Raamatukogu loob positiivseid elamusi ja laiendab silmaringi

13. dets 2023
foto

Neli aastat tagasi, täpsemalt 5. detsembril 2019. aastal avas Viimsi raamatukogu külastajatele uksed uutes ruumides Viimsi Marketis. Otsuse tegemisel oli paljudel kõhklusi. Veenev ei olnud ka asjaolu, et maailma parimaiks rahvaraamatukogude riigiks tunnistatud Soomes on ammu tõestatud, et inimeste põhiteenused peavad asuma koos – kohas, mida inimesed sageli külastavad. Seepärast ongi mitmekümned Soome rahvaraamatukogud leidnud asukoha kaubanduskeskustes. 

Tänu uuele asukohale ja avaramatele võimalustele mitmesuguseid teenuseid välja arendada on Viimsi raamatukogus tänaseks mitmekordistunud külastajate, külastuste ja laenutuste arvnäitajaid. Raamatukogu on muutunud kogukonnakeskuseks, kuhu tullakse arutama kogukonnale olulisi küsimusi, töötama individuaal- ja rühmaruumides, harjutama muusika- ja videostuudiotes, osalema mitmesugustes ühistegevustes, saama osa meelelahutussündmustest ja veel palju muud.

Rõõmustab, et mööduval aastal jõudis lõpule 2021. aastal RFID UHF-i tehnoloogiale tugineva lugejate iseteenindussüsteemi rakendamine. Nüüd on lisaks laenutus- ja sisemisele tagastusautomaadile olemas ka õues tagastusautomaat, kuhu saab teavikuid tagastada ööpäevaringselt. Viimsi raamatukogu on tänaseks Eestis ainus rahvaraamatukogu, kus lugejate iseteenindusautomaadid on rakendatud täies ulatuses. Nii nagu muudes valdkondades on külastajate arv, kes seda moodust eelistavad, kasvamas.

Aasta ülevaade numbrites
2023. aasta seisuga on Viimsi raamatukogu kogudes 103 553 eksemplari (2019. aastal 85 285). Uusi teavikuid on lisandunud 3817 eksemplari. Teavikute valik kogudes on arvestatav ja lugejad hindavad seda kõrgelt. Kahjuks on ikka jätkuvalt probleemne kooliõpilaste kohustusliku kirjanduse piisav eksemplaarsus. Aga see on paratamatu, vaatamata sellele, et raamatukogu harukogude ja kooliraamatukogude kohta kokku on päris hea kogus nimetatud kirjandust, juhtub ikka, et ühel ja samal ajal on lugemisülesanne antud mitmele klassile korraga.

Käesoleva aasta loetavamad raamatud on olnud meie oma Eesti autorite biograafiad, nagu: E. Epner „Lembit Ulfsak“ ja M. Undusk „Ellen Niit. Heleda mõtte laast“. Uskumatult pikalt, alates 2019. aastast on väliskirjanduse eelistatum lugemisvara olnud D. Owen „Kus laulavad Langustid“ ja L. Riley „Seitsme õe“ sarja raamatud. Siiski rõõmustab, et loetakse ka kõike uut, mis praktiliselt iganädalaselt meie kogudesse saabub.

Raamatukogu lahutamatu tegevuse osa on olnud mitmesuguste sündmuste korraldamine, praeguseks hetkeks on neid juba 138, aga aasta pole veel lõppenud. Sisukad kohtumisõhtud olid Rein Veidemanni, Mudlumi, Jaak Jõerüüdi, Pille-Riin Purje, Maarja Unduski, Hendrik Relve, Igor Volke, Heli Künnapase, Jaak Juske, Askur Alase, Viivi Luige, Leo Kunnase, meie Viimsi kirjaniku Taavi Kanguri jpt-ga.

Jätkusid filmiõhtud; näidati dokumentaalfilme ja vesteldi seejuures nende filmide sisutegelastega, nagu Igor Mang, Ülo Tuulik, Arvo Valton jpt. Eriliseks kujunes õhtu koos režissöör Peeter Simmiga. Ka uuel aastal on plaan filmiõhtutega jätkata, kusjuures raamatukogusse kutsuda ka filmide nimikangelastega. Esimene selline õhtu toimub juba 25. jaanuaril 2024. aastal, kui näitame filmi Raimo Aasat ja kohtume temaga.

Raamatukogul on välja kujunenud juba traditsioonilised sündmused, nagu peaaegu igakuised Viimsi aasta naise Tiina Parki reisiõhtud, raamatukogu maskott Vimpsiku laupäevased mängu- ja jutuhommikud ning raamatuklubi kokkusaamised.

Mainimata ei saa jätta näitusi raamatukogu nii 1. kui 2. korruse galeriides, kus iga kuu näitused vahetuvad ja juba praeguseks on praktiliselt 2024. aasta lõpuni kõikideks kuudeks broneeringud tehtud. Loetelu kunstnikest, fotograafidest jt näitustel oma loomingut eksponeerinutest on pikk ja oleksin ülekohtune nende suhtes, keda mainimata jätan, sest kõik näitused on olnud huvitavad, aga siiski – kõige üllatavam oli Siiri Sisaski fotonäitus. 

Näitustega seoses arenes eriline koostöö Ukraina erinevate ühendustega Eestis, nagu Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsioon Eestis ja Eesti Ukrainlaste Kongress Eestis, kelle vahendusel oli Viimsi raamatukogus võimalik tutvuda näitustega „Valust valguseni“ ja „Tuntud ja tundmatu Ukraina“. 

Tänuväärne koostöö on välja kujunenud Eesti Roerichi Seltsiga. Nii eksponeeriti raamatukogus noore Ukraina kunstniku Sashenka Putrya näitust „Kaunis maailm“, Nikolai ja Svjatoslav Roerichi teoste reproduktsioonide näitust „Inimene ja loodus“ ja 2023. aasta detsembrikuus kaunistab 1. korruse galeriid vaimustav Nikolai Roerichi faksiimilereproduktsioonide näitus „Teadlane, mõtleja, kunstnik". Näitust saadavad L. V. Šapošnikova tekstid – katkendid tema raamatust „Teadlane, mõtleja, kunstnik.“ Eesti Roerichi Selts on raamatu tõlkinud eesti keelde ja see ilmus 2021. aastal ning raamat on olemas ka Viimsi raamatukogus.

Raamatukogu vitriinide näituste vahetumise eest oleme loonud tiheda koostöö Eesti Nahakunstnike Liiduga, kelle vahendusel jõudsid Viimsisse köitekunstinäitused „Eesti rahva ennemuistsed jutud“, „Le Lion“, „Artu Alliksaar“, „Leelo Tungal“ ja „Valge“.

Populaarsed tegevustoad
Kõige nimetatu kõrval on hämmastavalt hästi vastu võetud nn tegevustubasid. Juba mitmendat aastat on eriti populaarne Marja Matiiseni juhendamisel kogunev lapitöö kursus. 2–3 korda kuus kogunevad umbes 15 nobedate näppudega naisterahvast on omandanud Marja oskusliku juhendamise all lapitöö tehnika ning valmistanud enese ja teiste rõõmuks imelisi esemeid.

Päris pikalt võiks kirjeldada töötube laste käelise tegevuse arendamiseks. Kokkuvõtvalt õpetati lapsi meisterdama pääsukesi, pliiatsitopse; töötama märgipressi, 3D printeri ja kilelõikuriga. Uskumatult põnevaks kujunesid ruumiliste majakeste valmistamise töötoad raamatukogus ja Viimsi pensionäride päevakeskuses. Nendest majakestest valmis kaunis jõuluküla raamatukogu vaateaknal, mida on oodatud imetlema.

Jätkata tehtust ja plaanidest võiks veel pikalt, aga kokkuvõtteks koorub siit põhimõte: raamatukogu on inimestele vajalik kogu elukaare kestel ja igal ajal. Viimsi raamatukogu soovib olla teile kõigile vajalik ja olete ikka meile oodatud!

Tiiu Valm
Viimsi raamatukogu direktor