Raamatukogus saab teadmisi sellest, kuidas paremini kodu korrastada

10. jaan 2024

18. jaanuaril kell 18 toimub Viimsi raamatukogus kohtumisõhtu korrastamiseksperdi Marie Pärkmaga, kes avaldas möödunud aasta lõpus publikult sooja vastuvõtu saanud raamatu „Korrastades elu korda“.

Oled valmis saanud oma esimese raamatu kodu korrastamise teemal. Kuidas sa selleni jõudsid ja miks sa just raamatu otsustasid avaldada?
Raamatu sünnilugu algas sellest, et pärast üht koostööd kirjastusega Pegasus ühe teise raamatu osas sain toimetajalt pakkumise ise raamat välja anda. Ta oli mu Instagrami kontot (@meieeluilu) varem jälginud ja nägi selles väärtust, mida saaks ka teistele raamatu kaudu edasi anda. Idee oli idanema pandud ning selle vili nägi ilmavalgust 22. novembril 2023. aastal.

Enda korrastusviisi loomine ja sellest raamatu kirjutamine oli loomulik kulg mu korrastaja karjääri juures. Kõik, mis raamatusse kirja panin, on olnud mulle enda elumuutuste teel väga olulisteks osadeks ning loodan, et ka teised, kes soovivad enda elu korrastamisega pihta hakata, saavad sealt näpunäiteid ja mõtteid, mis seda teha aitavad.

Tagasiside raamatule on olnud ülimalt positiivne. Olen saanud väga palju kirju, kus raamatut kiidetakse ja öeldakse, et see sisaldab nii palju nutikaid nippe, mida kindlasti järele proovitakse ja kasutusele võetakse. Uue raamatu kirjutamine on juba plaanis ja hakkangi sellega juba veebruaris tegelema.

Kellele see raamat mõeldud on ja keda ootad Viimsi raamatukokku oma raamatuesitlusele?
See raamat on mõeldud kõikidele, kes soovivad enda elus muutusi läbi viima hakata. Samuti on see kõikidele, kes tahavad enda kodu korrastamise väga põhjalikult ette võtta. Raamatuesitlusele ootan kõiki, kes huvituvad asjade korrastamisest ja ka sellest, kuidas muuta enda harjumusi, olla produktiivsem, ja kes tunnevad, et tahavad elult rohkemat. On aeg olla isekas ja seda kõige paremas mõttes. Võta aega iseenda jaoks ja tee seda just minu raamatuesitlusele tulemisega.

Mis on kodu korrastamine ja miks see oluline on?
Korrastamine tähendab asjade põhjalikku sortimist ja alles jäävatele asjadele edaspidiseks alalise koha leidmist ning võimalikult hästi toimivate süsteemide loomist. Korrastamise eesmärk on luua süsteemid, mis oleksid lihtsad, loogilised ja ligipääsetavad. Need peavad töötama kõikide inimeste jaoks, kes majapidamises elavad, või näiteks kui teha korrastamist tööjuures, siis et need töötaksid kõikide kaastöötajate jaoks maksimaalselt hästi.

Korrastamisega jätad sa enda ellu vaid need asjad, mida sa kasutad, vajad ja mis annavad su elule väärtust juurde. Sa leiad neile parima alalise koha, kus nad edaspidi alati on. Kui kodu on korrastatud, igal asjal on oma kindel koht ja sul on tehtud nii enda kui ka teiste pereliikmetega kokkulepe, et loodud kord säilib, siis vähendad ka aega, mis kulub koristamisele.

Mis on sinu peamised nõuanded, kust korrastamisega alustada ja mida silmas pidada?
Soovitan võtta minu raamat lugemiseks ette ja hakata paralleelselt ka enda kodu põhjaliku korrastamisega peale. Pea silmas, et korrastamine võib tekitada stressi, kuid tee kõike samm-sammult ja varu aega. Ole põhjalik ja iseendaga aus – mida on sul vaja alles hoida ja mida mitte. Soovitan korrastamist teha üksinda, et kellegi teise arvamus ei mõjutaks sinu otsuseid asjade sortimisel.

Milline on ideaalselt korrastatud kodu ja mis mõju see inimesele avaldab?
Korrastatud kodu on selline, kus on asjad, mida inimene kasutab, vajab ja mis annavad ta elule väärtust juurde. Sellises kodus on igal asjal oma kindel koht ja süsteemid on loodud nii, et nad töötaksid kõikide pereliikmete jaoks. Selline kodu avaldab inimesele positiivset mõju – rahulolu kodu puhtuse ja korra üle teeb rõõmsaks ja rahulikuks.

Ümbritsev keskkond mõjutab meie sisemist rahu tohutult. Kui ümbrus on korras, on ka meie mõtted korras ja vaim tervem. Me oleme positiivsema ellusuhtumisega, rõõmsamad ja valmis tegutsema.

Raamatuesitlus ja kohtumisõhtu Marie Pärkmaga algab 18. jaanuaril kell 18 Viimsi raamatukogus ja on kõigile huvilistele tasuta.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja