Viimsis peatunud mammograafiabussis käis 149 naist

29. jaan 2024

Möödunud aasta novembri lõpus avanes Viimsi naistel esmakordselt võimalus osaleda rinnavähi sõeluuringus oma koduvallas. Mammograafiabuss peatus Viimsi vallavalitsuse ees 20.–24. novembrini, selle aja jooksul osales rinnavähi sõeluuringutel 149 naist. Mammograafiabuss on tänavu Viimsis 25.–29. novembrini.

2024. aastal on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972, 1974. Rinnauuringule saavad naised minna ka siis, kui nad ei kuulu sõeluuringu sihtrühma. Selleks tuleb pöörduda oma pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab saatekirjaga rinnauuringule. Teiseks võimaluseks on broneerida aeg rinnakabinetti, kuhu saab pöörduda ilma saatekirjata ja tasuta (visiiditasu 5 eurot).

Sõeluuring on mõeldud eelkõige tervete, ilma kaebuste ja sümptomiteta naiste uurimiseks. Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–68 aastat kaheaastase intervalliga. Regulaarne terviseuuring võimaldab anda naisele kinnituse heast tervisest ning on väga vajalik võimalike haiguste varaseks tuvastamiseks – rinnavähki on võimalik avastada enne, kui haigus on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud.

Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav ja võimaldab kasutada rinda säästvaid operatsioonimeetodeid ning on tervenemise eelduseks. Rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia on väikese kiirgusdoosiga uuring, mis ei kujuta ohtu tervisele. Lisainfot saab kodulehelt soeluuring.ee/rinnavahk/.

Pille Petersoo.

KOMMENTAAR
Pille Petersoo, Viimsi valla elanik aastast 2006, vallavolikogu liige: Paar aastat tagasi said kaks minu kallist sugulast rinnavähi diagnoosi. Kuna tegemist on lähedaste sugulastega, siis oli ehmatus suur ja soovisin ruttu ka ise mammograafi jutule pääseda. Sõeluuringu jaoks olin liiga noor - ametlikult kvalifitseerungi alles tänavu - nii et pöördusin lihtsalt arsti poole. Minu suureks üllatuseks selgus, et Viimsi suuruses vallas polegi naistel võimalust mammogrammi teha ja tuleb selleks siiski pealinna kliinikutesse pöörduda. Kuna häda oli suur ja mul on ka võimalus autot kasutada, siis käisin Tondil asuvas kliinikus. Õnneks oli kõik korras, aga siiski jäi kripeldama, et Viimsi naistel pole võimalus kodu lähedal mammograafi külastada. Sõeluuringutes osalemise määr on küll viimastel aastatel tõusnud, aga kindlasti on naisi, kel jääb sõeluuringus käimata seetõttu, et logistiliselt on radioloogi juurde minek keeruline.

Võtsin 2022. aasta novembris ühendust Tervisekassa ja AS Mammograafi esindajatega ja uurisin, et kuidas oleks võimalik mammograafiabussi Viimsisse tellida. Rääkisin ka tollase sotsiaalvaldkonna abivallavanema Katrin Markiiga ja seejärel võttis asjaajamise üle Viimsi valla sotsiaal- ja tervishoiuosakond. Kuna mammograafiabussid on hinnas, siis läks mammograafiabussi saabumiseni Viimsi valda tervelt aasta, aga novembris oli viie tööpäeva jooksul Viimsi naistel esmakordselt võimalus osaleda rinnavähi sõeluuringus koduvallas. Mul on tõeliselt hea meel, et seda võimalust kasutas 149 naist ja et juba on paika pandud ka kuupäevad, mil mammograafiabuss jälle Viimsis on.

Siinkohal suur tänu Viimsi vallale, et nad ideega kaasa tulid ja mammograafiabussi ametlikult Viimsisse kutsusid!

Silva Sildmaa
rahvatervise peaspetsialist