Viimsilased oma koduvalla tulevikku kujundamas

27. märts 2025
Lemetti

Viimsi vallas on läbi aegade elanud palju aktiivseid inimesi ja koos on tehtud nii mõndagi olulist. Üheks sellekohaseks näiteks kaugemast ajaloost on näiteks Viimsi valla loomine. See sündis pärast paljusid ühisarutelusid, mis toimusid vanas koolimajas.

Viimastel aastatel on järjest juurde tekkinud võimalusi valla elus kaasa rääkida. 22. märtsil toimus kolmas Viimsi visioonipäev ja osavõtt oli järjekordselt aktiivne. Visioonipäeva teemapüstitus (Terve Viimsi – mis jääb Viimsis heaolust puudu?) kutsus inimesi arutlema selle üle, kuidas muuta meie koduvald veelgi paremaks elukohaks. Erinevates töötubades arutasid inimesed rohelise ja tervist edendava vallaruumi, Viimsi keskusala tuleviku, sotsiaalhoolekandesüsteemiga seonduva, kogukonna sidususe ja vaimse tervise ning kogukonna kriisikindluse teemadel. Eriti rõõmustas noorte aktiivne osavõtt visioonipäevast – nemad korraldasid oma seminari ja rääkisid usaldusest ning usalduslikest suhetest.

Visioonipäeval oli hea võimalus elanikega arutada ka eelmiste aastate arutelude ideede rakendamise üle. Näiteks on inimesed visioonipäevadel selgelt välja öelnud, et Viimsi rahvaarv peaks jääma alla 30 000 inimese ja väga oluliseks on peetud rohealade säilimist. Eeltoodu on nüüd sätestatud üldplaneeringu eskiisis ja seega on üldplaneering kogukonna nägu.

Valla arengusse saab oma panuse anda ka läbi eelarveprotsessi. Alates 2020. aastast on meie valla eelarves ette nähtud vahendid kaasavaks eelarveks. See tähendab, et inimesed saavad esiteks ise esitada ideid, mida võiks kaasava eelarve vahenditega ellu viia. Edasi saavad vallaelanikud neid väärt mõtteid hinnata ja elluviimiseks parimad välja valida.

Kui esimestel aastatel oli kaasava eelarve maht 50 000 eurot, siis nüüd on see 110 000 eurot ja esitatud ideid hinnatakse eraldi külade ning alevike arvestuses. Meeldetuletuseks, et eelmisel aastal kogus külade arvestuses kõige rohkem hääli idee, mis nägi ette Viimsi idakaldale puhke- ja virgestusala loomise. Alevike arvestuses oli kõige populaarsem idee ehitada aasta varem kaasava eelarve raames loodud Viimsi staadioni tribüünile katus. Võiduideed viiakse ellu käesoleva aasta jooksul.

Käesoleval aastal toimuva ideekorje raames leitakse projektid, mille elluviimine toimub järgmisel, 2026.  aastal. Ideid saab esitada 3. aprillist kuni 11. maini. Idee esitamiseks ei pea olema meie omavalitsuse elanik. Juunis koguneb hindamiskomisjon ja kõik elluviimiseks sobivaks loetud ideed pannakse septembris hääletusele. Hääletada saavad kõik Viimsi valda registreeritud vähemalt 16-aastased elanikud. Head lugejad, olge palun aktiivsed nii ideede esitamisel kui ka hääletamisel!

Me teame, et noortel on palju häid ideid ja toredaid mõtteid. Juba kaks aastat oleme noorte omaalgatuslikke projekte toetanud noorte oma eelarve kaudu. Ideede valik ja hindamine sarnaneb kaasava eelarve omale – noored saavad ise esitada ideid, millede seast leitakse avaliku hääletuse kaudu rahastamist leidvad projektid. Noorte oma eelarve abil on koostatud kokaraamat, stressi ja ärevuse töövihik, korraldatud Euroopa päev ja tehtud veel palju muud noortele vajalikku ja olulist.

Järgmine võimalus oma koduvalla arengus kaasa rääkida avaneb valla tulevase keskusala avaliku ruumi ideekorje raames. See oli üheks aruteluteemaks ka äsjatoimunud visioonipäeval ja arutelu kujunes väga aktiivseks. Kõik olid sarnasel arusaamisel, et vald vajab keskusala ja keskväljakut ning avaliku ruumi kujundamisel soovivad elanikud oma ideedega kaasa lüüa. Millal ideekorje täpselt algab, sellest teavitame Viimsi Teataja lugejaid juba lähiajal.

Illar Lemetti
vallavanem

Foto: Olev Mihkelmaa