahjus või lahtises lõkkes on keelatud, kuna selle käigus eraldub hulk kahjulikke aineid, sest temperatuur ei tõuse piisavalt kõrgele, et plastiku ja muude jäätmete põletamisel põleks ohtlikud ained ära. Samuti ei ole sellistes kodustes tingimustes võimalik ohtlikke aineid kinni püüda, nagu tehakse seda spetsiaalsetes põletustehastes filtrite abil.  

Jäätmete põletamisel kodustes tingimustes tekib hulgaliselt ohtlikke aineid, mis kahjustavad nii inimeste tervist kui ka keskkonda. Tekkivad ained võivad inimestel tekitada mürgistusi ja kahjustada erinevaid organeid, paljud neist ainetest on ka kantserogeensed. Seega oma ja ümbritsevate inimeste tervise huvides ei tohi jäätmeid põletada, vaid selle asemel tuleb need nõuetekohaselt sorteerida ning jäätmekäitlejale anda. Ainult nii saab kindel olla, et need jäätmed ei tekita meile ja keskkonnale kahju.

Järgi tuleohutust ka grillimisel
Tuleohutust ei tohi alahinnata ka grillimisel. Tihtilugu unustatakse grilli kasutamisel vaadata sellega kaasas olevat kasutusjuhendit, kus on välja toodud, kui kaugel peab antud grill hoonetest paiknema. Kui juhendit kaasas pole, tuleb ka grill hoida hoonetest vähemalt kaheksa meetri kaugusel. Samuti ei tohi grilli jätta hetkekski järelevalveta. Peale grillimise lõpetamist tuleb enne selle juurest lahkumist veenduda, et grill on kustunud. Kindlasti tuleb ka meeles pidada, et rõdul või terrassi peal ei tohi kasutada tahkekütusel töötavat grilli (nn söegrilli). Selle põhjusel on sel aastal juba aset leidnud suur paarismaja põleng Haaberstis.

Päästeameti andmetel on ainuüksi maikuus päästjad reageerinud 100 korral väljakutsetele, kus grillimisest, lõkkest või prügi põletamisest on arenenud tulekahju, kümnetel juhtudel on põlenud ka mets või maastik.

Tuletegemise meelespea
Selleks, et lõkkest ei areneks tuleõnnetus, tuletab päästeamet meelde ohutusreegleid:

  • Lõkkeaseme ümbrus tuleb hoida puhas süttivast materjalist, et lahtine leek, kõrge temperatuur või sädemed seda ei süütaks.
  • Tuletegemisel tuleb jälgida tuule suunda ja kiirust. Kui on oht, et tuul võib sädemed lõkkest kaugemale lennutada, tuleb lõkketegu jätta teiseks korraks.
  • Lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta isegi mitte hetkeks. Sel lastakse lõpuni põleda, kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga.
  • Metsas võib lõket teha ainult selleks ettenähtud tähistatud kohas või omaniku loal.
  • Oluline on jälgida, et lõkkest ei saaks alguse kulupõleng.
  • Igasugune kulupõletamine on ohtlik ja kõikjal Eestis keelatud.
  • Grillimisel pea kinni grillseadme kasutusjuhendis kirjas olevatest soovitustest. Hoolitse selle eest, et grillseade asuks hoonetest ja süttivast materjalist ohutus kauguses.
  • Ära jäta grillseadet hetkekski järelevalveta!
  • Hoolitse selle eest, et grilli lähedal oleks olemas esmased tulekustutusvahendid.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Jane Saks