Mida näitab eesti meeste tervisepeegel?

6. nov 2023
foto

Tervisekassa poolt 2022. aastal läbi viidud uuringust selgus, et iga neljas Eestis elav mees on rasvunud, ligi pooled on ülekaalulised, vererõhk on kõrge veidi enam kui pooltel meestest ja vaid veerand uuringus osalenuist olid normaalkaalus. 

Rasvunud meeste osakaal suurenes koos vanusega ja see oli seotud peaaegu kõikide kehvade tervisenäitajatega. Neil oli kõrgem vererõhk, madalam testosterooni tase ning kehvemad maksa- ja vaimse tervise näitajad. Samuti tarvitasid nad sagedamini valuvaigisteid.

Kaitseliit on läbilõige Eesti ühiskonnast ja peegelpilt meie meeste tervisest. Kaitseliidu rühma parameediku Andrus Rummu sõnul pole Kaitseliitu astumiseks tervislikke piiranguid ja alati leitakse soovijale sobilik roll. Saab olla nii toetaja kui ka tegevliige. Siiski ülekaalus ja rasvunud meeste kehakaalu probleem on ilmselge ja eriti nukraks teeb see näitaja just noorte meeste puhul. Veedetakse ju igapäevaelus tööpäevi kontoris ja õppuste kutse saabudes tormatakse õppustele, kus vähene füüsiline ettevalmistus selgelt välja joonistub. Nii mõnigi kord ilmnevad tervisemured just õppuste käigus, mil selgub, et meestel on vähesest füüsiliselt liikumisest või vaimsest ülepingest kõrge vererõhk. Samuti võimenduvad Kaitseliidus ülekaalust tulenevalt selja- ja liigeste probleemid. Kui varustuse raskusaste võib ulatuda 30 kilogrammini, sisaldades lisaks baasvarustusele ka laskemoona, granaate, miine, varuvett, kiivrit ja killuvesti, koormab see paratamatult ka meeste selga.

Andrus Rumm meenutab murettekitavat olukorda, kus koos kompanii meditsiinivanemaga analüüsiti 30 Kaitseliitu tuleva mehe tervist, kellest pooled oleks tulnud tegevliikme kohalt tervislikel põhjustel n-ö välja praakida.

Pärnu haigla kirurgiakliiniku juhataja, uroloog, kapten (res) Margus Krabi tagasisidest lähtuvalt ohustavad Eesti meeste tervist üldtuntud terviseriskid ja haigused, nagu südame-veresoonkonna probleemid, hingamiselundite haigused, diabeet ja kasvajad. Nende tekkepõhjused on multifaktoriaalsed – geneetika, keskkond, eluviisid, toitumine jms. “Kombineerides elu kaardipakist välja tõmmatud kaarte, saame kokku erinevaid haigusi. Me ei saa kõiki võimalikke haigusi 100% vältida, aga saame nende tekke riski võimalikult väikseks viia, vältides ülekaalu, olles mõõdukas alkoholiga, mitte suitsetades, vältides sugulisel teel levivaid infektsioone, tegeledes kehakultuuriga,” loendab Krabi.

Vaimne ja füüsiline tervis
On ju üldtuntud fakt, et terves kehas (loodetavasti) on terve vaim. Liikumine ja füüsiline aktiivsus on head vaimse tervise aspektist. „See on ka teaduslikult tõestatud, et füüsiline aktiivsus on samaväärne ravim meeleoluhäiretele ning kergele/mõõdukale depressioonile kui medikamentoosne ravi. Ei taha nüüd öelda, et probleemide korral on üks teisest parem, vaid kogu pakett on oluline – kehaline aktiivsus, teraapia, medikamentoosne ravi,“ sõnab dr Krabi.

Ka Andrus Rumm soovitab eesti meestel harrastada regulaarset liikumist, mis oleks stabiilne ja pigem iganädalane harjumus või positiivne rutiin kui jõusaalis rassimine.

Vaimse tervise ja tervisemurede teema on viimastel aastatel Euroopas ja ka Eestis üks olulisemaid murekohti. Dr Krabi toob välja veel ühe olulise nüansi – see on julgus rääkida oma probleemidest ja muredest. Eesti mees võib olla „tantsulõvi“, aga tihti on tal raske oma muredest rääkida. Hea tervise, nii vaimse kui ka füüsilise, aluseks on aga head perekondlikud ja sotsiaalsed ning ka töösuhted. Tihti on täheldatud, et paarissuhtes mees on üldjuhul parema tervisega. See pole muidugi reegel, alati leidub erandeid.

Kokkuvõttes on eesti meeste tervis igaühe enda kätes. Regulaarne kehaline aktiivsus ja tervislik elustiil võivad olla meestele olulisteks vahenditeks oma tervise ja heaolu edendamisel. Oma probleemide tajumine, tunnistamine ja muredest rääkimine on oluline vaimse tervise seisukohalt.

Liina Kähri
Fertilitase turunduspartner