Peagi alustab Viimsis PrügiBinGO

26. aprill 2023
foto

Maikuus alustab Viimsi vallas pilootprojekt PrügiBinGO, mis võtab viimsilaste jäätmete liigiti kogumise luubi alla. Viimsi vallavalitsus sõlmis lepingu Ecomarketer OÜ-ga, kes on PrügiBinGo projekti korraldajaks, et saada ülevaade elanike käitumusharjumustest jäätmete liigiti kogumisel ning jäätmehoolduseeskirja nõuete täitmisel. 

Selleks hakatakse pisteliselt kontrollima jäätmevaldajate segaolmejäätmete konteinerite sisu. PrügiBinGO on heaks abivahendiks tegemaks järelevalvet jäätmehoolduseeskirja täitmise üle, kuid kindlasti ei ole selle esmaseks eesmärgiks elanike trahvimine või karistamine. Seda enam, et kõikidele jäätmevaldajatele, kelle liigiti kogumises puudusi ei tuvastata, saadetakse tunnustuskiri ning nende vahel loosib vald välja viis Piletilevi kinkekaarti väärtuses 50 eurot tükk. 

PrügiBinGo annab vallavalitsusele infot, millisel määral on tulevikus vaja teha järelevalvet jäätmehoolduseeskirja täitmise üle. Kuigi PrügiBinGo on puhtalt informatiivne tööriist, näeb jäätmeseadus kohaliku omavalitsuse jäätmehoolduseeskirja rikkumise eest ette ka trahvisummad.

PrügiBinGO eestvedajal Margus Vetsa räägib lähemalt, mida PrügiBinGO projekt endast kujutab ning kuidas see elanike jaoks välja näeb.

Mida PrügiBinGo endast täpsemalt kujutab ning mis on selle eesmärk?
PrügiBinGO on ühest küljest elanike jäätmekäitumise tagasisidestamise teenus, aga samas väga vajalik töövahend kohalikele omavalitsusüksustele jäätmete liigiti kogumise seireks ja jäätmenõustamiseks. PrügiBinGO väärtus on võimalus anda personaalset tagasisidet korteriühistu või eramaja jäätmete liigiti kogumise olukorra kohta. Parim on see, kui PrügiBinGO vaatluste käigus tuvastame ka eeskujulikke, jäätmehoolduseeskirjadest juhinduvaid majapidamisi ja tekib võimalus neid tunnustada. Seda on mitmed omavalitsused juba ka kasutanud. Meil on hüpotees, et regulaarne PrügiBinGO vaatluste läbiviimine aitab muuta elanike jäätmekäitumist paremuse suunas – rohkem kogutakse liigiti ja vähem segamini. 

Mille järgi valitakse majapidamised, kes PrügiBinGos osalevad? Mitu majapidamist valitakse ning kas elanikke ka teavitatakse sellest, et nad on osutunud valituks?
Majapidamised, mis satuvad vaatluse valimisse, loosib arvuti iga konkreetse tühjenduspäeva marsruudil olevate aadresside hulgast. Ühel päeval jõuab hinnanguliselt vaadelda umbes 90 konteinerit. Kokku satub vaatlustesse umbes 360 konteinerit. Elanikke sellest valimisse sattumisest ette ei teavitata, see jääb neile siis üllatuseks.

Millal PrügiBinGo Viimsis alustab?
PrügiBinGO stardib Viimsis maikuu alguses. Kokku viiakse läbi kevadsuvisel perioodil vaatlusi neljal päeval.

Mis saab siis, kui PrügiBinGo käigus tuvastatakse konteinerist sinna mitte sobivad jäätmed?
Kui konteineris on sinna mittesobivaid jäätmeid, siis välitöö tegija märgib need üles oma välitöö rakenduses. Pärast välitöid ja sündmuse kokkuvõtet saadetakse jäätmetekitajatele märgukiri puuduste ja parendamisruumi olemasolul või tunnustuskiri eeskujuliku jäätmete liigiti kogumise eest. Majapidamistele antakse soovituslik aeg muudatuse sisseviimiseks oma jäätmekäitumises.

Kus  omavalitsustes ja linnades on varasemalt PrügiBinGot tehtud? 
Praeguseks on PrügiBinGOt katsetatud Tartus, Tallinnas, Lääne-Harju vallas, Saku vallas, Harku vallas. Hetkel on äsja lõppenud esimesed PrügiBinGO välitööd välismaal – Tampere linnas Soomes.

Tuletame siinkohal meelde, millised majapidamises tekkivatest jäätmetest segaolmejäätmete konteinerisse visata ei tohi: puhtaid pakendeid, toidu- ja aiajäätmeid, paberit ja pappi. Nende jäätmete jaoks peab alates 1. jaanuarist 2023 olema Viimsi valla jäätmehoolduseeskirja kohaselt eraldi konteinerid või tuleb pakendid viia selleks ette nähtud avalikesse pakendite kogumispunktidesse. Samuti ei tohi segaolmejäätmete hulka visata ravimeid, ohtlikke jäätmeid, patareisid, elektroonikat, kodumasinaid, ehitus- ja suurjäätmeid. Viimasena nimetatud jäätmeliigid tuleb viia jäätmejaama. 

Viimsi vallavalitsus kutsub siinkohal üles suhtuma PrügiBinGosse kui võimalusse vaadata üle enda käitumisharjumused jäätmete liigiti kogumises ning puuduste tuvastamisel need likvideerida ja jäätmehoolduseeskirjaga kooskõlla viia.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Jane Saks