Visioonipäeva kokkuvõte: kui ma oleksin vallavanem ehk #nooredviimsist

26. aprill 2023
foto

1. aprillil toimus Viimsi Artiumis menukas Viimsi Visioonipäev, mille jooksul leidis aset ka noortekonverents #nooredviimsist. Konverentsi fookuses oli noorte osalus ja ettevõtlikkus Viimsi vallas.

Teemale kohaselt avas konverentsi ettevõtlik Viimsi noor Hedvig Kaing, kes on kohaliku noortevolikogu liige ja õpilasfirma Marie Pokaal kaasasutaja. Hedvigi etteaste sisuks oli tema enda kujunemise lugu. Konverentsil osalenud said osaks nii neiu lapsepõlvest kui ka teismeeast, perekondlikest traditsioonidest ja põhjustest, miks sündis õpilasfirma Marie Pokaal. Iga osaleja sai endaga kaasa võtta Hedvigi loo ja mõtte, et aktiivne ja ettevõtlik tuleb olla enda võimete piires ning oskus öelda „ei“ on igal ajahetkel kasuks, eriti siis, kui on tarvis ennast distsiplineerida.

Inspireerununa Hedvigi esitlusest said osalejad kätte tahvlipaberid ja markerid ning ülesande luua oma firma. Töötoa lõpuks oli paberil valmis mitu ettevõtet – küll võeti keskmesse õpilasmaleva teenuse laiendamine, koolitoidu kvaliteedi tõstmine, aga ka bussiühenduste tihendamine. Firmat luues mõistsid noored, et hea eeskuju annab ka endale juurde jõudu ja indu ning koostöö mõne juba eduka ettevõttega aitaks areneda ka enda loodud firmal.

Tulevik Viimsis
Päev jätkus aruteluga „Mida tähendab olla viimsilane täna ja tulevikus?“. Teemat juhtis Roger Tibar ja tema vestluspartneriteks olid kohalikud noored Roderik Gross, Liisi Kangro, Hedvig Kaing ja Mathilda Küla. Saalis kõlas mõttepõrgatusi teemadel, mida tähendab olla viimsilane, kodukohta naasmisest, piiramatu eelarve korral unistuste elluviimisest ja asjadest, mida teha siis, kui saaks ise olla vallavanem. Noorim töötoas osalenu – 12-aastane Mathilda – arvas, et kui tema oleks vallavanem, siis ta looks valda veelgi rohkem erinevate huvidega tegelemise võimalusi.

Noored tõdesid, et nad on uhked selle üle, et nad on viimsilased. Nemad peavad viimsilasi inimesteks, kes on keskmiselt aktiivsemad, julge, ettevõtlikud, kokkuhoidvad ja loodust armastavad. Tulevikku vaadates leiti aga, et kui nad ise põhjusel või teisel Viimsisse elama ei jää, siis südames elavad ikka kohalikele tegemistele kaasa. Noored mõtisklesid, et kui neist saavad tulevikus lapsevanemad, siis võimaluse korral suunaksid nad oma lapsed just Viimsisse õppima. Nende silmis on Viimsi hea kasvukeskkond, kus saab areneda vastavalt enda huvidele ja vajadustele.

Viimase esinejana astus üles suure hingega maailmaparandaja ja Impact Day looja Merili Ginter. Tema rääkis, kuidas iseendas ettevõtlikkust arendada ning kuidas toetada teiste noorte ja kogukonnaliikmete ettevõtlikkust. Mõned nipid, mis kõlama jäid: küsi nõu, võta sõbrad kampa, kiida ja julgusta teisi, ole ise eeskujuks ja säilita positiivne mõtteviis. Tagasisides tõid konverentsil osalenud noored välja, et visioonipäeval osalemine andis neile häid mõtteid ning teadmise, et ka noored on ühiskonnas tähtsal kohal.

Ave-Liis Kivest
Viimsi noortekeskuse juhataja

Foto: Tiit Mõtus