Töötukassa toetab ettevõtteid koolitustoetusega töötajate koolitamisel

5. okt 2023
foto

Maailm meie ümber on pidevas muutumises ning selleks, et olla edukas ettevõte, tuleb muutustega kohaneda. Mõnikord on need ette planeeritud – ettevõtte tegevusvaldkond muutub, võetakse kasutusele uusi seadmeid või tarkvaralahendusi, värvatakse inimesi, kes vajavad väljaõpet. Teinekord tulenevad muutused ootamatult, näiteks tihenev konkurents, tooraine hinnatõus, klientide vajaduste muutumine.

Tänaseks päevaks teab ilmselt iga ettevõtja, et ettevõtte suurim ressurss ja varandus on oskustega töötaja. Eestis on palju väikeettevõtteid, kus omanik on ettevõtte ainuke töötaja, temalgi on vajadus ennast muutustega kohanemiseks koolitada.

Eesti töötukassa pakub tööandjatele koolitustoetust selleks, et aidata värvata uusi töötajaid, koolitada töötajaid muutuste olukorras, arendada töötajate eesti keele oskust ning informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia oskusi ehk digipädevusi. Koolitustoetust võib taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus oma töötajate koolitamiseks. 2022. aastal toetas töötukassa 390 ettevõtte töötajate koolitamist, kellest Tallinna ja Harjumaa tööandjaid oli 213, kõige rohkem taotleti eesti keele oskuse ja digioskuste arendamiseks.

Kuidas koolitustoetust taotleda?
Mõelge läbi, millised muutused on ettevõttes toimumas, milliseid oskusi see töötajalt eeldab. Pidage nõu töötukassa tööandjate konsultandiga toetuse taotlemise osas, kontaktid leiad töötukassa kodulehelt. Leidke koolitaja, kes pakub väljaõpet vähemalt 50 akadeemilise tunni mahus ning esitage koolitustoetuse avaldus e-töötukassas enne koolituse algust. 

Kulude kogusummast hüvitatakse kuni 80% koolitusega seotud kuludest, kuid mitte üle 2500 euro töötaja kohta. Tööandja saab taotleda nii koolituskulu kui ka tööjõukulu hüvitamist töötaja koolitusel viibitud aja eest tunnitöötasu alammääras. Põhjendatud juhul võib koolitus toimuda ka välismaal ja sel juhul on võimalik lisaks taotleda ka töötajate sõidukulude hüvitamist. Koolitustoetus makstakse tagantjärgi, st esmalt tasub koolituse eest tööandja ise. 

Tööandjad on koolitustoetust taotlenud töötajate värbamiseks ja seda töötukassa poolt kindlaks määratud ametitel. Need on ametid (põhikutsealad), mis on valdkondlike tööjõuvajaduse uuringute kohaselt (nn OSKA uuringud, mida teeb Kutsekoda) lähiaastatel kasvava tähtsusega ning millele juba praegu ei ole piisavalt sobivate oskustega töötajaid. Koolitustoetust saavad taotleda tööandjad, kes on sellistele ametitele töötukassa portaalis tööpakkumise avaldamisega töötajaid otsinud. Toetatavaid ameteid on mitmeid, näitena võib tuua küberturbejuhid, testijad, andmeanalüütikud, tehnikud, elektrikud, hooldustöötajad, logopeedid ja eripedagoogid jpt.  

Koolitustoetust muutuste olukorras on võimalik taotleda, kui töötajate oskused vajavad täiendamist, sest ettevõtte majandustegevus korraldatakse ümber (nt ettevõte siseneb uude tegevusvaldkonda), võetakse kasutusele uus tehnoloogia või uuenevad kvalifikatsiooninõuded.

Koolitustoetus töötaja eesti keele oskuse arendamiseks on hea võimalus aidata eesti keele oskuseta töötajatel omandada kohalik keel, nii paraneb töine suhtlus ja ka eraelus saab töötaja kohaliku eluga paremini hakkama.

Koolitustoetus töötaja informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiaalaste oskuste arendamiseks on sobiv, kui olete kasutusele võtmas näiteks uut majandustarkvara või muid uusi tehnoloogilisi lahendusi, mis vajavad väljaõpet.

Hea teada!
Tule tutvu tööandjatele pakutavate võimalustega Tallinn-Harjumaa tööandjate hommikuseminaril, mis toimuvad igakuiselt veebi teel. Järgmised hommikuseminarid toimuvad 26. oktoobril ja 30. novembril. Rohkem infot saab töötukassa portaalist või helistades 777 3000 või võttes ühendust tööandjate konsultantidega tallinn.takid@tootukassa.ee.
Koolitustoetuse taotlemise tingimustega saab tutvuda kodulehel www.tootukassa.ee/et/teenused/tooandjatele/koolitustoetus-tooandjatele.

Pille Kannisto
Eesti töötukassa