Projektipõhiselt sai vaimse tervise abi pea 300 viimsilast

19. veebr 2025
foto

Viimsi vald koostöös sotsiaalministeeriumiga pakkus 2024. aastal tasuta vaimse tervise teenuseid, et parandada elanike psühhosotsiaalset heaolu ja vaimset tervist. Vaimse tervise teenuseid osutati möödunud aastal 294-le Viimsi valla elanikule ja kokku toimus peaaegu 1000 kohtumist.

Viimsi vallavalitsuse eesmärk on jätkata elanike vaimse tervise toetamisega ja tasuta teenuste pakkumisega. Täpsemat infot teenuste jätkumise kohta jagame lähiajal valla infokanalites. Palusime möödunud aastale tagasi vaadata erinevatel teenusepakkujatel ja avaldame selles ja järgmises Viimsi Teatajas nende mõtted ja tähelepanekud. 

Psühholoog Jane Alop: «Ka viimsilased nutavad» 
“Möödunud aastal oli vallaelanikel võimalik osaleda tasuta psühholoogilisel nõustamisel, mille eesmärk oli ennetada psüühikahäirete tekkimist ja vajadusel abistada inimesi neile sobiva vaimse tervise teenuse leidmisel. Enamik klientidest käis nõustamisel 2–4 korda, üksikutel juhtudel ka pikema aja jooksul. Selline sagedus vastab ka psühholoogilise nõustamise eesmärgile – pakkuda lühiajalist tuge keerulise olukorraga toimetulemiseks kõige asjakohasemal ja kättesaadavamal viisil,” kirjeldab psühholoog Jane Alop.  

Alopi sõnul ei erine viimsilaste mured mujal Eestis elavate inimeste omadest – rahulolematus oma lähisuhetega, raskused laste kasvatamisel ning ärevus või depressioon. Mitmed kliendid olid saanud pöördumiseks soovituse oma perearstilt, keda tuleks märkamise ja suunamise eest tunnustada. Tablett võib aidata raskustega paremini toime tulla, kuid ei lahenda tegelikku probleemi. Muutuse tegemiseks peab inimene aru saama, mida ta tegelikult tahab. Aga selle sõnastamine võib osutuda ootamatult raskeks.  

Sageli lahkuvad kliendid nõustamiselt üllatunult, kuna pole osanud oma probleemi olulist külge varem näha. «Psühholoogi ülesanne on aidata klienti mõtete ja tunnete korrastamisel ning seeläbi parima lahenduse leidmisel. Psühholoog ei ole erapooletu, ta on kõikide osapoolte poolt ja otsib koos kliendiga win-win ehk kõik võidavad lahendusi,» kirjeldab Alop.  

Psühholoogi sõnul on meie elu kardinaalselt muutunud. «Meie kodud on täis mugavusi, meie töökohad soojad ja valged, meie liiklusvahendid on suhteliselt turvalised jne. Kõik, mida mõjutab tehnika areng, on muutunud paremaks. Kuid kõik, mis on seotud meie suhetega, on justkui muutumas halvemaks. Riigid ja rahvad sõdivad, meie abielud ja paarisuhted ei püsi, meie lapsed eelistavad viibida virtuaalmaailmas ja räägivad enesetapust, me ise tunneme pidevalt ärevust, mõnikord lausa paanikat. Eesti riik püüab oma inimesi sellel keerulisel ajal erineval viisil toetada,» ütleb Alop ja toob näiteks Peaasi.ee vitamiinikampaania, mis algas 17. veebruaril.  

Kampaania eesmärk on meelde tuletada, mida meie vaimne tervis heaoluks vajab ning mis on need tegevused, millega saame end ise paremini tasakaalus ja rõõmsana hoida. Need teadmised ja oskused on meis kõigis olemas, aga tormakas elutempos tuleb neid vahel lihtsalt teadlikult meelde tuletada. 

Järgmises Viimsi Teatajas saavad sõna Viimsi Teraapiakeskus, diakooniakeskus ja perenõustaja Elis Tenso.

Silva Sildmaa 
rahvatervise peaspetsialist