Lõuna-Aafrika Vabariigi dirigent toob Viimsis kokku Eesti tippmuusikud
Seitse aastat tagasi armus vioolamängija, kammermuusik ja dirigent Xandi van Dijk Eestisse ja pianisti Kärt Ruubelisse. Töö pärast üksjagu mööda maailma reisival muusikul on nüüd veel üks põhjus, miks Eestis veelgi enam aega veeta – Viimsi Sinfonietta.
Viimsi Sinfonietta on Eesti muusikamaastikul eripärane kooslus. Selles püsikoosluses mängivad tippmuusikud, keda muusikasõbrad teavad paljuski Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ehk ERSO ridadest. Nende kõrval mängivad võrdsetel alustel parimad muusikaüliõpilased ja konkursi kaudu kutsutud 15–18-aastased muusikaõpilased.
“On ikkagi väga erakordne ja oluline, et Viimsil on nüüd kammerorkester niivõrd erilise muusikute kombinatsiooniga. Suurepärased professionaalid ja peagi professionaalsesse ellu astuvad andekad õpilased annavad esitustele tohutu energia,” ütleb van Dijk, kes ootab juba võimalust end ühes muusikutega Viimsi inimestele tõestada. “Minu kogemus on, et inimesed peavad ise kuulajana kogema, kui vaimustav on selline muusika!”
Xandi van Dijki puhul ei ole kahtlust, et ta teab, millest räägib. Dirigeerimisega alustas praeguseks 45-aastane muusik juba 14-aastaselt. Lisaks on ta hinnatud vioolamängija. Ta on üles kasvanud muusikast ümbritsetuna – nii tema vanemad kui ka vanavanemad on professionaalsed muusikud.
Viimsi Sinfonietta tulevikku näeb ta mitmekülgsena. “Järgmisel hooajal loodan ellu kutsuda pühapäevased kohvihommikud Haydniga. Miks mitte kuulata tunnike kontserti, juua kohvi ja võtta seejärel sõprade või perega brunch Artiumis või mujal? Loomulikult tahaksin teha ka klassikalisemaid kontserte. Ja uurida Artiumi erinevaid ruume ja vaadata, mida seal teha saab!” loetleb ta.
Unustada ei saa ka lapsi
Väga olulise tulevase kuulajaskonnana näeb Dijk lapsi, kellele plaanitakse tulevikus kontserte. “Muusikutele on lapsed muidugi brutaalne publik. Energiatase peab olema laes, et laste huvi hoida. Aga lastele antud kontsertidelt on pärit ka mõned minu kõige kaunimad elamused!”
Lõuna-Aafrika Vabariigis orkestreid dirigeerides õnnestus tal käia ka kaugemates maakohtades, kus lapsed polnud eales klassikalist muusikat elavas esituses kohanud. “Mängisime neile kaasaegset muusikat. Samal ajal keeldusid promootorid Kaplinnas kaasaegsest muusikast põhjendusega, et see on liiga keeruline… Hei, kaheksa-aastased armastasid seda muusikat ja tantsisid! Neil polnud mingit valehäbi,” kirjeldab van Dijk, kes mõtleb ka kõige pisemale publikule. Tulevikus loodab ta nimelt korraldada ka beebikontserte. See formaat kogub maailmas üha enam populaarsust ning on lapsevanematele mõnus võimalus koos pere kõige pisematega kultuuri nautida.
Viimsi Sinfoniettaga on võimalik peagi isiklikult kohtuda. 6. oktoobril toimub Viimsi Artiumis uue koosluse avakontsert. Esitusele tulevad Antonín Dvořáki “Serenaad” ja Antonio Vivaldi “Neli aastaaega” Max Richteri töötluses. „“Serenaad” on kõige populaarsem teos, mis eales keelpilliorkestrile kirjutatud. See on hea tuju muusika!” sõnab van Dijk. “Max Richteri töötlus Vivaldist on aga kujunenud muu hulgas hipsterite lemmikuks, kes seda ehk nii mõneski playlistis kohanud on. Kava, mida me Sinfoniettaga esitame, aitab loodetavasti veeta väga mõnusa pühapäeva õhtu. Selle energia saab õhtust kaasa võtta ja alustada uut töönädalat mõnusa hooga!”
Keiu Virro
kultuuriajakirjanik
Fotol Xandi van Dijk.