Mis on riigihange ja kuidas seda läbi viia?

7. okt 2024
foto

Riigihange on protsess, mille kaudu riiklikud ja avaliku sektori asutused ostavad kaupu, teenuseid ja ehitustöid. Riigihangete süsteem on eluliselt tähtis osa avaliku sektori toimimisest, mõjutades otseselt riigi majanduslikku heaolu ja kodanike elukvaliteeti. 

Hankijaks on riik, riigiasutus, kohaliku omavalitsuse üksus, milleks on nt Viimsi vald. Pakkuja on aga riigihankes pakkumuse esitav ettevõtja. Riigihangete süsteem on oluline tagamaks, et avaliku sektori ressursse kasutatakse efektiivselt ja vastutustundlikult, pakkudes samal ajal võrdseid võimalusi kõikidele ettevõtetele osalemiseks. Riigihangete süsteemi eesmärk on vältida korruptsiooni ja tagada, et avalike vahendeid kasutatakse säästlikult ja tõhusalt ning pakkujaid koheldakse pakkumuste esitamisel võrdselt.

Kui Viimsi vallal on tarvis tellida mingisugust teenust (näiteks õpilaste toitlustamist või teede hooldust), asjade ostmist (nt droone või mööblit lasteaeda) või tellida ehitustöid, siis peab Viimsi vallavalitsus korraldama selleks riigihanke. Riigihangete korraldamiseks on seaduses määratletud ranged reeglid, millest iga kohalik omavalitsus peab lähtuma, et oleks tagatud maksumaksja raha otstarbekas, õiglane ja läbipaistev kasutus. Eestis reguleerib riigihangete korraldamist riigihangete seadus, mis põhineb Euroopa Liidu direktiividel.

Riigihangete seaduse järgi peavad hankijad tegutsema läbipaistvalt ja proportsionaalselt, kohtlema kõiki pakkujaid võrdselt ning tagama konkurentsi efektiivse ärakasutamise.

Mida suurem on asja, teenuse või ehitustöö maksumus, seda rangemad ja keerukamad on hankimise reeglid, millest tuleb hankijal lähtuda. Lihthankeid ja avatud hankemenetlusega riigihankeid viiakse läbi riigihangete registris. Väikehankeid on võimalik läbi viia e-posti teel või samuti riigihangete registris.

Kuidas toimub hankemenetlus?
Riigihangete protsessi edukas läbiviimine nõuab hankijatelt ja pakkujatelt pühendumust, läbipaistvust ja vastutustundlikkust. Riigihangete protsess algab tavaliselt hanketeate avaldamisega riigihangete registris, millele järgneb pakkumuste esitamine, hindamine ja lepingu sõlmimine eduka pakkujaga. Hankemenetluse käigus tutvuvad pakkujad hankija poolt hankeesemele ettevalmistatud dokumentidega, milles on kirjeldatud tööde või asjade omadused, nõuded, tingimused, vajadused jne ning seejärel esitavad huvitatud pakkujad oma pakkumused hankijale. Hankedokumentides on kirjeldatud, mis tingimustele peavad pakkujad vastama ning mis dokumente hankijale esitama. Sellisteks tingimusteks võib olla näiteks teatava kutseoskuste omamine, varasemalt hankeesemele vastavate lepingute täitmise kogemus, lepingu täitmiseks vajamineva raha olemasolu jms.

Riigihangete seadus on kehtestanud ka kohustuslikud nõuded, millele peab pakkuja vastama, et ta saaks riigihankes osaleda. Üheks sellistest nõuetest on näiteks riiklike maksude tasumine. Pakkujal, kellel on riigimaksude võlg, ei ole lubatud hankes osaleda ja hankija peab sellise pakkuja hankemenetlusest kõrvaldama.

Riigihangete edukas läbiviimine nõuab hankijatelt põhjalikku turu tundmist ja pakkujate vajadustele vastavate tingimuste loomist. Riigihangete korraldamisel on oluline ka keskkonnasäästlikkus ja innovatsiooni soosimine, mis aitab kaasa jätkusuutlikule arengule ja majanduskasvule.

Kui pakkumuste esitamise tähtaeg on käes ja pakkujad on oma pakkumuse esitanud, hindab hankija kõiki pakkumusi vastavalt eelnevalt kindlaksmääratud kriteeriumitele. Parim pakkumine valitakse tavaliselt hinna ja kvaliteedi alusel. Hankijal on võimalik valida, kas ta hindab pakkumusi hinna alusel või lepingueseme kvaliteedi alusel. Parima pakkujaga sõlmitakse hankeleping, mis on lepingupooltele täitmiseks kohustuslik. Riigihangete edukus sõltub suuresti hankijate ja pakkujate vahelisest koostööst ning avatud ja ausast suhtlusest.

Pakkujal on kohustus järgida kõiki nõudeid, mis on dokumentides nimetatud. Juhul, kui pakkumus ei vasta hankedokumentidele, on hankijal võimalik pakkumus tagasi lükata või tunnistada pakkumus hanketingimustele mitte vastavaks.

Kuidas osaleda riigihankel?
Riigihankeid on võimalik leida riigihangete registris ja planeeritavaid hankeid on võimalik leida Viimsi valla hankeplaanist viimsi.ee/viimsi/vallavalitsus/konkursid-ja-hanked. Iga kodanik võib riigihangete registris avaldatud hankeid vaadata ja uurida, sest kõik hankenõuded ja -tingimused on nähtavad registris piiranguteta. Lisaks sellele kinnitab Viimsi vald igaks aastaks hankeplaani, milles on kajastatud eelseisval aastal planeeritud hanked.

Riigihankel osalemiseks tuleb pakkujal tutvuda kõikide hankedokumentidega ning juhul, kui pakkuja näeb, et vastab dokumentides sätestatud tingimustele, esitab ta pakkumuse riigihangete registris. Riigihangete seadus soodustab ka väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete osalemist hangetes, andes neile võimaluse laiendada oma tegevust ja konkureerida suuremate ettevõtetega. Väikehanke puhul esitatakse pakkumus riigihangete registris või esitatakse pakkumus e-posti teel, kui see on hankedokumentides nii ära märgitud. Riigihangete seadus sätestab ka vaidlustuste lahendamise korra, mis võimaldab pakkujatel esitada kaebusi riigihangete protsessi kohta. See tagab õiglase kohtlemise kõigile osapooltele ja aitab lahendada tekkinud erimeelsusi.

Riigihangete süsteemi tõhusus ja läbipaistvus on oluline, et säilitada avalikkuse usaldus ja tagada, et avalikke vahendeid kasutatakse parimal võimalikul viisil.

Kristiina Laura Järve
õigusosakonna jurist