Septembri alguses toimuv infolaat on mõeldud igas vanuses külastajale

28. aug 2023
foto

Viimsi valla iga-aastane infolaat toimub laupäeval, 9. septembril kell 11–14 Viimsi raamatukogu ruumides (Randvere tee 9). Üritusel saab tutvuda vallas toimetavate huviringide ja -koolide, kogukonnaklubide tegevusega ning nautida üritusel osalevate klubide etteasteid. Sisukat päeva on juba aastaid korraldanud vallavalitsuse huvihariduse vanemspetsialist Kaija Mägi.

Infolaat sai alguse aastal 2007 Viimsi koolist ning toona oli ürituse nimi Huvitegevuse infolaat. Samal ajal toimus mõisapargis Viimsi turvalisusepäev. Aastal 2018 pandi üritused kokku ning kuni koroonani toimuski see Viimsi kooli territooriumil nii, et koolimajas sees oli huvitegevuse laat ja õuealal turvalisuse päev.

Koroona ajal toimus üritus kaks aastat veebi vahendusel, aastal 2022 viidi see Teabepäeva nime all Viimsi Artiumisse ning tänavu toimub infolaat Viimsi raamatukogus. „Möödunud aastal oli meie eesmärgiks üritust muude teemadega laiendada,“ selgitas Kaija Mägi nimemuutuse põhjuseid, ent tõdes, et Teabepäeva nimi siiski oodatud viisil ei töötanud. Seetõttu kannab tänavu toimuv üritus taas infolaada nime.

Nagu heal lapse on mitu nime, võib hea üritus muuta ka toimumise asukohta. Mägi leiab, et muutused on vajalikud, sest ühes asukohas on ühed, teises teised eelised. Infolaada toomine raamatukokku võib esmapilgul küsimusi tekitada. „Raamatukogus saab teha erinevaid pesakesi, mis justkui oleksid üksteisest eraldi, kuid samas on kõik ikkagi ühe ja sama ürituse osa,“ selgitas Mägi.

Lisaks huviringidele on infolaadale oodatud ka teised teenusepakkujad ja vallas tegutsevad ettevõtted tingimusel, et üritusele ei tulda tulu teenima, vaid ennast tutvustama. Kes veel ei ole ennast Infolaadale registreerinud, saab seda teha kuni 28. augustini, kirjutades e-posti aadressile kaija.magi@viimsivv.ee

Uute tulijatena on ennast juba registreerinud näiteks külaseltsid, aga muidugi on kohal ka spordiklubid, lauljad, tantsijad ning kultuuriürituste korraldajad. „Huvitegevust ei pakuta üksnes lastele ja noortele, vaid ikka igas vanuses inimestele,“ täpsustas Mägi. Üritus on jätkuvalt osalejatele tasuta ning oodatud on kõik huvilised.

Viimsis on huvitegevusega hästi
Huvitegevus ja huviharidus on sarnased sõnad ning võib juhtuda, et neil ei tehtagi väga vahet. Mägi seletab, et kõige lihtsam on enda jaoks kahte sõna eristada teadmisega, et huvihariduses on kindel õppekava, õpiväljundid, eesmärgid ning toimub hindamine. Huvitegevus seevastu on tihtipeale aastase põhimõttega ning eesmärgid lähtuvad noorest või täiskasvanust endast. „Näiteks, kui osaled keraamikaringis, sead sa ise endale eesmärgi, kas soovid niisama mõnusalt aega veeta ja millegi loomingulisega tegeleda või soovid saada keraamikuks,“ tõi Mägi näite.

Veel tasub teada, et huviharidus toimub koolitusloaga huvikoolis. Viimsi vallas on kolm munitsipaalhuvikooli (muusikakool, teaduskool ja kunstikool) ning lisaks on valda registreeritud mitmed erahuvikoolid. 7–19-aastastastest Viimsi noortest osaleb lausa 70% mõnes huviringis. „Võib uhkusega öelda, et Viimsis on huvitegevusega väga hästi! Muidugi ei ole meil kõiki huviringe, näiteks ratsutamist, aga kas peabki olema?“ mõtiskles Mägi.

Lisaks saavad noored osaleda noorsootöös, külastades nii Viimsi ja Püünsi noortekeskusi kui ka sügisest avatavat Randvere noortetuba. Noortekeskuste tasuta ja tasuliste huviringidega saab tutvuda kodulehel viimsinoortekeskus.ee.
„Kooliaasta alguse puhul julgustan uusi huviringe ja vaba aja tegevusi katsetama, ja seda igas vanuses! Kui üks ei sobi, tasub proovida midagi muud,“ võttis Kaija Mägi teema kokku.

Huvihariduse ja huvitegevuse toetus lapsevanemale
Huvihariduse ja -tegevuse toetust eraldatakse rahvastikuregistriandmetel Viimsi vallas elavale 7–19- aastasele noorele, kes kasvab nelja- ja enamalapselises peres või vähekindlustatud peres, on keskmise, raske või sügava puudeastmega. 

Toetust taotleva lapse ja noore vähemalt üks vanem või seaduslik eestkostja peab olema rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanik.

Toetust ei eraldata üldhariduskooli eelkooli, pikapäevarühma, noortelaagrite, treeninglaagrite, iseseisvate jõusaalitreeningute ning eraõpetaja konsultatsioonide ja kursuste eest tasumiseks, mille eesmärk on üldhariduskooli õppe toetamine sh eksamiteks ettevalmistumine.

Taotluse koos jooksva aasta kuludokumentide ning tõenditega saab esitada hiljemalt 10. septembriks. Täpsemat infot saab kodulehelt viimsivald.ee/iseteenindus.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja

Foto: Tiit Mõtus