Üldplaneeringu infokiri IV: jätkub sisuline töö

28. juuni 2023
foto

2022. aasta veebruaris algatas vallavolikogu tervet valla haldusterritooriumi hõlmava üldplaneeringu koostamise. Tänaseks on tehtud esmane kaasamine ja oleme peale riigihankeid jõudnud lepingusse.

Kaks riigihanget koostaja leidmiseks
Riigihangetele eelnes 2022. aasta lõpuks üldplaneeringu lähteseisukohtade esialgse eelnõu koostamine ning keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) programmi eelnõu kokkupanek. Vallavalitsus kuulutas 2023 veebruaris välja riigihanke „Viimsi valla haldusterritooriumi üldplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine“, et leida üldplaneeringu koostaja ja selle KSH koostaja. Pakkumusi laekus vaid II osale ehk keskkonnamõju strateegilise hindamise koostamisele. Vallavalitsus tunnistas aprillis edukaks OÜ Hendrikson & Ko pakkumuse. 

Seejärel viidi maikuus läbi teine riigihange, et leida üldplaneeringu koostaja. Väljakuulutamiseta läbirääkimistega riigihanke „Viimsi valla haldusterritooriumi üldplaneeringu koostamine“ tulemusel esitas  pakkumuse OÜ Kobras, kellel on pikaajaline kogemus ruumilise planeerimise vallas, sealhulgas kohaliku omavalitsuse üldplaneeringute koostamisel. Vallavalitsus tunnistas oma maikuu istungil pakkumuse edukaks. Juuni alguses sõlmiti kummagi ettevõttega lepingud ja koheselt alustati ka sisulise tööga.

Mis on KSH?
Paljud inimesed on uurinud, mis on keskkonnamõjude strateegiline hindamine ehk KSH. Mistahes inimtegevusel (sh üldplaneeringul) on suurem või väiksem mõju ümbritsevale keskkonnale ja selle tegevusega kaasnev keskkonnamõju võib olla oluline. Et mõjusid ennetada või leevendada, hinnatakse selliste tegevuste mõju, eesmärgiga otsuse langetamiseks vajalikku teavet koguda ja analüüsida ning eeldatavalt olulise keskkonnamõju vältimiseks või leevendamiseks lahendusi pakkuda.

Keskkonnamõju strateegiline hindamine viiakse läbi strateegiliste planeerimisdokumentide (nt üldplaneering) koostamisel. 

KSH programm, millega konsultant esmalt tööd teeb, on KSH lähteülesanne, milles selgitatakse välja hindamise ulatus ja ajakava ning nimetatakse isikud ja asutused, keda kava rakendamine võib mõjutada või kellel võib strateegilise planeerimisdokumendi vastu huvi olla. KSH lõpptulemusena saame seeläbi üldplaneeringu koostamisel  keskkonna­kaalutlustega arvestada. 

Ajakava saab olema töine
Kuigi hankemenetlus võttis kavandatust rohkem aega, on see kavas tõhusa tööga tasa teha, et algne ajakava võimalikult vähe nihkuks. Üldplaneeringu vastuvõtmine on plaanis esialgse ajakava kohaselt 2025. aasta suvel ja kehtestamine 2026. aasta sügisel. Seda juhul, kui välised protsessid ajakava ei nihuta. Üldiselt liiguvad KSH ja ÜP ajakavad samas rütmis (vt joonist). 

Esimese tegevusena asutakse konsultantide poolt täpsustama nii üldplaneeringu lähteseisukohtasid kui ka KSH programmi. Paralleelselt toimub töö üldplaneeringu kaasamiskeskkonna loomisega – see saab olema koht, kus asuvad kõik üldplaneeringuga ja KSHga seotud materjalid ning asjassepuutuvad dokumendid ja seda kogu protsessi vältel. Kaasamiskeskkond rakendatakse sügisel ning  ühe esimese toiminguna avalikustatakse selle kaudu üldplaneeringu lähteseisukohtade ja KSH programmi lõplikud versioonid. 

Hankelepingute kohaselt on üldplaneeringu koostamise kestuseks kolm aastat ning selle kestel on kavas mitmeid kaasamisi, kus palume kogukonna sisendit ja kaastööd. Vaid koos kogukonnaga saame tehtud sellise üldplaneeringu nagu Viimsi vajab.

OÜ Kobras
Osaühing Kobras on aastate jooksul kokku puutunud 15 üldplaneeringu koostamisega. Tänaseks on ettevõttel ette näidata ka 7 kehtestatud üldplaneeringut. Planeerimisega on ettevõte tegutsenud tänaseks juba 20 aastat ning ettevõttel on ka laiapõhjaline keskkonna-, inseneri-, geodeesia valdkonna kompetents. Kui oma jõust ja teadmistest jääb väheks, siis kutsutakse projektidesse teisi eksperte. Väga palju tehakse koostööd erinevate asutustega keskkonnahoiu ja uuringute osas. Viimsi üldplaneeringu puhul on kavandatud partneritena kaasata liikuvus- ja liiklusanalüüsi koostaja Inseneribüroo Stratum OÜ, sotsiaalmajanduslike uuringute ekspert Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus (RAKE), radooniuuringute läbiviija Tulelaev OÜ (radoonitõrjekeskus) ning kohalike loodusväärtuste ekspert OÜ Tirts&Tigu.

Viimsi valla üldplaneeringu koostamist veab maastikuarhitekt-planeerija Teele Nigola, kes on olnud kõigi Kobras OÜ koostatud üldplaneeringute juhiks. Lisaks on tal kogemust detailplaneeringute, maakonnaplaneeringute, eriplaneeringute, kaitsekorralduskavade, maastikuarhitektuursete projektide ja maastikuanalüüside koostamisel. Varasemalt OÜ Kobras Viimsiga seotud töid teinud ei ole.

OÜ Hendrikson & Ko
Üldplaneeringu keskkonnamõjude strateegilist hindamist hakkab koostama OÜ Hendrikson & Ko. Ettevõte portfooliost võib leida hulgaliselt töid, kus tegeleti mahukate keskkonnamõju hindamistega, sh nt Eesti mereala planeeringu, Rail Balticu trassikoridori valiku maakonnaplaneeringute ja keskkonna valdkonna arengukava 2030 (KEVAD) KSH-d. Samuti on Hendrikson & Ko koostanud arvukalt omavalitsuste üldplaneeringuid ja KSH-sid ning olnud varasemalt konsultandiks ka Haabneeme aleviku ja lähiala ÜP ja KSH koostamisel.

Viimsi KSH koostamist veab juhteksperdina Jaak Järvekülg, kellel on varasem kogemus mitmete linnaliste omavalitsuste üldplaneeringute mõjude hindamisel.

Üldplaneeringu koostamine
Ajaline kestus: ligikaudu kolm aastat
Jaguneb kaheks paralleelprotsessiks

Üldplaneeringu koostamine 
Teostaja: OÜ Kobras 
Tööde maksumus 556 800 eurot (KMiga) 

Üldplaneeringu KSH koostamine
Teostaja: OÜ Hendrikson & Ko
Tööde maksumus 118 000 eurot (KMiga)
KOKKU tööde maksumus 674 800 eurot (KMiga)

Alar Mik
abivallavanem

Foto: Allar Lehtsalu