Raimo ja Merle Tann: Viimsis on hea elada, kõik on käe-jala juures

28. juuni 2023
foto

Viimsi Ranna Lions Klubi ellu kutsutud Viimsi aasta pere valimine toimus tänavu juba neljandat korda. Tunnustuse eesmärk on märgata ja esile tõsta peresid, kes oma töö ja toimetuste kõrvalt panustavad kogukonna tegemistesse ning oma eeskujuga innustavad ka teisi. Aastal 2023 valiti Viimsi aasta pereks perekond Tann.

Kohtumine nendega toimub Lubja külaplatsil, kus maikuu viimasel pühapäeval leidis aset külakoosolek. Siinkirjutaja jõuab kohale, kui pidu hakkab läbi saama ning lavalt kõlavad viimased lauluviisid. Pakutakse maitsvat hernesuppi ja kooki.

Viimsi on südame külge kasvanud
Pereisa Raimo on sündinud Läänemaal Kõmsis ent elanud Viimsis juba üle 60 aasta kolmest suunast merega ümbritsetud poolsaarel ning tema ei kujuta ennast üldse kusagil mujal elamas kui Viimsis. Pereema Merle on pärit Pärnumaalt, kuid tallegi on Viimsi poolsaar südame külge kasvanud. “Viimsis on kõik käe-jala juures. Mulle meeldis siin kohe. Kõik kiitsid Raimo isatalu ümbritsevat väga ilusat loodust Lubja külas. Põhjakonna trepi valmides on nüüd palju mugavam liikuda,” ütleb Merle.

Sissejuhatuseks uurin aasta pereks valitutelt, mis nende arvates selle tunnustuse neile tõi. “Kõige olulisem on ikka see, et märgatakse, järelikult lähevad meie tegemised kogukonnale korda. Ma ise olen väga sotsiaalne ja öeldakse ju, et vanemas eas ongi väga oluline sotsiaalsus, liikumine ja eesmärkide seadmine,” ütleb Raimo Tann.

Külaplats – Lubja küla süda
Uurin perepealt Lubja küla ajaloo kohta, sest ta on siin elanud viieaastasest peale. “1930ndatel, esimese Eesti Vabariigi ajal, ei olnud Lubja klindiastangul üldse puid. Täna on see üks metsarohkemaid paiku Viimsis. Kui mina siia kolisin, oli klindi peal piiritsoon ja Viimsi elanikuna oli mul passis tempel, et ikka elan siin. Tulevikus võiks Lubja külaplatsil olla korralik laulukaar ja söögikoht, koobas tuleks avada ning tünnide vahelt võiks liftiga klindist üles saada. Lift oleks suureks abiks emadele, aga võiks täita ka romantiliste sündmuste ja tähtpäevade ajal olulist rolli, kui ülemise liftijaama läheduses oleks vaateplatvorm ning üks pingike vaatega merele, kus korraks aeg maha võtta,” räägib Raimo Tann tulevikust.

Külaplatsil toimub suvel mitmeid huvitavaid üritusi ja ettevõtmisi. “22. juunil toimuv jaanipäev on alati kõigile tasuta. Lisaks toimub siin platsil teatrifestival, 5. augustil toimuvad Viimsi eakate suvepäevad ja palju muud,” räägivad mõlemad.

Kogukond hoiab aktiivsena
Raimo Tanni sõnul aitavad kogukonna toimetused kogu aeg n-ö. eluringis sees olla. Merle lisab: “Kui mina pensionile jäin, siis kutsuti mind Viimsi Pensionäride Ühenduse volikokku. Tegelesin heategevuse korras Exceli tabeli vormis erinevate nimekirjade korrastamisega.”

Viimsi eakate suvepäevade mõte sündis üleöö, sest COVIDi ajal tekkisid erinevad meetmed, mida riiklikult rahastati. “Kutsusime eakad välja, et nad saaksid omavahel jälle suhelda. Üritus läks hästi korda ning 5. augustil 2022 alguse saanud suvepäev saab tänavu jätku. Aasta tagasi panime paika vaid kuupäeva, mitte aastaarvu,” räägib Raimo uue traditsiooni sünnist.

Kokku on Viimsi vallas umbes 3000 eakat. Seenioride suvepäeva näol on tegu päevase üritusega, mis toimub Lubja küla külaplatsil. “Aasta tagasi toimus kepikõnni koolitus, kohale oli tulnud Viimsi valla sotsiaal- ja tervishoiuosakond, kes aitas nõuga ning jagas informatsiooni, mida eakatel igapäevaselt vaja,” räägib mees.

Suur pere annab kogukonna mõõdu välja
Raimol ja Merlel on kokku neli last ja lausa 10 lapselast. “Eks kogu perekonda on päris raske kokku saada, sest kõigil on ikka omad toimetused. Korra oleme käinud koos spaas. Sellel aastal üritame midagi sarnast teha,” ütlevad nad kui ühest suust. Kogukonnatoimetamistele lisaks tegutseb juba üle 20 aasta elektritöid teostav perefirma, kus ka mitmed lapsed ametis. “Lapsed on igal pool abiks. Pensionäridena saame meie abikaasaga rahulikult toimetada, ei pea näiteks haige lapsega koju jääma,” ütleb perepea.

Merle märgib, et lastel on temaga ikka vedanud, sest ta on väga palju aega nendega tegelenud. Täna pöörduvad tema poole mitmed tuttavad üksikemad, kel vahel pole lihtsalt kohta, kuhu laps korraks valve alla jätta. Ei saa ikka küsimata jätta, et kas lastega oli muret ka. “Pigem mitte. Me olime sellised vanemad, kes lubasid kodus ikka natukene pidutseda ka ning paljud laste sõbrad olid alati meeldivalt üllatunud,” ütlesid mõlemad koos.

Liikumine on mõlema jaoks oluline
Kui lapsed olid väikesed, käidi väga palju matkamas, nii saartel kui ka pereema Merle sünnikodus Pärnumaal. Vanemate sõnul tegid lapsed kõike rõõmuga kaasa. Raimo ja Merle on mõlemad tegelenud populaarse kettagolfiga. “Omal ajal pöördusid minu poole mitmed noored, siis me hakkasime seda asja ajama. Saimegi need rajad valla maale Randverre tehtud”, ütleb Raimo. 

Tänasel päeval on Merle jaoks kõige südamelähedasemaks bowling ning Viimsis on selle alla harrastamiseks olemas ka väga korralik saal. “Nagu see võimalus tekkis, alustasin kohe. Viimsi Pensionäride Ühendus korraldab Viimsi Kuuli nimelist võistlust, käime ka nii Eestis kui ka Soomes sõprusturniiridel. Eesmärke ja motivatsiooni on küllaga,” räägib pereema Merle.

Pereisa Raimo sai kaks aastat tagasi hakkama täiesti iselaadi sportliku saavutusega. “Võtsin väljakutseks teha ühe kuuga miljon sammu. Kõige pikemaks päevaseks distantsiks kujunes 43 km, COVIDi ajal oli ju pensionäril aega küll ning liikumine on äge. Aga kui katsumuse alguses näitas bioloogiline kell vanuseks 45 aastat, siis kuu lõpus juba 73, korralik pingutus. Paljud sõbrad ühinesid ka teatud perioodiks ja osaliseks distantsiks, nii et ma meenutasin juba kuulsat Forrest Gumpi, kellega teel ühineti,” rääkis pereisa lõbusalt.

Raimo Tann valiti uueks Viimsi vallavalitsuse revisjonikomisjoni esimeheks
“Olles ennast viimasel ajal täiendanud ja varasemalt komisjoni töös osalenud, tekkis lihtsalt selline moment, et tahaksin selle tööga tegeleda. Sooviksin, et see komisjoni esimehe koht ei muutuks reklaamiväljundiks, ning tahan uurida seadusega kooskõlas erinevaid tegevusi. See komisjon peaks olema valla elu edasiviiv jõud, mitte kemplemise koht,” kirjeldab mees oma uut ametikohta.

Varasemad aasta pered:
2020 – Viktoria ja Tõnu Tuulas
2021 – Kristi ja Ants Kurist
2022 – Siiri ja Tarmo Visnapuu

Perekond Tann on eeskujuks oma liikumisharjumuste ja heatahtlikkusega

Riina Quak, Viimsi Ranna Lions Klubi president 2022/2023: Aasta pere tunnustamise eesmärk on märgata ja esile tõsta Viimsis elavat perekonda, kes on oma tegevusega teistele viimsilastele eeskujuks, panustades lisaks pere igapäevatoimetustele kohaliku kogukonna heaks. Aasta pere tunnustuse fookus on igal aastal pisut erinev, olenevalt antud aastaks Viimsis välja kuulutatud teemale. 

Aasta 2023 on liikumisaasta, seepärast soovisime sel aastal esile tõsta peret, kes oma aktiivse tegevusega on aidanud tekitada Viimsi kogukonnas rohkem huvi liikumisharrastuse ja tervislikumate eluviiside vastu või innustava eeskujuna toetanud Viimsi inimesi regulaarse liikumisharjumuse kujunemisel.

Viimsi Ranna Lions Klubi otsustas, et esitatud nominentide hulgast väärib seekord esiletõstmist perekond Tann, kes on tublisti panustanud sportlike ürituste sh kogukonnamatkade korraldamisse ning on vallarahvale eeskujuks oma liikumisharjumuste ja heatahtlikkusega.

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

Foto: Taago Heinmaa