Viimsi vald hakkab arendama väiksemate piirkondade liiklus- ja teenussõlmi

27. märts 2025
projekt

Viimsi vald sai Euroopa Liidu Interreg Central Baltic programmist 622 222 euro suuruse toetuse rahvusvahelise liikuvusprojekti InterMod elluviimiseks. Selle käigus rajatakse valda innovaatilised liikuvus- ja teenussõlmed ehk huubid ning edendatakse keskkonnasäästlikku transporti.

Viimsi vald esitas 2024. aasta alguses Interreg Central Baltic rahastusmeetmesse taotluse „InterMod: Intermodal low carbon mobility solutions for smaller urban municipalities“ (eesti keeles „Intermodaalsed madala süsinikuheitega liikuvuslahendused väiksematele linnalistele piirkondadele“). Projekt läbis edukalt I ja II vooru hindamise ning sai veebruaris positiivse rahastusotsuse.

Projekti lühinimi on InterMod, mis viitab intermodaalsetele ehk erinevaid transpordiliike ühendavatele liikuvuslahendustele – transpordihuubidele. Üle maailma on taolised transpordihuubid levinud eelkõige suuremates linnades, kuid väiksemates piirkondades need sageli puuduvad. Eestis pole transpordihuube veel rajatud. Käesoleva projektiga töötatakse välja ja piloteeritakse väikepiirkondadele sobivaid transpordihuubi lahendusi. Projekti peamine eesmärk on kohalike transpordihuubide rajamise kaudu vähendada CO2 heitkoguseid väiksemate piirkondade transpordisektoris. Sellega edendatakse keskkonnasäästlikke, tõhusaid ja intelligentseid liikuvuslahendusi ning suunatakse transpordikasutajaid säästvama liikumisviisi poole.

Lisaks Viimsi vallale osalevad projektis Rootsist Söderhamni omavalitsus ja kuninglik tehnikainstituut (KTH) ning Lätist Cesise omavalitsus. Viimsi vald on projekti juhtpartner.

Projekt on jagatud kolmeks tööpaketiks.
1.    Kaardistamine ja analüüs – olemasoleva olukorra hindamine, andmete kogumine ja pilootprojektide tehniline kavandamine.
2.    Lahenduste piloteerimine – liikuvussõlmede (huubide) ehitamine ja rakendamine kõigis kolmes omavalitsuses.
3.    Seire ja tulemuste levitamine – CO2 heitkoguste vähendamise mõju hindamine ja tulemuste jagamine.

Viimsi vallas kavandatakse projekti raames liikuvussõlmede võrgustik, mis ühendab erinevaid transpordiliike ja teenuseid. Kohalik liikuvussõlm ehk transpordihuub on pilootlahendusena kavas luua Leppneeme külla, aga kavandada ka mujale piirkondadesse. Soov on transpordihuubist kujundada modulaarne süsteem, mida komplekteeritakse vastavalt piirkonna vajadustele ja eripärale. Huubi ehitustehniline lahendus peab võimaldama transporditeenuseid, aga ka erinevaid e-teenuseid, mida on võimalik kodude lähedale viia.

Leppneemes piloteeritavas huubis võiksid asuda bussi/laeva ootekoda koos transpordi reaalaja infotablooga, WC, pakiautomaadid, elektriliste jalgrataste ja tõukerataste kiirlaadimispunkt ning hoiukapid, elektriliste jalgrataste/tõukerataste laenutus, nutipood esmatarbekaupadele, kohaliku ringmajanduse moodul, valla infopunkt ja kaasamisruum, kohalik turismiinfo ning jalgrattad Prangli saarele reisimiseks. Milliste teenustega selline transpordihuub varustatakse, selgitabki projekt InterMod välja.

Lisaks rajatakse Haabneeme keskusesse kui keskuspiirkonda väiksem liikuvussõlm, mis sisaldab jalgrataste varjualust Pargi&Reisi parklas (elektriliste jalgrataste/tõukerataste laadimine, valgustus, jalgrataste remondipunkt). 

Viimsi vald on projekti juhtpartner, projekt kestab 3 aastat ja selle kogueelarve on 2 556 173,60 eurot. Viimsi valla eelarve projektis on 777 777,70 eurot, millest 80% ehk 622 222,16 eurot tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERDF) ja 20% ehk 155 555,54 eurot on valla omafinantseering. 

Viimsi vallavanem Illar Lemetti hinnangul on keskkonnasäästlike liikuvuslahenduste arendamine valla jaoks väga oluline. „InterMod projekt võimaldab meil luua innovaatilisi lahendusi, mis aitavad vähendada autokasutust, muutes keskkonnasäästliku liikumise meie elanike jaoks veelgi mugavamaks,“ märkis vallavanem.

Kommunaalteenistuse juhataja Imre Saar kirjeldab, et projekt aitab oluliselt kaasa Viimsi valla transpordi ja liikuvuskorralduse arengukava 2020–2030 eesmärkide saavutamisele. „Meie eesmärk on tagada viimsilastele võimalikult hea elukeskkond, kasutades ära erinevad tehnoloogilised ja innovaatilised võimalused ning pakkudes sujuvat ja kiiret juurdepääsu igapäevastele teenustele jätkusuutlike lahenduste kaudu. InterMod projekt võimaldab meil katsetada uudseid liikuvuslahendusi ja e-teenuseid, mis kohaliku kodulähedase huubina tagavad nii CO2 heitkoguste vähendamise kui ka sujuva liikuvuse vallas,“ tõi Saar välja.

Viimsi vald tagab rajatavate liikuvussõlmede pikaajalise toimimise ja hoolduse ka pärast projekti lõppu. Projekt kulmineerub Viimsis toimuva lõpuüritusega, kus jagatakse saadud kogemusi ja tutvustatakse saavutatud tulemusi laiemalt.

Vallavanem Illar Lemetti rõhutab projekti olulisust: „InterMod projekt on Viimsi vallale suur tunnustus ja vastutus. Oleme uhked, et saame juhtpartnerina vedada rahvusvahelist algatust, mis loob innovaatilisi liikuvuslahendusi ja vähendab CO2 heitkoguseid mitte ainult meie kogukonnas, vaid laiemaalt. See on märkimisväärne samm meie keskkonnaeesmärkide saavutamisel ja näitab, et väiksemad omavalitsused võivad olla teerajajad jätkusuutlike transpordilahenduste arendamisel.“

Projekti InterMod tegevused kestavad 36 kuud. Vallaelanikel on võimalik jälgida projekti arengut ning osaleda teavitustegevustel, et anda oma panus keskkonnasäästlikuma Viimsi kujundamisse.

Projekti info:

  • Meede: Interreg Central Baltic
  • Projekt: InterMod
  • Kogumaksumus: 2 556 173,60 eurot
  • Viimsi osa: 777 777,70 eurot
  • Viimsi toetus 80%: 622 222,16 eurot
  • Viimsi omaosalus 20%: 155 555,54 eurot
  • Tegevuste kestvus: 36 kuud
  • Eesmärk: CO2 heitkoguste vähendamine, pakkudes kodulähedasi transpordi- jm teenuseid

logo
Alar Mik
abivallavanem

Illustratsioon: tehisintellekt