Projekti SchoolFood4Change aastakoosolekul jagati häid praktikaid

16. nov 2023
foto

Oktoober oli täis põnevust seoses SchoolFood4Change (SF4C) projektiga –esindasime Viimsit ja Eestit Viinis toimunud SF4C teisel aastakoosolekul. Eesti delegatsiooni kuulusid lisaks Viimsi esindajatele ka Tallinna haridusameti ja SEI (Stockholm Environment Institute) Tallinna esindajad. 

Koosoleku toimumise kohaks valitud Viin on eriliselt silmapaistev paik, kuna pälvis septembris parima orgaanilise linna auhinna. Viin on võtnud suure sammu jätkusuutlikkuse suunas, pakkudes oma elanikele taskukohaseid mahepõllumajanduslikke tooteid "talust taldrikule" kontseptsiooni kaudu. Nimelt toodab linn neid tooteid oma 44 000 hektari suurusel metsa- ja põllumaal.

Viinis toimunud üldkoosolekul toimus innustav mõttevahetus teiste projektimeeskondadega, kes jagasid kogemusi, ettekandeid saavutatust ja heast praktikast. See oli suurepärane võimalus õppida teistelt ning laiendada oma teadmisi ja oskusi projekti edendamisel. Kolme päeva vältel, mil toimusid interaktiivsed rühmatööd ja arutelud, ilmnes SF4C projekti seniste saavutuste ning edasiste eesmärkide selgus. Koostöö partneritega tõi esile projekti olulisuse ja suure mõju.  Eesmärk on avada Euroopa õpilastele võimalus süüa rikkalikku, taskukohast ja keskkonnasõbralikku koolitoitu.

foto
Eesti esindajad Viinis.

Harivad visiidid
Projekti üldkoosoleku raames tehti ka huvitavaid visiite, sealhulgas Viini Gastgewerbefachschule'is (GAFA kool) ehk kondiitri-, külalislahkuse- ja turismikooli. GAFA õpilased valmistasid meisterlikult serveeritud mitmekäigulise lõuna, mis rõõmustas külaliste maitsemeeli ja pakkus visuaalset naudingut. Meil oli võimalus külastada ka Viini linnatalu/linnaaeda (City Farm Augarten), kus saime tutvuda toiduauto haagisega. Selle haagise loomises osalesid SF4C projekti raames Viini koolide õpilased ja see pakub harivaid tegevusi, mis aitavad õpilastel mõista toidu päritolu ja keskkonnamõju. Saime osa populaarsest dekonstrueeritud burgeri töötoast, kus igal osalejal oli võimalus kokku panna endale meelepärane burger ja samal ajal õppida roogade toorainete päritolu kohta.

Lisaks kogesime ka Sarajevo haridusministri inspireerivat kõnet, mis käsitles muutusi, mida nemad soovivad ellu viia hariduse valdkonnas. Kõne sisaldas olulisi teadmisi ja ülevaadet nende plaanidest, mis on suunatud praeguse olukorra parandamisele.

Üldkoosoleku ajal toimus Viini raekojas ka huvitav temaatiline näitus, kus tutvustati erinevate koolide projekte ja ideid. Võrreldes esimese aastakoosolekuga Tallinnas oli selgelt näha projekti märkimisväärset edasiliikumist ning koostööjõudu, mis on võetud projekti edendamiseks.

Projekti edusammud Viimsis
Viimsi vallas on praeguseks valla koolid kinnitanud projekti töögrupid ning valminud on esialgsed tegevuskavad. Samuti on heameel teatada, et projekti tegevustesse on kaasatud MLA Viimsi Lasteaiad, mis laiendab projekti mõju kogukonnale veelgi. Kõik need sammud viivad meid lähemale SF4C projekti eesmärkide saavutamisele ning aitavad kujundada tervislikke ja jätkusuutlikke toidueelistusi koolides ning kogu vallas. Koostöös haridusasutustega hakkame ette valmistama ka uut koolitoidu riigihanget.

„Koolid on oma töögrupid kinnitanud ning tegevuskavad kinnitatakse lähiajal. Projekti raames on koolidele ette nähtud ka rahaline toetus tegevuste elluviimiseks,“ sõnas Viimsi valla rahvatervise peaspetsialist Silva Sildmaa. Sel sügisel on eraldi kohtutud koolide töögrupi juhtidega ning 23. novembril toimub kõigi Viimsi koolide töögrupi liikmetega ka ühine kokkusaamine. „Kohtumise eesmärgiks on jagada väliskogemustelt saadud infot ning planeerida järgmiseid projektiga seotud samme,“ lisas Sildmaa.

Kadi Bruus ja Laura Johanna Derkun
Viimsi SF4C projekti töörühma koordinaatorid
 

Koolikokke hariti Põhja-Itaalias

SF4C projekti üks osa on koolikokkade koolitus. Kokkade koolitaja leidmiseks kuulutas Viimsi vallavalitsus välja hanke, mille võitis VOCO. Nende esindajana käisin mina Itaalias koolitusel ning tuleval aastal jagan saadud kogemusi ka koolikokkadele.

Nädalane koolitus toimus Põhja-Itaalia väikelinna Pollenzo gastronoomiateaduste ülikoolis. Nimelt pakutakse õppuritele seal erinevaid programme, mis valmistavad ette gastronoome, kes on varustatud teadmiste ja oskustega põllumajandus- ja toidusektoris. Nõnda suudavad nad õigesti juhtida toidu tootmist, jaotamist ja tarbimist elujõuliste valikuteni. See omakorda aitab kaasa säästva tuleviku loomisele planeedil Maa.

Olles ise igapäev planeedisõbralik, jätkusuutlik ning 0-kulutootev koolikokk ja toidukoolitaja, tõdesin sellel õppenädalalal, et koolikokkade harimist võetakse väga tõsiselt. Rõõmu teeb see, et õppel osales nii palju entusiastlikke ja teotahtelisi kokki. Toiduedendajaid erinevatest riikidest ja kultuuridest jagasid vastastikku oma oskusi ja kogemusi, mõistes ühel meelel, kui vajalik on muuta koolitoidu kvaliteet tervislikumaks, planeedisõbralikumaks, jätkusuutlikumaks ning maitsvamaks.

foto
Koolikokad Põhja-Itaalias.

Minu eesmärk on muuta läbi koolikokkade harimise koolitoit meie lastele tervislikult maitsvaks ning planeedisõbralikumaks. Kokkade koolitustel kasutan sissejuhatuses ja teoorias Itaaliast saadud programmi materjali, mis on tõlgitud eesti keelde. Praktikumis näitan ette ja juhendan Itaalias õpitud uudsete tehnoloogiate järgi uusi nippe. Näiteks sain häid nõuandeid, kuidas muuta läbi kokkamise paremaks taimse toidu maitseomadused. Õppisin juurde mitmeid põnevaid tervislikke umami, bitteri, maitsesegude valmistamise ja köögiviljade fermenteerimise nippe, mida kasutan ka oma töös ja kokapraktikumides.

Toit, aga eriti koolitoit peab ajas kogu aeg arenema. See peab sobituma laste maitsete ning tervisliku ja tasakaalustatud toitumise põhimõtetega, lisaks peavad tänased koolikokad omandama koolitoidu valmistamisel võimalikult planeedisõbralikumad tehnoloogiad. Koolitoit ja söögivahetund on paljudele õpilastele teretulnud ja igapäevane osa koolipäevast. Loodame, et see on ka edaspidi nii ja lapsed ütlevad aitäh maitsva toidu eest!

Tiina Saar
kokk-praktikajuhendaja ja Tartu VOCO toidukoolitaja

Innustav koolitus Itaalias

Osalesin Viimsi vallavalitsuse esindajana Itaalias Pollenzos toiminud koolitusel, kust sain praktilisi teadmisi ja juhiseid selle kohta, kuidas toetada ökoloogilist üleminekut koolitoidus. Koolitus oli oluline osa H2020 SF4C projektist ning toimus ajavahemikus 2.– 6. oktoobrini.

Koolituse üks peamisi eesmärke oli anda kaasa osalejatele tööriistu, mis võimaldaksid neil toetada kogu toidukultuuri ökoloogilist üleminekut, alustades koolitoidust. Koolitusel arutleti mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas makrotoitainete väärtusi, võitlust toidujäätmetega, retseptide ja menüüde planeerimist, tervislikumate ja jätkusuutlikumate toitude vastuvõetavust laste seas ning toiduharidust gastronoomiliste teaduste laia perspektiivi raames.

Lisaks käsitleti koolitusel, kuidas toiduedendajad saavad olla koolidele tõhusaks toeks ja kaasa aidata projekti tegevuste elluviimisel. Saime võimaluse jagada kogemusi ja õppida uusi meetodeid, mis aitavad muuta koolitoidu tervislikumaks, keskkonnasõbralikumaks ja õpilastele atraktiivsemaks.

Kokkuvõttes oli Pollenzos toimunud koolitus innustav samm SF4C projekti eesmärkide saavutamise suunas, tuues kokku asjatundlikke spetsialiste, kes jagavad ühist kirge koolitoidu parendamiseks ja ökoloogilise ülemineku edendamiseks Euroopas. Projekti raames püütakse laiendada teadliku toitumise mõju, haarates nii lapsed kui ka nende pered, kujundades tervislikke toidueelistusi ka kodudes. Projektiga soovitakse jõuda kahe miljoni inimeseni kogu Euroopas.

Laura Johanna Derkun
Viimsi SF4C projekti töörühma koordinaatorid