Tervislik toitumine ja aktiivne eluviis Tanel Einaste peres
SchoolFood4Change (SF4C) projekt ei mõjuta ainult koolilapsi, vaid ka nende pereliikmeid. Küsisin, missugused on toidueelistused ja -harjumused korvpalliklubi Viimsi eestvedaja Tanel Einaste peres.
Kodu on Taneli sõnul koht, kus luuakse alus tervislikele toitumisharjumustele. „Pereisana on mulle oluline tagada, et kogu pere saab kvaliteetset ja toitainete poolest tasakaalustatud toitu,“ sõnas ta. Kui algselt võib mõnele alustavale toidusedeli uurijale kõlada see keeruliselt, siis tegelikkuses on toidulaua tasakaalus hoidmine üpriski lihte – vaja on vaid mõnda teadmist ja arvutamisoskust.
Kodune toit on lastele igapäevane kütus, mis annab energiat, et nad saaksid nautida oma aktiivseid päevi ja keha koormuse all ei kannataks. Seetõttu on oluline, et just trennis käivad lapsed ei toituks pelgalt maiustustest või näiteks toitainete poolest vaesest kiirtoidust. „Treeningruumis näen kahjuks veel liigagi tihti tühje pakendeid, mis annavad alust arvata, et taskuraha eest soetatud snäkk kõige tervislikum ei ole,“ oli Einaste murelik. Tema arvates peaksid lapsevanemad rohkem rõhku pöörama mitmekesisele toiduvalikule, eriti noorte saavutussportlaste puhul.
Hommikune söögikord on Taneli peres päeva oluline algus, eriti laste jaoks. Olenemata sellest, kui kiire hommik võib tunduda, on oluline, et kõik pereliikmed sööksid hommikusööki. See aitab säilitada energiataset ning tagab füüsilise ja vaimse heaolu terveks päevaks. See tuleks peredes lihtsalt harjumuseks võtta ja loomulikult on siinkohal võti lapsevanema enda eeskuju. Kui lapsevanem ise ei söö, on ka lapsele raske selle olulisusest aru saada.
Lapsed peavad sööma ka koolis ja pärast trenni
„Soovin lapsevanematele panna südamele teadmise, et päeva jooksul peavad lapsed saama mitu kvaliteetset toidukorda. Eriti need, kelle päevad trenni või huviala ringi tõttu pikaks venivad,“ sõnas Tanel Einaste. See tähendab koolilõunaid, kerget vahepala pärast kooli ning õhtusööki pärast trenni. „Meie perele on tavaks igal võimalusel, kui minu töökohustused ja reisid seda võimaldavad, istuda õhtusöögi ajal koos laua taga. See on meie jaoks lisaks söömisele ka koht ja kvaliteetaeg, kus pere tuleb kokku, vahetatakse oma päeva juhtumisi, peetakse plaane,“ tõi ta näiteks.
Ilmselt ei imesta keegi, et lapsed võivad olla valivad ja väljendada eelistusi või vastumeelsusi teatud toidugruppide suhtes. Ehkki mõnikord on keeruline neid koolitoitu või teatud toiduaineid sööma veenda, on oluline, et nad mõistaksid, miks ühte või teist asja on mõistlik süüa ka siis, kui see lemmikute hulka ei kuulu. „Laste harimine toitumise osas on vanemate ülesanne ja kui ise eeskujuga piisavalt head tooni näidata, tulevad lapsedki järgi,“ oli ta kindel.
SchoolFood4Change projekt
Tanel leidis, et SF4C projekt on väärtuslik algatus, mille eesmärk on muuta koolitoitu ja soodustada tervislike toitumisharjumuste kujunemist. Selle initsiatiivi toel võib tõepoolest muuta midagi paremuse suunas. Projekt julgustab jälgima, mida lapsed päeval söövad, eriti koormuse suurenedes. „Toitumise tähtsust meie kasvavatele lastele ei tohi alahinnata. Koolitoidu osas kaasarääkimiseks olen käinud pisteliselt ka ise koolitoitu kooli sööklas proovimas. Seda saavad teha teisedki vanemad ning anda omalt poolt konstruktiivset tagasisidet toitlustajale. Samuti, olles ise proovinud, on kergem argumenteerida kodus lastega toidu maitse, välimuse või tekstuuri üle,“ ütles Einaste.
Taneli peres on olnud põhimõte, et kui vahel on koolis selline toit, mis tõesti ei meeldi, siis tuleb lapsel süüa päeva jooksul kodust kaasavõetud toitu kooli söögivahetunni ajal. Selleks saab lapse igal nädalal vaadata üle päevamenüü ja teha omad valikud. Ka kodune nädalane menüü planeerimine aitab vähendada toidukäike ja tagada, et toiduvarud on piisavad.
Tanel rõhutas veelkord, et sageli minnakse mugavuse teed, tellides valmistoite ja tarbides seeläbi liigselt kaloreid. Väljas einestamises ei ole tema sõnul midagi valesti, kuid ka siis tasub teha teadlikke valikuid ning mõelda, mida, millal ja kui palju. Erinevalt kodus kokkamisest me väljas süües toidu koostist ei kontrolli.
Samuti juhtis ta tähelepanu laste vajadusele õppida lugema toiduainete silte, teadmaks, mida üks või teine toit tegelikult sisaldab, et läbi selle vältida liigse suhkru tarbimist. Kõige lihtsam on siinkohal menüüst välja jätta magusad joogid.
Tervislike harjumuste kujundamise hulka kuuluvad kodused kooskokkamised. „Meie peres on populaarsed näiteks pühapäevased pannkoogid ja kodune pitsa, mis innustavad lapsi nautima mitmekesist toitu. Kõike võib süüa, aga oluline on, kui palju,“ ütles Einaste kokkuvõtteks.
Laura Johanna Derkun
Viimsi SF4C projekti töörühma koordinaator
Foto: Silver Raidla