Uus õppeaasta toob uuendusi ka koolitoidus

18. sept 2024

Uue õppeaasta algus toob Viimsi haridusasutustes muutusi koolitoidu osas, mille eesmärk on pakkuda lastele tervislikumat ja mitmekesisemat menüüd.

Alates eelmise aasta detsembrist hakati ette valmistama uut toitlustamise riigihanget, milles osalesid erinevate huvigruppide esindajad, sealhulgas koolide, lasteaedade ja hoolekogude esindajad. Koostööd tehti ka Tervise Arengu Instituudi eksperdiga.

Riigihanke menetlus osutus keeruliseks ja pikaks, sealhulgas tuli lahendada ka vaidlusi. Kuid juulis jõuti lõpuks eduka tulemuseni ning parimaks pakkujaks valiti Baltic Restaurants Estonia AS. Seega jäi toitlustajal väga vähe aega uuenduste ettevalmistamiseks.

Vaatamata sellele, et toitlustaja on sama, on tegemist uue hanke ja uute tingimustega ning oluliselt on suurenenud ka õpilaste arv.

Uue menüü kasutuselevõtuks pidi toitlustaja sisustama ka teise valmistusköögi. Muudatused puudutavad nii personali, transporti kui ka tarneid.

Mitmekesisem ja tervislikum toit
Alates augustist kehtivad Viimsi lasteaedades ja septembrist ka koolides uue hanke nõuetele vastavad menüüd. Olulisemad uuendused menüüdes hõlmavad vähemalt kord nädalas tükitoiduna sooja liha- või kanatoidu pakkumist, suurendatud köögi- ja puuviljade valikut ning taimetoidu võimalust koolilõuna ajal. Taimetoidu soovijate arvu soovime koostöös koolidega eraldi täpsustada.

Mitmekesisema ja tervislikuma valiku pakkumisega loodetakse ka, et üha rohkem lapsi hakkab koolitoitu sööma.

Õppeaasta alguse esimestel nädalatel on uus toitlustamise põhimõte kaasa toonud ka mõningaid arusaamatusi. Kahjuks esines septembri alguses päevi, mil koolilõuna ajal oli toit otsa saanud. Kuigi toitu valmistati koheselt juurde, said osad õpilased koolilõuna kätte tavapärasest pisut hiljem. Probleemid toidu kogustega puudutasid eelkõige Randvere kooli. Toitlustaja on vabandanud, selgitanud olukorra tekkepõhjuseid ja kinnitanud, et selline olukord ei kordu.

Loodame, et lähiajal kõrvaldatakse kõik kitsaskohad ja tagatakse, et kõik õpilased saavad õigeaegselt kvaliteetset, tervislikku ja maitsvat koolitoitu piisavas koguses. Uue koolitoidu ja selle kvaliteedi tagamine eeldab pidevat tagasisidestamist ja koostööd õpilaste, õpetajate ja köögipersonali vahel.

Vallavalitsuse hanketiim jätkab olukorra järjepidevat seiret ja kogub aktiivselt tagasisidet, et vajadusel teha parandusi ja tagada parim võimalik toitlustamiskogemus koolides ja lasteaedades.

Kadi Bruus
haridus- ja noorsootöö peaspetsialist