School Food 4 Change projektis osalejad jagasid kogemusi

21. veebr 2024
foto

12.–13. veebruaril toimus School Food 4 Change (SF4C) projekti raames õppevisiit ja regionaalne kohtumine Slovakkias Nitras. Lisaks minule osalesid seal ka Viimsi vallavalitsusest Kadi Bruus ja Viimsi kooli töörühma eestvedaja Marika Seppor. Õppevisiidil olid kohal esindajad ka Ungarist, Itaaliast, Tšehhist ja Sloveeniast.

Kohtumise eesmärk oli tutvuda SF4C programmi korraldusega Slovakkias, vahetada kogemusi ja häid praktikaid erinevates riikides ja koolides.

Esimest õppepäeva alustati info- ja kogemuste vahetamisega Nitra endises sünagoogis, mis on ümber ehitatud kultuurikeskuseks. Grupiarutelude teemadeks olid tegevused, mis on seotud just teadmiste ja kogemuste edasiandmisega nii õpilastele, kooliperele kui ka lapsevanematele.

Kahel päeval külastasime kolme põhikooli, kus tutvusime sealse koolilõuna korraldamisega. Saime võimaluse osaleda vaatlejatena erinevates tundides, kuhu oli lõimitud arutelud tervisliku ja jätkusuutliku toidu teemadel, liikumisest, toidujäätmete vähendamise olulisusest.

foto
Õppevisiidil osalenud Liina Savolainen, Kadi Bruus ja Marika Seppor.

Minu jaoks oli õppevisiidi kõige suuremaks väärtuseks märkamine, kui oluline on toiduga seotud teemade toomine erinevatesse tundidesse ja kuidas teha see eri vanuses lastele vastavalt nende võimetele arusaadavaks. 

Täisväärtuslik toit on oluline osa meie elust ja täiskasvanutena peame leidma need nutikad viisid, kuidas vaatamata välistele mõjutajatele saame lapsi ja noori meie igapäeva toiduga seonduvasse kaasata. Heaks näiteks olid ühised perepiknikud õppeaasta lõpus, teemapäevad ja noortele sobiva, käepärase koolitoidu tagasisidestamise võimaluse pakkumine.

Kadi Bruus Viimsi vallavalitsusest sõnas, et õppevisiidi ajal oli võimalik saada ülevaade, kuidas SF4C programmi juhitakse ja koordineeritakse Slovakkias. Eestis korraldatakse projekti koostöös SEI (Stockholmi Keskkonnauuringute Instituut Eestis), Tallinna haridusameti ja Viimsi vallavalitsuse vahel ning kaasatud on ka kahe omavalitsuse koolid.

Slovakkias vastutab programmi läbiviimise eest aga MTÜ, tehes koostööd otse programmist huvitatud koolidega. „Minu jaoks oli kasulik ka kogemuste vahetamine Milano linnavalitsuse esindajatega, kust sai infot hangete läbiviimisest ja toitlustamise korraldust erinevates koolides. Märtsis korraldame kokkusaamise projektis osalevate Viimsi ja Tallinna koolide vahel ning räägime Slovakkia visiidist ja ka sellest, millised on projektis osalevate koolide lähiaja tegevusplaanid,“ ütles Kadi Bruus.

foto

Viimsi kooli töörühma eestvedaja Marika Seppor sai kohtumistel kinnitust, et ka teistes riikides tehakse meiega sarnaseid tegevusi nagu teemapäevad või koolis toimuvad laadad. „Samas sain ideid, milliseid uusi lähenemisi võiks kooli projektides kasutada. Näiteks korraldad seemnevahetus- või sügisandide laadapäevi,“ mõtiskles Marika Seppor.

Veel oli Marika Seppori meelest huvitav näha keeletunde, kus teemaks oli toit ja toiduga seonduv ning keelt õpetati läbi praktilise tegevuse. „Ühes koolitunnis valmistasid algklasside õpilased võileibu, tervislikke suupisteid ja salateid. Selle kogemuse võiks lõimida koolitundi ka meil, sest käsitöö ja kunstitunnid on I kooliastmes olemas, ent söögitegemise kogemust ja vilumust õpilased süstemaatiliselt ei saa. Koolide külastustest jäi mulje, et toiduga seonduv on nendes koolides tähtsal kohal ja rakendub õppesse erineval moel,“ võttis Seppor teema kokku.

Liina Savolainen
Randvere kooli huvi- ja projektijuht