„Orelisuvi“ toob kirikusse kuraditosina jagu kontserte

12. juuli 2023

Alates Viimsi Püha Jaakobi kiriku oreli valmimisest aastal 2017, on suviti toimunud kontserdisari „Orelisuvi“. Tänu Mühleiseni orelimeistrite meisterlikule tööle on sellel mõõtudelt küll väikesel pillil palju kõlavõimalusi ja seega pakkub ta elamusi nii mängijatele kui ka kuulajatele.

Sel aastal saab toimuma kokku kolmteist kontserti, alates 10. augustist neljapäeviti kell 19 ja pühapäeviti kell 17, kuni sügisese pööripäevani välja. Esinejateks on suurepärased muusikud Eestist ja kaugemalt ning Viimsisse on oodata oma ala maailma tippusid.

„Puhta" orelimuusika kontserte on mitmeid. Eriti suur rõõm on noorte organistide üle. Äsja lõppenud mainekal Longwood Gardensi orelikonkursil USAs olid finalistide seas nii Adam Tabajdi Ungarist (kontsert 9.08), kes võitis 3. preemia, kui ka Aleksanteri Wallius Soomest (kontsert 7.09). Nad mõlemad on võitnud mainekaid konkursse Euroopas. Wallius õpib praegu Helsingis Sibeliuse akadeemias magistrantuuris, Tabajdi Liszti muusikaakadeemias doktorantuuris.

Veel üks silmapaistev noor Soome organist Arttu Selonen, kes töötab Helsingi toomkirikus, on meil mängimas 17. augustil. Orelimuusikakontserdi annavad ka Viimsi elanik ja poliitikuna hästi tuntud Aivar Sõerd koos organist Gustav-Leo Kivirannaga (kontsert 24.08), professorid Franz Danksagmüller Lübeckist (kontsert 31.08) ja Ireneusz Wyrwa Varssavist (kontsert 21.09). Danksagmüller seob oma kontserdil oreli elektrooniliste pillidega ja videoga ning improviseerib, Wyrwal on plaanis meie orelil salvestada oma järgmine plaat.

Eesti väljapaistev noor organist Kadri Toomoja, kes õpib ka Sibeliuse akadeemia magistrantuuris, esineb koos tšellist Marcel Johannes Kitsega (kontsert 27.08), kes on võitnud mitmeid konkursse ning ta suurepärast muusikutegevust on hinnatud ka aasta muusiku 2022 tiitliga. Kammeransamblikontserte on teisigi. Norras elav tuntud Eesti organist Ines Maidre mängib koos Ukrainast sõjapõgenikuna Eestisse saabunud Inna Lisniakiga, kes musitseerib ukraina rahvuspillil banduural (kontsert 13.08). 20. augustil esinevad Andis Paegle orelil ja elektroonilistel pillidel ning Azadeh Maghsoodi viiulil. Katkematusse muusikasse on põimitud J. S. Bachi teosed ning Läti, Pärsia ja Eesti rahvalauluteemad.

Organist Ene Salumäe esineb koos noore soprani Annabel Soodega, kes lõpetas kevadel VHK gümnaasiumi ja on pärjatud 2023 Tallinna talendi tiitliga (kontsert 3.09). 10. septembril mängivad kontserdil Viimsi elanikud, suurepärased muusikud Mari Poll-Novakovic viiulil ja Momir Novakovic akordionil. 17. septembril on oodata duo Aaviku kontserti, mille moodustavad 2022. aastal Carl Nielseni nimelisel rahvusvahelisel konkursil 1. preemia võitnud viiuldaja Hans Christian Aavik oma abikaasa pianist Karolina Aavikuga.

Orelisuve kavas on ka üks koorikontsert – 14. septembril esineb Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav, orelil Hille Poroson.

Oodata on palju ilusat, head ja põnevat muusikat. Kontserdid on kuulajatele tasuta (võimalik on teha annetusi koguduse muusikatöö heaks) ning kõik on oodatud!

Hille Poroson ja Mikk Leedjärv
„Orelisuve“ korraldajad