Rahvamuusikaansamblil Pirita täitus 40. tegutsemisaasta

29. nov 2023

Rahvamuusikaansambel Pirita (RMA Pirita) on Viimsis tegutsenud 40 aastat. Juubeli puhul korraldati 25. novembril kõigile huvilistele meeleolukas kontsert, kus oli nii laulu, tantsu kui ka muusikat. Kontsert oli tasuta, kuid vabatahtlikud toetused olid teretulnud.

Kontserdi alguses valgus lavale kaheksa ühesugustes triibulistes seelikutes pillinaist pluss üks triibulise vestiga pilli- ja laulumees – „… siit nurgast ja sealt nurgast keskpõrandale kokku“. Sellise lauluga saigi kontsert lõbusa hoo sisse! Lisaks tuli esitamisele August Sarrapi soololaulu, kandleduot ja lokupillimängu. Ühes loos mängis kaasa viiuligrupi järelkasv, 8-aastane Hilde Lii, keda on juba mitmeid aastaid esinemistele kaasatud.

Mängiti ka tantsusaadet headele sõpradele – Valla-aluse rahvatantsijatele, kes oma hoogsate tantsudega meie kontserti ilmestama tulid. Oleme ennegi nendega koostööd teinud, näiteks tuuritanud koos mööda Saaremaad ja Hiiumaad.

Kontserdil esinesid meie kauaaegsed sõbrad: Nõmme pillikoor  ja Viimsi Rahvakultuuri Seltsi kollektiivid – kapell Viimsi, segakoori Viimsi esindus ja juba mainitud rahvatantsurühm Valla-alune. Kontserdi lõpetasid Pirita rahvamuusikud ise. Selles osas pidi kaasa mängima ka ansambli Rootsis elav viiuldaja, kuid lumetormi ja raskete teeolude tõttu Stockholmi regioonis jäi ta laevast maha ja ei jõudnudki kontserdile.

Rõõm oli näha saalis nii palju inimesi. Õnnitlussõnade edastamiseks astusid lava ette Viimsi vallavanem Illar Lemetti, Viimsi vallavolikogu kultuurikomisjoni esinaine ja Viimsi huvikeskuse esindajad. Sõna said ka külaliskollektiivide esindajad ja teised soovijad.

Ansambli liikmeid oli üllatama tulnud Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi (ERRS) juhatuse liige Kristi Alas, kes andis kätte pika staažiga pillimeestele ja aktiivsetele ansambli liikmetele ERRSi tunnustusmärgid ja tänukirjad.
Autasu tuli ka Eesti Kultuurkapitalilt, kes tunnustas pikaaegset juhendajat August Sarrapit rahalise preemiaga. Rahvakultuuri sihtkapital eraldas tunnustuspreemiad abijuhendajale Lilian Küttisele ja asutajaliikmele Anne Vahemäele. Tunnustuse saanud pillimehi tervitati energilise aplausiga.

Hiljuti selgus, et RMA Pirita on ERRSi aastapreemia nominentide hulgas aasta kollektiivi kategoorias, kus tunnustatakse valdkonnas silmapaistvamaid tegijaid. Preemia saajad kuulutatakse välja 2. detsembril Kohtla-Järve kultuurikeskuses.

RMA Pirita tänas omalt poolt tänumedaliga Viimsi vallavavanem Illar Lemetti, valla kultuu-riosakonnast Harri Ausmaad ja Ott Kaske, volikogu kultuurikomisjonist Pille Petersood, ERRSi esindajat ja Viimsi huvikeskuse peret.

RMA Pirita liikmed tänavad rohkearvulist kontserdi publikut, külalisesinejaid, kes rikastasid meie kontserti, Eesti Kultuurkapitali ning ERRSi tunnustuspreemiate ja -märkide eest, Viimsi vallavalitsust, kes toetas kogu juubelikontserdi korraldamist ja õnnestumist.

Ajalugu
Ansambel alustas tegevust 1983. aastal Pirita lillekasvatuse näidissovhoosis. Endisteks juhendajateks on olnud Heldur Vaabel ja Ahto Nurk, praegu on juhendajaks August Sarrap ja abijuhendajaks Lilian Küttis. Asutajaliikmetest on praeguseni ansamblis Anne Vahemäe, kes mängib akordkannelt.

Tiiu Sarv
rahvamuusikaansambli Pirita liige