Millal tuleks pöörduda logopeedi vastuvõtule?

20. nov 2023

Logopeed on spetsialist, kes tegeleb kõne-, neelamis- ja hääleprobleemidega olenemata inimese vanusest. Tema vastuvõtule on oodatud igas vanuses inimesed.

Kui kõneprobleemidega pöörduvad logopeedi vastuvõtule valdavalt lapsed, siis neelamis- ja hääleprobleeme esineb tihti ka täiskasvanutel. Eestis avaldatud erinevate andmete põhjal esineb hääldusprobleeme 25–30%-l lastest, kogelemist 5–20%-l lastel ning ligikaudu 1%-l täiskasvanutest. Häälehäirete esinemissagedus on kõrgem nende inimeste hulgas, kes kasutavad häält töövahendina (õpetajad, muusikud, klienditeenindajad, treenerid jt).

Pandeemiajärgsed uuringud on näidanud, et logopeedi abi vajab üha rohkem lapsi, kelle kõne areng on hilinenud või ei kulge ootuspäraselt. Arvatakse, et üheks põhjuseks võib olla sotsiaalne isolatsioon, mis koroonaajastu laste kasvamise paratamatuks osaks sai. Samuti on kõnehäirete kasvu põhjuseks peetud nutiseadmete liigkasutamist, sest lapsed ja täiskasvanud veedavad varasemast rohkem aega üksinda ekraanide taga ning omavahelist suhtlust on jäänud vähemaks.

Varajane märkamine ja sekkumine on laste kõnehäirete puhul võtmesõnadeks. On hea teada, et lapse kõnehäire võib viidata ka mitmele teisele arenguhäirele. Lapseeas ravimata jäänud kõnehäired võivad pärssida lapse eneseväljendusoskust ka tulevikus ning soodustada hilisemaid lugemis-, kirjutamis- ja õpiraskusi.

Logopeed oskab abi vajava inimese varakult ära tunda ning pakub välja lahendusi probleemi leevendamiseks või ületamiseks. Seega võiks logopeedi vastuvõtule pöörduda kohe, kui probleem ilmneb.

Logopeedi vastuvõtule on võimalik pöörduda perearsti saatekirjaga või tasuliselt. Lapsed, kes käivad lasteaias või koolis, võiksid esmalt pöörduda haridusasutuses töötava logopeedi poole.

Mina pakun Viimsis Forus spordikeskuses logopeedilist teenust aastast 2022. Mõte hakata Viimsis logopeedilist teenust pakkuma tekkis aga paar aastat tagasi. Töötasin sel ajal Mustamäel ühes erakliinikus ning minu vastuvõtul käisid sageli Viimsist pärit lapsed ja täiskasvanud, sest vallas pakutava logopeedilise teenuse maht oli väga piiratud.

Hetkel pakun vaid tasulist teenust, kuid lähiajal on plaanis koostöö tervisekassaga, mis võimaldaks vastuvõtule pöörduda ka perearsti saatekirjaga. Soovitusi lapse kõne arengu toetamiseks leiad minu sotsiaalmeedia kontodelt Instagramis „koneareng“ ja Facebookis „Kõne areng ja selle toetamine“.

Küsimuste korral võib kirjutada e-posti aadressil viimsilogopeed@gmail.com.
Täpsem info Viimsis pakutava teenuse kohta saab kodulehelt www.viimsilogopeed.ee.

Mare Laidra
logopeed