Naiskodukaitsjate sügismatk „Tule sügist otsima!“ toimus tänavu Viimsis

7. okt 2024

Harjumaa naiskodukaitsjad on juba mitu aastat korraldanud võistlusmatka „Tule sügist otsima!“. Seekord oli korraldamise au Viimsi jaoskonnal, kuhu kuulub juba 70 hakkajat Viimsi naist.

Võistlusmatka eesmärk on pakkuda mitmekesist võitluslikku rännakut, kus oluline ei ole kiirus, vaid pigem see, kuidas lahendatakse kontrollpunktide ülesandeid, mis nõuavad nutikust, varasemaid teadmisi riigikaitse erinevatest valdkondadest ja laia silmaringi. Taolise võistluse korraldamine on paras logistikaülesanne ka korraldajatele. Seepärast alustati võimaliku marsruudi kaardistamist ja kontrollpunktide sisustamist juba mitu kuud enne võistlust.

Püüdsime näidata meie kodukoha loodust ja kultuuripaiku ning püstitada ülesanded, mis oleksid varasematest võistlusmatkadest erinevad. Ikka selleks, et põnev oleks ka neil liikmetel, kes on juba taolisel võistlusel osalenud. Liituma olid oodatud neljaliikmelised seltskonnad igast Harjumaa jaoskonnast, neid on praeguse seisuga juba 15. Väga oodatud olid ka need, kel varasem võistluskogemus puudus.

Rajale läks 12 võistkonda
Päikeseküllasel pühapäeval, 22. septembril kogunes Viimsi Rannarahva muuseumisse 12 võistkonda, üks neist ka väljastpoolt organisatsiooni, esindades Viimsi valda. Kui kõik said kaardid kätte, liiguti oma esimesse kontrollpunkti ja võistlusaeg läks käima. Kuue ja poole tunni jooksul tuli läbida 15 kontrollpunkti, mis paiknesid 12 kilomeetri pikkusel rajal. Igas punktis oli aega 10 minutit ning selle aja jooksul tuli tutvuda ülesandega ning täita see võimalikult täpselt ja kiiresti. Iga võistkond pidi läbi tegema kindlas järjestuses elustamisprotseduurid, lahendama kaardiülesande ja kalabingo, näitama oma teadmisi Eesti looduses elavate loomade pealuude, nahkade ja sulgede määramisel ning NATO tähestiku ja relvade tundmisel. Samuti tuli kaudsete meetodite abil mõõta rändrahnu ja vaenlase kaugust, panna püsti telkmantel, läbida sportlik distants Püünsi kooli staadionil, laduda padrunikesti, demonstreerida laskmistäpsust ning merepäästevahendite kasutamisoskust. Kasutada tuli nii loovust, taiplikkust kui ka keskendumisoskust pingelises olukorras.

Võit läks Rae jaoskonna naistele
Kindla võidu viisid seekord koju Rae jaoskonna naised, järgnesid Saue ja Harku võistkonnad. Eriauhind läks ka Viimsit esindanud võistkonnale, kes vaatamata üsna spetsiifilistele ja varasemat väljaõpet eeldavatele ülesannetele said siiski hakkama ja jõudsid kenasti finišisse. Kõiki osalejaid ootas lõpujoonel tummine supp ja magustoit.

Võistlusmatk on kahtlemata põnev ajaviide, ent lisaks sellele arendatakse rühmatöö- (liikmete kaasamine ja toetamine) ja suhtlemisoskusi, lõimitakse eelnevaid teadmisi ja õpitakse neid loominguliselt rakendama ning saadakse ka uusi teadmisi, vilumusi ja oskusi. Tähtis on ka mõõdukas füüsiline koormus ning virgutav ja meeliküllastav metsakümblus.

Täname kõiki toetajaid, kes aitasid võistlusmatka läbi viia: Viimsi Rannarahva muuseum, Saare DeliFood, NorVita, BENU apteek, kirjastus „Raudhammas“, Devin Eesti, LHV Pank, Kaitseliidu Männiku lasketiir, Püünsi kool ja MTÜ Lubja Külaselts!

Hea teada
Naiskodukaitse kuulub allüksusena Kaitseliidu koosseisu ning on oluline osa laiapõhjalisest riigikaitsest. Ehkki Viimsi jaoskond on üks suuremaid Harju ringkonnas, on tragid naised, kes soovivad oma teadmiste ja oskustega panustada meie riigi turvalisusse, alati oodatud meiega liituma! Eesti eest!

Heli Illipe
NKK Viimsi jaoskonna liige