Suur kriisiõppus on edukalt lõppenud

5. okt 2023
foto

Küllap on Viimsi Teataja lugejad kursis, et möödunud neljapäeval-reedel korraldas Eesti riik suuremahulise kriisiõppuse CREVEX 2023 (Crises Evacuation Exercise 2023). Õppusega olid seotud mitmed ministeeriumid, riigiasutused, Tallinna Sadam, ERR, omavalitsused jt. Lisaks Viimsi vallale osalesid Tallinna ja Maardu linn ning Jõelähtme ja Saue vald. Õppuse peakorraldajateks olid riigikantselei ja päästeamet.

CREVEX 2023 oli suurim omataoline õppus Eestis ning põhi- ja osaõppustel osales erinevates rollides kokku üle 3000 inimese. Meie vallast osales vähemalt 500 inimest.

Õppuse stsenaarium nägi ette, et Muuga sadamas toimub suurõnnetus, millega kaasnevad tulekahju, plahvatused, mürgise suitsu levik, elutähtsate teenuste katkemine ja palju muudki. Millised olid õppuse eesmärgid? Kontrolliti erinevate asutuste iseseisvat toimimist, asutustevahelist koostööd ja harjutati ulatusliku evakuatsiooni läbiviimist.

Omavalitsused said valida, kui aktiivselt õppusel osaleda. Viimsi vald otsustas osa võtta kõigist võimalikest tegevustest ja esimene lauaõppus toimus juba maikuus. Lauaõppus on teatud stsenaariumi arutelul põhinev läbimängimine.

Stsenaarium nägi ette Randvere kooli kõigi õpilaste ja töötajate evakueerimise mürgise suitsupilve eest Viimsi kooli, nende transpordi, registreerimise, toitlustamise jms. Seda, mida maikuus harjutati teoreetiliselt, mängiti praktikas läbi septembri alguses. Kui valda sündmuse algusest teavitati, kutsusime kokku kriisikomisjoni, moodustasime staabi ja asusime ülesannet lahendama. Kokkuvõttes võib öelda, et õppus sujus hästi, kõik vajalikud tegevused said läbi harjutatud ja hindajate tehtud tähelepanekutest õpitud.

Põhiõppuse ajal olid meie kõige suuremad ülesanded seotud kommunikatsiooniga, aga lauaõppuse vormis harjutasime ka paljude muude tegevuste elluviimist. Õppus algas neljapäeva hommikul ja lõppes reede pärastlõunal. Ka meie kriisistaap töötas kogu selle aja, tagas valla toimimise, koostöö riigiasutustega ja elanikkonna teavitamise.

Milleks on sellised õppused vajalikud, mida teada saime ja millised on edasised tegevused? Harjutamine annab kogemused, mis on väga kasulikud siis, kui midagi tegelikult juhtub. Valla ja koolide kriisimeeskondade ning koostööpartnerite töö peab toimima tõrgeteta ja igaüks peab teadma oma ülesandeid. Saime teada, mida peame täiendama oma hädaolukorra lahendamise plaanides, harjutasime erinevate sidekanalite ja kriisisituatsioonide lahendamisel kasutatavate infokeskkondade kasutamist ja sõnumiselgust kriisikommunikatsioonis.

Õppuse korraldajate esialgne tagasiside kinnitab, et saime oma ülesannete täitmisega hästi hakkama. Jääme huviga ootama ametlike hindajate kommentaare ja nõuandeid meie kriisivalmiduse edasiseks tõstmiseks.

Tänan kõiki õppusest osavõtjaid! Andsite olulise panuse meie omavalitsuse kriisivalmiduse tõstmisse!

Vaatamata sellele, et tegemist oli kriisiõppusega ja tõsise stsenaariumiga, juhtus ka lõbusaid lugusid. Kui toimus Randvere kooli õpilaste ja töötajate evakueerimine, siis lauaõppuse ajast oli stsenaarium enam-vähem ette teada. Nii oletasid bussifirma inimesed, et nende abi läheb kindlasti tarvis, ja saabusid kooli juurde juba enne õppuse algust.

Illar Lemetti
vallavanem

Foto: Ülo Isberg