Viimsis on võimalik tegeleda erinevat eksklusiivsete võitluskunstidega

11. märts 2025
voitluskunst

Nii palju, kui on erinevaid inimesi, on Viimsi vallas võimalik tegeleda ka erinevate spordialadega. Selles loos võtame luubi alla võitluskunstid ning laseme treeneritel selgitada, millega täpsemalt tegu. 

Võitluskunstid on tänapäeva laste hulgas populaarsed, õpetades treenerite sõnul eeskätt austust ja lugupidamist teiste vastu ning sportliku poole pealt oma keha valitsemist. Kõik need alad nõuavad koordinatsiooni, jõudu, distsipliini ning vaimutugevust.

Ookami Spordiklubi esindas Pariisi olümpiamängudel judokas Klen Kristofer Kaljulaid
Spordiklubi Ookami on tegutsenud Viimsis juba 18 aastat ning selles klubis treenib ka Klen Kristofer Kaljulaid, kes viimati esindas Eestit Pariisi olümpial. Klubis treenitakse lapsi ja noori vanuses 4–21, kuid rühmades on ka täiskasvanud harrastusjudokad ja professionaalseid sportlasi. Treeninguid viivad läbi kogenud treenerid, kes on olnud ka erinevate vanuseklasside Eesti koondiste treenerid. Kõik treeningud toimuvad Foruse Spordikeskuses. 

Ookami peatreeneri Rain Arukaevu sõnul õpetab judo oma keha tundma. “Regulaarne judotreening arendab jõudu, kiirust, painduvust, vastupidavust, tasakaalu, koordinatsiooni, reflekse, keskendumist, enesekindlust, vastastikust mõistmist, partnerist lugupidamist ja muid positiivseid isiksuseomadusi,” ütleb treener.

foto

Tema sõnul on pidevalt muutuva olukorra tõttu laps judotreeningul sunnitud stimuleerima oma ′′taktikalist peegeldust”. “Judo maandab ka agressiivset käitumist. Kaaslastega suheldes õpib laps tegema koostööd, austama, arendama ja mõistma iseennast. Judo harjutamine ilma löökideta, mis on iseloomulik eriti algstaadiumis, on lastele ohutu. Kuna tegemist on algselt lahingus kasutatud võitluskunstiga, arendab judo selliseid iseloomuomadusi nagu austus, distsipliin, emotsionaalne tasakaal ning tutvustab lastele muid väärtusi igapäevaseks eluks,” lisab ta.

Treener märgib, et noorematele lastele meeldivad treeningud nende mängulisuse ja akrobaatiliste harjutuste tõttu – need õpetavad oma võimeid ja oskusi paremini tundma. Samuti õpivad nad maas mürama ja kukkuma. Kõikide nende tegevuste eesmärk on laste enesekindlamaks muutmine.

  • Ookami Spordiklubi

Forus Spordikeskus
ookami.ee
fb Ookami Spordiklubi 
ig ookami_sport

Viimsi Tiger Gym tegeleb püstivõitlusega
Viimsi Tiger Gym klubi asutaja ja eestvedaja Ivo Pukk on mees, kes on seisnud Jaapanis ka meie ilmakuulsa Baruto matši ajal ringi ääres ning olnud tema karjääri teise MMA matšivõidu tunnistajaks. Ivo Pukk leidis klubile saali Miiduranna sadamas, kust avaneb vaade merele ja linnale, ja nii see 12 aastat tagasi alguse sai. 

Praegu veab klubis asju Karl Margus Haud. Klubis tegeletakse püstivõitlusega, mis omakorda jaguneb kolme kategooriasse: klassikaline poks, kus poksitakse ainult kätega, kikkpoks, kus on jalad ja põlved juures, ning Tai poks, kus on juures ka küünarnukilöögid ja püstimaadluse elemendid. “Tai poksi kutsutakse ka kaheksa jäseme spordiks, sest haaratud on käed, küünarnukid, põlved, jalad,” räägib Karl Margus.

Tiger Gymi klubis on eraldi poksitreener, kikkpoksi ja Tai poksi õpetab Karl Margus ise. “Olen rohkem kikkpoksi taustaga, aga kuna hetkel kogub populaarsust just Tai poks ning sellel alal toimub ka palju võistlusi, oleme oma suunda natukene muutnud,” räägib treener. Kõigil nendel aladel käivad poisid ka võistlemas. 

Kõige pisemad treenijad on 6–11-aastased lapsed, noored on vanuses 12–16, samuti tegutsevad täiskasvanute grupid. Mõned nooremad tüdrukud harjutavad koos poistega, aga naistele on eraldi grupid, kus on ka naistreener. “Sellel aastal on naistegrupp päris popp, kohal käib stabiilselt üle 20 naise,” märgib treener. 

Poistele meeldib maadelda, aga väga olulisel kohal on ikkagi distsipliin. “Kui nad tulevad saali, teevad nad kummarduse. Pärast trenni koristavad tolmuimejaga saali ära. Kõva häälega tuleb tere öelda. Sellised pisikesed asjad, austus vanemate, treenerite, õpetajate, kõikide vastu – see on see, mis on meie klubis ka väga tähtis, et neist kasvaks head inimesed. Samuti tohib trennis õpitut kasutada vaid enesekaitseks ja nõrgemate kaitsmiseks,” ütleb Karl Margus.

Võistlused toimuvad samuti, pea iga kuu saavad poisid võistelda. “Meie trennides on ka üldfüüsiline vorm oluline, kätekõverdused ja lõuatõmbed. Nad saavad siin tugevaks, nende enesekindlus kasvab,” kirjeldab treener. Õrnemat sugu motiveerib trennides käima võitluskunstide puhul ka ala mängulisus, kuna treeningutel kasutatakse alati kaitsmeid ehk et trennis ei lenda veri ja pisarad, nagu võib-olla vahel ekslikult arvatakse.

  • Viimsi Tiger Gym

Miiduranna tee 46
viimsitigers@gmail.com
fb ViimsiTigersGym
ig viimsitiger

Wing Tchun Kung Fu WuDaos
Kõlab nagu ühes populaarses Vanilla Ninja tüdrukutebändi loos, aga ka sellise alaga on võimalik Viimsis tegeleda. Treener Igor Juhkovi sõnul on tegemist praktilise ja tõhusa võitluskunstiga, mis arendab nii kiirust, reaktsiooni kui ka enesekindlust. Klubi sportlased on kuulunud Eesti ja Balti riikide meistrivõistluste tippu ning jätkavad võidukat teekonda ka Euroopa tasandil.

Treeningutele on oodatud lapsed vanuses 4–15, kes õpivad kasutama kogu keha enesekaitsevahendina ning omandavad Hiina Kung Fu elemente.

foto
Foto: Anton Kolpakchi

Treener Igori sõnul on treeningud mitmekülgsed ja suunatud nii füüsilise kui ka vaimse arengu toetamisele. “Õppeprogrammis keskendume terviklikule lähenemisele – treenime käte, jalgade, põlvede ja küünarnukkide tehnikat, harjutame viskeid ja võitluskunsti elemente Hiina Wushust. Lisaks füüsilisele ettevalmistusele pakub wing tchun võimalust osaleda võistlustel, kus õpilased saavad proovile panna enda oskused, ületada hirme ja tunda eduelamust. Aga turvalisus on alati esikohal – nii treeningutel kui ka võistlustel kasutame keha ja pea kaitseks vajalikku varustust,” räägib Igor Juhkov.

Küsin treenerilt, mis selle keerulise nimega võitluskunsti juures lapsi võlub. “Lastele meeldib see, et trennid on lõbusad ja positiivsed. Nad tunnevad ennast turvaliselt meie treeningutel. Kõik kontakttrennid toimuvad kaitsmetega, võistlused pakuvad elevust ja väljakutseid ning uued teadmised motiveerivad avastama ja edasi õppima. Ning mis veel oluline – laste ümber toimetavad inimesed, kes neist hoolivad ja neid toetavad,” ütleb Juhkov.

  • WuDao spordiklubi

Viimsi kooli spordikompleks
Treener Igor Juhkov, tel 5341 3425
wudao.ee
fb WuDaoSpordiklubi 
ig wudao.wingtchun.kungfu

Spordiklubi Impact propageerib kimura shukokai nimelist karated ning on edukas ka Euroopa meistrivõistlustel
1999. aastal loodud klubi Impact tegeleb kimura shukokai karate nimelise võitluskunstiga. Klubis tegeletakse keerulise nimega võitluskunsti arendamisega, pakkudes noortele võimalust eneseteostamiseks spordis. Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et sarnaselt teistele võitluskunstidele sisendatakse treeningute kaudu positiivsust, et võidelda ka vägivalla ja kuritegevuse vastu. Klubi on aktiivselt panustanud Eesti-siseste ürituste korraldamisse ning on saavutatud häid tulemusi rahvusvahelistel võistlustel.

Võrreldes nn sportliku karatega on sellel spordialal otsekontakt pähe keelatud, kuid kehasse on täiskontakt lubatud, kuna kasutatakse kaitsevarustust. “Meie treeningutel käivad lapsed ja ka täiskasvanud. Nooremates vanuseklassides on kehakontakti vähem, kuid mida aeg edasi, seda rohkem seda tekib. Meie spordialal on peamised märksõnad kiirus, jõud ja enesekindluse kasvatamine. Samaaegselt õpitakse ennast kaitsma. Me ei sunni kedagi võistlema, aga ka see on võimalik. Meie trennides käivad ka tüdrukud. Mullustelt Euroopa meistrivõistlustelt tõime ära ka rohkearvuliselt medaleid,” räägib treener Margus Lillinurm. 

  • Spordiklubi Impact

Viimsi kooli spordikompleks
Treener Margus Lillinurm, tel 512 956
impact.ee
fb spordiklubiimpact

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor