Viimsi maastikukaitsealad kutsuvad loodusesse jalutama

18. sept 2024
foto

Viimsi vallavalitsus tegi algust matkaradade võrgustiku rajamise ja nende omavahelise ühendamise tööga Viimsi poolsaare kaitsealadel. Esimene etapp viidi ellu Krillimäe ja Viimsi keskosa maastikukaitsealadel (MKA), aga puudutatud sai ka Rohuneeme MKA. 

Esimeseks tööks oli radade puhastamine ja niitmine. Nüüd saab metsade vahel jalutada nii niidetud radadel kui ka olemasolevatel teedel. Igaüks saab endale sobiva trajektoori valida. Kui tahad, võid jalutada Kelvingist Pringisse või hoopis Pringist Rohuneemele, sest nüüd saab ka Reinu teelt läbi Komposti kinnistu Rohuneeme MKA põhja- ja kirdeosasse liikuda.

foto

Eesmärk on ühendada erinevaid külasid nii, et ühest teise saaks liikuda läbi loodusmaastiku, pakkuda loodussõbrale hingekosutust, õpetada loodusväärtusi paremini tundma ja märkama elus ning eluta loodust oma ümber. Praegu ei ole radadel veel väikevorme nagu pingid, purded, suunaviidad jmt, aga tulevikus saavad lisatud ka need. Hetkel kutsume inimesi radasid avastama ja neid läbi kõndima ning lihtsalt rohkem aega looduses veetma.

foto
Kaart: Maa-amet

 Radadel näed erinevaid metsatüüpe ja kooslusi, punaseid pihlakaid ja kuklaste pesi, loomi ja nende tegevuse jälgi. Krillimäe MKA-l Reinu teelt algava ja lõuna poole kulgeva sihi kõrval kulgeb kraav, millesse kobras on puid langetanud. Rajal endal on näha paar auku pinnases (vaadake, et jalutades neisse sisse ei kuku), kus kaldasse uuristatud koprakäikude katus on sisse varisenud. Raja kõrval puudel võib näha oravaid ja sihil kohata näiteks metskitsi. Mitmes kohas jääb radade äärde suuremaid ja väikesemaid rändrahne, mis mõnes kohas ka kauni samblamütsiga kaetud. Need, kes hindavad samblavaiba kohevust ja naudivad erinevaid mustreid, võivad kiigata Viimsi keskosa MKA-st lääne-ida suunal läbi kulgeva rajaäärse kraavi kaldaid. Erinevad samblaliigid on sinna tõelise lapiteki mustri kujundanud. Otsige ja vaadake, kas leiate raja kõrvalt üles ka humala või kuulete metsast öökulli huikeid. 

Rõõmsaid avastusi!

Maris Markus
keskkonna vanemspetsialist

Fotod: Maris Markus