Treener Pirjo Orn kutsub tüdrukuid trenni: jalgpall on äge, tõesti on!

7. veebr 2024
foto

Naksakad Viimsi naised Pirjo Orn ja Erle Meresmaa on võtnud nõuks Viimsis sirguvad tüdrukute jalgpallipisikuga nakatada ning juhatada lapsed spordi juurde, mis avab neile uksed paremaks eluks. Martin Reimi Jalgpallikool (MRJK) tervitab uusi jalgpallihuvilisi tüdrukuid tasuta treeningutega kuni kolmeks kuuks.

Raplas kasvanud Pirjo Orn sattus jalgpalli juurde pooljuhuslikult 1997. aastal. Nimelt lõpetas spordikooli juures tegutsenud aktiivne korvpallitrennide eestvedaja oma töö ning nõnda jõudsidki uusi väljakutseid otsinud sporditüdrukud jalgpallitreeneri juurde, kelle kaasakiskuv eeskuju nad seda ala jäägitult armastama pani. 

Pürgis elus edasi koos jalgpallispordiga
Ülikooli suundus Pirjo Tartusse, kuigi jalgpallimäng jätkus tal esialgu Pärnu JK ridades, mis tähendas igal nädalavahetusel suvepealinna trenni sõitmist ja seda lausa kaks aastat jutti. Alles 2003. aastal tekkis JK Tammekal naiskond, mis saigi mõneks ajaks naise koduklubiks. Sõprussidemed, mis Pirjo ellu toona tulid, on seal tänini. Veel on Pirjo kaasa teinud pealinnas Tallinna Kalevi klubi ridades ning Viimsi rahvaliigas ja eelmisel hooajal naiste II liigas.

Treenerilitsentsi omab ta aastast 2012 ning on jalgpalliliidu juures noortekoondise abitreenerina töötanud nii U15, U17 kui ka U19 vanuseklassiga.

Treeneritööd on ta põgusalt teinud ka tüdrukutega Viimsis, kuid jättis selle toona pooleli, sest kahe väikese tüdrukutirtsu emana läks graafikute sättimine keeruliseks. “Kui kõige noorem vanusegrupp käis trennis kahel korral nädalas, siis veidi vanematega tuli kohtuda neljal õhtul, millele lisandusid veel ka võistlused. See tekitas olukorra, kus ma oma lapsi poleks enam väga näinudki. Mul on ju ka põhitöö lennukliiklusteeninduse tiimis lennujuhina, mis võtab samuti oma aja,” ütleb Orn.

Usub tiimitöösse
Võimaluse uuesti Viimsis tüdrukute võistkonna ülesehitamiseks andis Pirjole Martin Reim, kes kutsus teda MRJK treenerite tiimiga liituma. Noorimate tüdrukute võistkonda treenitakse koos jalgpallikooli kogukonnajuhi Erle Meresmaaga, kes tegutseb seal ka lisaks muudele ülesannetele laste treenerina. Koos seda teekonda ette võtta on nii lihtsam kui ka lõbusam. Sõbra tugi on ka meeskonnamängu puhul üks õnnestumise olulisi võtmeelemente.

“Trennidesse ootame tüdrukuid alates 6. eluaastast ja eesmärk on kokku saada vähemalt 20-liikmeline grupp, kus mängivad kuni 10-aastased tüdrukud, kes saavad vastavalt oma vanusele ja tasemele nii treeningutel kui ka võistlustel osaleda. Hetkel on igas vanusegrupis mõned tüdrukud olemas, kuid mitte piisavalt, et selles vanuserühmas oma tiimi moodustada.” Tüdrukute tiime on üsna keeruline kokku saada, kuid naised on selle võtnud endale südameasjaks ning teevad tööd siht silme ees ning muidugi südamega. 

“Tegin vastava üleskutse sotsiaalmeediakanalites ja saatsin info otse Viimsi valla koolidele. Jaanuaris korraldasime koos jalgpalliliiduga nii Viimsi kui ka Haabneeme koolis ala tutvustamiseks jalgpallifestivalid. Sisuliselt sai seal läbi lõbusate mängude hea ülevaate trennides toimuvast ning muidugi mängiti ka jalgpalli.“

Jalgpallimängu populaarsuse kasvule Viimsis annab hoo sisse ka siia kerkiv spetsiaalne jalgpallihall. See annab noortele võimaluse palli puhta väljaku peal taga ajada ka talvel, sest paksu lumega on see hetkel õues staadionil üpriski keeruline. 

“Jalgpall on äge, tõesti on! Tegemist on väga mitmekülgse spordialaga – areneb nii kiirus, vastupidavus kui ka koordinatsioon. Kasutame trennides väga palju loomuliku liikumise elemente ja alati käib kõik läbi mängu. Isegi kerelihaste harjutused on meil väga lõbusad. Kõige parem on see, et üldjuhul toimub trenn värskes õhus ja suhteliselt iga ilmaga,” kirjeldas Pirjo.

Individuaalne lähenemine
Kui on vähegi huvi, tasub jalgpalli proovima tulla. Uusi liitujaid võtab klubi vastu aastaringselt ning treenerid arvestavad iga tulija nii-öelda stardipositsiooniga eraldi. Ehk kui sa pole mitte kunagi varem trennis käinud ning liigud igapäevaselt pigem vähe, siis liidetakse sind algajate grupiga, kus on väiksem koormus. Kehal võtab uue asjaga harjumine aega, aga Pirjo sõnul hoiab nii tema kui ka Erle igal tüdrukul ja tema arengul silma peal ning on igati toeks. “Treeneri üks tähtsamaid oskusi ongi märgata ning kõige paremas mõttes sekkuda. Kui esimesed paar nädalat on keerulised, ei jõua joosta, siis vorm paraneb iga nädalaga. Lisaks on su ümber ägedad tiimikaaslased, kellega seda valitud teed ühiselt käia ning üksteisele toetudes on lõpuks ikka veidike lihtsam.”

Võistkonnasport ühendab
Lisaks füüsilisele väljakutsele on lastele esialgu võõras ka grupidünaamika toimimine. Lapsed alles õpivad, kuidas tiimis käituda, mis teeb teistele haiget ja milline suhtumine aitab meeskonnavaimule kaasa. “Eks iga algus võib olla keeruline, seda kõike õpivad lapsed nii koolis kui ka trennis. Minu asi on juhendada ja vajadusel ka lapsevanemad kaasata. Üldiselt on jalgpallitrennis tüdrukutel aega üksteisega rohkem suhelda, toetame ja julgustame neid seda tegema. Kui saad juba teistega tuttavaks ja trenniga aktiivselt jätkad, siis on lootust, et tekkivad sõprussuhted on sul olemas kogu eluks. Vähemalt see on olnud minu enda kogemus.”

Treenerina näeb Pirjo, et jalgpalli juurde jõudvad tüdrukud on üldjuhul väga avatud ja hoiavad kokku. Pigem on erinevad piirangud lapsevanemate peades, kellele mõte tüdrukute jalgpallist esialgu pigem võõras tundub. Kui statistikat vaadata, siis tegelikult kogub jalgpall naiste seas üha enam populaarsust ning ala ise areneb samuti kiiresti.

“Kui proovid, saad teada! Näen oma tüdrukute pealt, et vanemale lapsele see ala väga meeldib, nooremale pigem mitte nii väga. Eks see ongi erinev, aga kindlasti on jalgpall spordiala, millega tasub tutvust teha. Kui mina kunagi mängimist alustasin, siis ei teadnud väga paljud, et naised üldse jalgpalli mängivad. Nüüd vähemalt ei tule see enam inimestele suure uudisena.”

Vald toetab jalgpalli
Sarnaselt teiste Viimsi valla huvikoolidele saavad ka MRJK kasvandikud vallalt pearaha süsteemi järgi huviringidele mõeldud toetust. Selleks peavad mõlemad lapsevanemad rahvastikuregistri andmetel olema viimsilased ja vastava huviringi oma taotluses ära märkima. Kui ühest perest mängib jalgpalli klubi nimekirjas mitu last, siis on teise lapse treeningmaks samuti soodsam. 

Üldjuhul toimuvad treeningud algajatele kolmapäeviti kell 17.30–18.30 Haabneeme kooli võimlas ja pühapäeviti kell 17–18 Viimsi kooli staadionil (õues). Eraldi spetsiaalset varustust trenniga alustamiseks vaja pole, piisab sportlikust riietusest ja heast tujust. 

Lisainfot ja kontaktid treeningutega tutvumiseks leiab veebiehelt www.mrjk.ee või e-posti teel Erle.meresmaa@mrjk.ee, pirjopeterson@gmail.com.

Marta Vasarik
Viimsi Teataja kaasautor