Muusik Ingrid Lukas: „Viimsis sain tunda seda kodutunnet, kui oled hoitud ja armastatud“

16. aug 2024
foto

20. augustil annab Viimsi Artiumis erilise kontserdi Šveitsis resideeruv Eesti muusik Ingrid Lukas. Rahvusvahelises muusikamaailmas ilma tegev eestlane leidis aega Viimsi Teatajale oma elust ja muuseas ka seosest Viimsiga veidi täpsemalt rääkida.

Heiko Leesment: Tere, Ingrid! Esmalt ma tahan jagada rõõmu, et tuled 20. augustil esinema Viimsisse. Sinu muusika on eriline ja usun, et tõelistele muusikasõpradele viimsilaste seas võiks see kontsert pakkuda ühe väga erilise elamuse. Kui tihti sa üldse kodumaale esinema satud?
Ingrid Lukas: Ma arvan ka et meie kontsert võiks pakkuda inimestele erilise elamuse. Ma eriti tihti kodumaale ei satugi. Sest elan juba 30 aastat Šveitsis  Zürichis. 

Sain meie varasemast suhtlusest aru, et Viimsi ei ole sulle teps mitte võõras kant. Mida Viimsi sulle tähendab, on tähendanud ja milline on sinu seos selle paigaga?
Viimsis olen veetnud enda kõige helgemad ja toredamad lapsepõlvesuved. Meil on seal suvila juba, ma ei tea, vähemalt 53 aastat. Mäletan enda maailma armsamat vanaema, kes meile, lastelastele igal hommikul putru keetis ja suurema aja kasvuhoones tomatite vahel askeldas. Sellest ajast käib minu elus armastus läbi tomatite. 

Viimsist leidsin kuueaastasena tee äärest meie nunnu ja maailma kõige rõõmsama koera Nässu. Viimsis luges meie tore, aga vahel ka karm vanaisa meile igal õhtul Hans Christian Anderseni muinasjutte. Viimsis sain tunda seda kodutunnet, kui oled hoitud ja armastatud. 

Jagad oma elu Šveitsi ja Eesti vahel. Milline on sinu elu Šveitsis ja milline tundub sealt vaadates elu Eestis? Kas on mõttes ka kunagi Eestisse lõplikult tagasi tulla? On geograafiline paiknemine sulle oluline?
Tead tegelikult on mul füüsiliselt vähemalt kaks kodu. Šveitsis ja Eestis, kuid ka Berliinis tunnen ennast näiteks väga koduselt. Šveitsis on mu igapäevane elu.

Kirjutan seal muusikat, annan kontserte, ronin mägedes ja töötan hääle coachina. Eesti elu ja eriti keel tunduvad minu jaoks alati armsad ja südamelähedased. 

Geograafiline paiknemine on - ja samal ajal ei ole ka - minu jaoks oluline. Mulle meeldib, kui mul on koht, kuhu maanduda, kus saan rahus oma elu organiseerida ja ennast laadida. Ja samas mulle meeldib ka väga erinevates maailma paigus rännata, erinevaid kultuure ja keeli kogeda ja seda kõike muusika ja kontsertidega ühendada. Ja tegelikult on minu kodu hoopis minu sees ja eelkõige muusikas. 

Mis sul muusiku ja loojana praegu käsil on? Eelmisel aastal ilmus sul peale pikka pausi album. Kuidas see vastu on võetud?
Meie viimane plaat „ELUMELOODIA“ võeti väga südamlikult vastu. Muusika on minu suurim armastus siin elus ja püüan tekitada talle rohkem ruumi, sest looming vajab sisemist ja välimist space`i. 

Hetkel kirjutan uut, viienda plaadi muusikat. Ja samal ajal anname bändiga kontserte. 

Teen ka huvitavaid koostööprojekte, näiteks homme lähen Elvasse esinema, kus toimub Kristjan Järvi korraldatud müstiline festival Meelte Videvik. 

Palun räägi oma tööst muusikaterapeudina. Lugesin kuskilt, et aitad inimestel traumast taastuda. Kuidas sa selleni jõudsid?
Jah, lõpetasin 2018. aastal Berliinis magistriõppe muusikateraapia erialal ja töötasin pärast seda viis aastat ühes Šveitsi psühhosomaatilise taastusravi haiglas. Ma sain juba päris varakult iseenda peal aru, et muusika aitab, paitab ja leevendab. 

Millalgi töötasin raskesti kasvatatavate teismelistega. Laulsime, tantsisime, räppisime ning kirjutasime laule. See, kuidas muusika neid positiivselt mõjutas, oli lihtsalt hämmastav. 

Siis tahtsin täpsemalt aru saada, et mis siis täpselt juhtub kehas, vaimus ja psüühikas, kui kuulame või teeme muusikat. Nüüdseks olen tegelenud juba peagi kümme aastat muusikateraapiaga ja olen ikka ja jälle üllatunud, millised võluvõimed muusikal on.  

20. augustil Viimsi Artiumis toimuv kontsert on ka seepärast eriline, et sel päeval tähistad sa oma 40. sünnipäeva. Kas sellistel murrangulistel päevadel vaatad sa pigem hea meelega tagasi või mõtled pigem sellele, kus sa inimese ja loojana täna oled? Või hoopis vaatad edasi?
Ausalt öeldes ma ei usu, et aeg on lineaarne. Mulle meeldib see mõte, et võibolla toimub kõik isegi üheaegselt. Aga kui aeg on lineaarne, siis vaatan tagasi 39 aastale täis komöödiad, draamasid ja õnnelikke muusikalisi lõppe. Olen siin ja praegu väga tänulik, et olen see, kes ma olen, ja elan sellist elu nagu ma elan. Ja tulevik – saab olema äge, ülimalt loominguline ja täis imelisi seiklusi ja elumeloodiaid. 

Mida tasub kuulajatel oodata 20. augusti Viimsi Artiumi kontserdilt?
No võiks näiteks jälle niimoodi minna, nagu keegi armas kontserdil käija mulle just äsja Facebookis kirjutas: „Suur aitäh imelise kontserdi eest. See oli eriliselt ilus rännak. Olime kõik väga liigutatud ja täidetud õnnega“. Kontsert Facebookis: www.facebook.com/events/477347168394324

foto
Ingrid Lukas.

Kes on Ingrid Lukas?
Ingrid Lukas (sündinud 20. augustil 1984 Tallinnas) on Eesti muusikaterapeut, poplaulja, pianist ja helilooja. Ta on alates 1995. aastast elanud vaheldumisi Eestis ja Šveitsis. Ingrid Lukas on õppinud muusikat Zürichi Kunstide ülikoolis, magistrantuuris omandas muusikaterapeudi eriala Berliini Kunstiülikoolis. Ta on osalenud täiendkursustel New Yorgis

Muusikakriitik Janar Ala on kirjutanud: “Tema puhul on tähtis ka hääl. Hääl kui instrument. Mingis mõttes jätab ta laulmine mulje, justkui mindaks hääle sisse, jagataks seda spektrivärvideks, eri sagedusteks”. See mitmekihiline muusika loob erilise meeleolu. 

Ingrid Lukas on esinenud kakskümmend aastat maailma lavalaudadel New Yorgis, Euroopas ja mujal. Ta segab oma viiel albumil kokku jazzi, popi, rahvamuusikat, elektroonikat ja puhast karget vokaali. Ingrid esitab koos ansambliga lugusid oma viimaselt kogumikult „Elumeloodia“ ja segab hulka hittlugusid varasematelt albumitelt. Ansamblis löövad kaasa muusikud Šveitsist, Kanadast ja Eestist.

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja

Fotod: Ingrid Lukas