WuDao spordiklubi arendab Wing Tchun Kung Fu Hiina võitluskunsti

26. aprill 2023
foto

Neljandat aastat Viimsi koolis tegutsev WuDao Spordiklubi ootab oma trennidesse lapsi alates kuuendast eluaastast, võimalik on tulla ka tasuta proovitrenni. Klubi asutaja ja treener Igor Juhkov tutvustab seda eestlastele veel natuke kauget, aga huvitavat spordiala.

Millises eas on sobilik alustada võitluskunstidega ning milliseid oskusi see arendab?
Meie võtame oma klubisse vastu 6–7-aastaseid lapsi. Nendest noorematel jääb veel puudu püsivusest, tähelepanust, distsipliinist, meeskonnatunnetusest ning väiksematel lastel on rohkem hirmu võõraste inimestega füüsiliseks kontakteerumiseks sparringu eesmärgil. See on täiesti loomulik lapse arengus, aga seda kõike me hakkamegi koos õppima.

Erilist füüsilist ettevalmistust me ei oota, kuna see on juba osa meie edaspidisest tööst. Mina olen nii ise treenides kui ka treenerina näinud hästi erinevaid inimesi ühes saalis. Erinevas kasvus ja kaalus, rahulikke ja temperamentsemaid, loomingulisemaid ja tehnilise mõttelaadiga inimesi. Nagu igas kollektiivis, kui on selge eesmärk ja tahe, siis kõik saavad hakkama. 

Miks see spordiala lastele meeldib?
Esiteks, lapsed tunnevad meie treeningutel ennast turvaliselt – kõik trennid toimuvad kaitsmetega. Sparringute ajal kasutame täiskomplekti ehk kiiver, vest, kubeme-, küünarnukkide-, põlvede-, jalgade- ja hambakaitsmed ning muidugi kindaid. Seetõttu nad ei karda, pigem vastupidi, vaimustusega ootavad oma järjekorda, et sparrigut alustada.

Teiseks, meie Wing Tchun KungFu föderatsiooni koolkonna stiil on hästi praktiline ja meie kasutame vaid oma keha võimalusi. Kui me näitame lastele selliseid võtteid, millega nad tõesti saavad hakkama ja mida nad saavad kohe ka vastasega võideldes proovida, siis tuleb vahva ahhaa-hetk, mis väga motiveerib ja paneb edasi õppima. 

Lisaks korraldame võistlusi, kus lapsed saavad oma oskusi katsetada ka teiste klubide lastega, mis samuti arengule kaasa aitab, sest esile tulevad detailid, mida nad ise ei oska veel ette näha. Elu on üsna stressirohke ja võistlused on väga hea koht, kus õppida oma hirmudest üle saama ning elama oma emotsioone läbi, teades, et sinu ümber on hoolivad ja toetavad inimesed. See kindlasti aitab neid igapäevaelu raskustega toime tulema ning ka oma eakaaslastega paremini suhtlema, laps muutub tasakaalukamaks ning enesekindlamaks.

Millised näevad treeningud välja?
Õppetöö alguses pöörame rohkem tähelepanu üldistele füüsilistele omadustele: liigutuste täpsus ja kiirus, jõud, paindlikkus, vastupidavus. Lapsed õpivad esimesed Wing Tchun KungFu baastehnikad ning saavad selgeks üldised enesekaitse alused. Alles pärast seda hakkab tekkima arusaam oma keha võimetest, enda nõrkadest ja tugevatest külgedest, millele saab toetuda ja mida rohkem arendada. Peamine, et lapsed tuleks hea meelega trenni. Hea tuju hoidmiseks kasutamegi mängulist vormi nii soojendusel kui tehniliste ülesannete täitmisel.

Millised on suurimad väljakutsed treeningutel?
Suurim väljakutse on treeneri, lapse ja tema vanemate koostöö lapse heaolu eesmärgil. Selles kolmnurgas on vanematel vaid üks, aga väga tähtis ülesanne – armastada ja toetada oma last. Minu eesmärk treenerina on aidata lapsel saada WT stiil selgeks ja seeläbi saada tugevaks nii füüsiliselt kui ka mentaalselt, aga ka vastupidavaks, tähelepanelikumaks jne. 

On hetki, kui me peame täiskasvanutena olema kannatlikud ja järjekindlad, et anda lapsele aega asjadest arusaamiseks. Kui mina tajun seda hetke, siis ütlen alati vanematele ning koos üritame last motiveerida ja toetada. 

Õppeprogramm on jaotatud üheksale tasemele. Mida kaugemale jõuad, seda loogilisemaks ja huvitavamaks WT muutub. Aga kõik algab võitluskunsti alustest ning tööd tuleb teha sihikindlalt ja järjepidevalt nagu koolis ja elus ikka, siis tulevad ka tulemused. 

Milline on Viimsi kogukonna suhtumine võitluskunstidesse?
Wing Tchun KungFu on noor stiil nii maailmas kui ka Eestis, seega laiale auditooriumile peab seda alles tutvustama ja laskma proovida. Hetkel tegutseme Viimsis vaid Viimsi koolis. Huvi on olemas ja uusi õpilasi tuleb juurde, aga läheb ikka aega, et Eesti inimestele see kodusemaks muuta, teeme selle nimel tööd.

Toetame ka Ukrainast Eestisse tulnud lapsi ja kutsume neidki trenni, kus nad saavad kohalike lastega tuttavaks, mis on kõige loomulikum viis sisseelamiseks ja uute sõpradega kohtumiseks, sest sport on ikka inimesi ühendanud.

Millised on käesoleva aasta plaanid ja eesmärgid?
Minu suureks eesmärgiks on teha laste elu turvalisemaks, et liikumine oleks loomulik osa nende elust. Vanemate suureks hirmuks on see, et nad ei tea millega nende lapsed nutiseadmetes tegelevad. Trennide ajal see mure kaob – laps on turvalises kohas ja suunab oma energiat enesearengule. Seega sellel aastal on klubi eesmärgiks tutvustada meie klubi ja treeninguid.

Ka sellel aastal ootavad meid võistlused suve alguses, mis on pühendatud lastekaitsepäevale, kus tulevad kokku õpilased kogu Eestist ja kuhu oodatakse osalejaid ka välismaalt, Poolast ja Itaaliast. Meie ootused on suured kuna õpilased on varasemalt näidanud väga häid tulemusi.

Tulemas on kaks spordilaagrit, kevadisel koolivaheajal ja suvel. Mõlemad toimuvad Pärnu lähedal suures Jõulumäe spordibaasis, kuhu samuti tulevad kokku lapsed kõikidest WT klubidest, et valmistuda võistluseks, kuid ka lihtsalt koos aega veeta.

Tule trenni!
Treeningud toimuvad eesti ja vene keeles ning esimesse trenni tuleb kaasa võtta tavalised spordiriided, mida kasutatakse ka kehalise kasvatuse tundides. Samuti tasub trenni joogivesi kaasa võtta.  Lisainfo: wudao.ee ja Facebookis: WuDaoSpordiklubi.

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

Foto autor: Igor Juhkov