Loomisel on mobiilirakendus medõdede teenuse kättesaadavuse hõlbustamiseks

26. märts 2025
arst

Viimsi elanik Nadezhda Adler on läbi viimas projekti, millega soovib oma koduvallas piloteerida mugavat mobiilirakendust, mis võimaldaks tulevikus kõigil saada senisest hõlpsamalt medõe teenust.

Kuidas jõudsite selle ideeni ja mis probleemi see lahendab?
KoduCare sündis minu isiklikust kogemusest. Nimelt puutusime mõne aja eest kokku raskustega lähedaste koduhoolduse korraldamisel. Veidi tausta uurides selgus, et tervisekassa 2023. aasta andmete kohaselt seisab koguni 68% Eesti peredest silmitsi raskustega kodus meditsiinilise hoolduse korraldamisel. Meie loodav mobiilirakendus võiks luua olukorra, kus iga Eesti elanik saab kiirelt kvalifitseeritud meditsiiniabi koju.  

Kuidas see rakendus toimib ja kellele see mõeldud on?
Rakenduse kasutaja saab olla iga Eesti täisealine elanik. Selle üks funktsionaalsusi on see, et äpis saab leida kiirelt lähduses asuvad spetsialistid, kelle profiil on läbipaistev ja klientide poolt antud hinnangutega varustatud. Rakenduse vahendusel võiksid toimida videokonsultatsioonid. Ja asukoha infot kasutades on võimalik läbi viia külastuse kontroll. 

Näeme rakendusest ennekõike kasu neile, kes täna vajavad hooldust. Näiteks eakad, operatsioonist taastuvad inimesed, liikumisraskustega inimesed. Aga muidugi on see hea võimalus ka tervishoiutöötajatele.

foto

Kas teenus saab olema tasuline?
Hinnakujundus ja koostöö on meil plaanis tervisekassaga. Tänase plaani kohaselt soovime kasutada “hübriidmudelit”, mis tähendab seda, et põhifunktsioonid on tasuta ja tasuta oleks ka spetsialisti kutsumine tervisekassa kaudu. Põhifunktsioonide all peame silmas otsingud, hinnanguid ja konsultatsioone. 

Kui inimesel tervisekindlustus puudub, siis on spetsialisti tellimine tasuline. Oleme mõelnud ka erinevatele pakettidele. Näiteks premium tellimus regulaarseks hoolduseks, mis oleks püsiva soodustusega. Oleme veendunud, et saaksime tänu optimeeritud logistikale turuhindadest kuni 30% soodsamaid hindu teenuse eest.

Kas kusagil maailmas on taoline lahendus juba kasutusel?
Globaalselt on olemas sarnaseid projekte, kuid täpset analoogi pole. USA-s on sarnane teenus, kuid see on suunatud vaid jõukamatele klientidele. Meie lahendus on kättesaadav ja kohandatud kõigile Eesti elanikele.  

Miks otsustasite valida just Viimsi oma rakenduse pilootpiirkonnaks?
Siin elavad inimesed nagu meie. Pered, kus täiskasvanud lapsed hooldavad vanemaid, aga ka noored pered, kes vajavad lastele meditsiinilist abi koju.  

Teine põhjus on selles, et Viimsi on kompaktne, kuid mitmekesine. Siin on erinevad piirkonnad, on eramajad ja korterelamud, mis mõnes mõttes meenutab väikest Eesti mudelit.  

Ja muidugi on oluline argument see, et  kuna me ise oleme Viimsi elanikud, siis soovime, et see mugav teenus oleks kõigepealt kättesaadav just siin.  

Saan aru, et kõigil huvilistel on võimalus teie teenuse arendamises kaasa rääkida. Millist infot kogute ja keda ootate küsimustikule vastama?

Küsitluse eesmärk on mõista, kui sageli on vaja kodus meditsiiniabi ja milliseid teenuseid enim vajatakse. Soovime teada, kas inimesed on valmis meditsiiniteenuse kodus saamiseks kasutama digilahendusi ning milliseid täiendavaid meditsiiniteenuseid soovitakse kodus saada.

Meie küsitluse peamine sihtrühm on 35–60-aastased inimesed, kes kasutavad või vajavad koduõe teenuseid. Lisaks meditsiinitöötajad, kes kaaluvad lisatööd, ning sotsiaaltöötajad ja kliinikute esindajad.

Omalt poolt kinnitame, et kõik andmed on kasutusel anonüümselt ja nende kogumine ning töötlemine vastab GDPRi nõuetele. Oleme juba viinud läbi 50 intervjuud Viimsi elanikega ning lisaks oleme uurimistööd läbi viimas Eesti Õdede Liidus ning meie mõlemas tervishoiu kõrgkoolis.

Anna oma panus unikaalse rakenduse loomisesse!
Täida küsimustik siin: https://bit.ly/4kUo59f 
kood

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja

Foto: Wikimedia