Prangli naised toovad mandrile head ja paremat

29. nov 2023

Sügistalvisel hooajal külastab Prangli saart vaid mõni üksik turist. Samas, saarel toodetud (toidu)kauba vastu tuntakse huvi aastaringselt. Nii otsustasid Prangli kodusadama kohviku perenaine Marika Linholm ja pranglilane Marianne Truu, et kui turist saarele ei tule, tulevad saare naised hoopis mandrile.

Marika, kuidas tekkis idee hakata Leppneeme sadamas müügipäevi korraldama?
Inimestel on huvi meie toodangu vastu ja üldjuhul teemegi kaupa tellimise peale, mis liigub postiga üle Eesti. Sel aastal tegime 2. novembril esimese müügipäeva Leppneeme sadamas. Ise lugesime päeva kordaläinuks, sest saime rõõmustada neid, kes meilt kaupa ostsid. Suur oli meie üllatus, kui ka järgmisel korral kõik asjad ära osteti.

Eelmisel aastal käsime ka vabaõhumuuseumis toimuval taluturul, aga kuna sõltume palju laeva sõidugraafikust, siis taluturu päevad kujunesid meie jaoks väga pikaks. Hommikul ärkame kell neli, teeme valmis kaneelisaiad, sõidame Leppneeme, sealt edasi taluturule ja koju tagasi jõuame alles kell seitse õhtul. Kui teeme müügipäeva Leppeneeme sadamas neljapäeviti, jõuame koju juba kell neli. Lisaks jääb ära ka asjadega rändamine. Aga mine sa tea, äkki võtame millalgi taas tee ka taluturule ette.

Milliseid tooteid müügipäeval letilt leida võib?
Me hoiame seda joont, et kõik oleks kindlasti eestimaine ja võimalusel Prangli saarelt. Prangli kalameestelt ostame forelli, lõhe ja siiga – õrnsoolame ja pakendame need ise. Üks Prangli tüdruk kasvatas peterselli, sellest tegime pestot. Müüme ka pohlamoosi, mille marjad on suures osas korjatud Aksi saarelt. Ja muidugi on müügil kukekonservi, ahju-, veri-, suitsu- ja tanguvorsti. Valmistame ise ka kanapasteeti, piparkoogitainast, apelsini-tšillimoosi ning suitsuliha.

Sead ostame Rakvere lähedalt Vajangu perefirmast ja kõik tooted valmistame ise. Kui Mariannel aega üle jääb, koob ta sokke, kindaid ja õlasalle – ka need võtame müügipäevale kaasa.

Kuidas teete tootevaliku?
Me oleme proovinud hoida kindlat valikut. Kui järgmine kord tuleme, siis lisaks eelnimetatule leiab müügiletilt ka kõrvitsasalatit ja meie hiti – piparkoogitaigna. Möödunud aastal saatsime seda soovijatele posti teel kokku 160 kg. Piparkoogitainast telliti üle Eesti ning teadaolevalt kõige kaugem koht, kuhu see läks, oli Chicago.

Millal järgmine müügipäev toimub?
9. detsembril on plaanis minna Sauele ning 16. ja 21. detsembril oleme Leppneemes. Kõige täpsem info on sotsiaalmeedias Prangli kodusadama kohviku Facebookilehel, sest meie tulek sõltub ka ilmast – kui praamid ei sõida, siis me mandrile ei saa ja müügipäev jääb ära. Aga tellimusi võtame ikka vastu ja saadame postiga kohale.

Kas müügipäevad jätkuvad ka tuleval aastal?
Ma ise arvan, et jaanuaris-veebruaris ei ole meil mõtet müügipäevaks välja tulla. Märtsi lõpust hakkab aga saarel juba rohkem külalisi käima. Suveks soovin sadamasse teha n-ö oma toodete poe, kuhu kõik Prangli inimesed saavad oma tooted müügile tuua. Sealt võib leida siis nii pardi- kui ka hanemune, aga ka lambasooles grillvorste ja palju kohalikku käsitööd.

Talvel korraldame saarel nii päevaseid kui ka ööbimisega puhkust nimega Talv Pranglil. Aitame soovijatel broneerida laevapileteid, saarel ootab külalisi giidiga matk looduses. Õhtusööki pakume Prangli Kodusadama kohvikus, ööbijad saavad end kosutada saunas ja tünnisaunas ning ilusa ilma korral nautida lõkketoitu ja talvel grillimist.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja