VIIMSI HÄKK 2020
Viimsi Häkk koondas läbi digiplatvormi lühikese ajaga ühtsesse keskkonda aktiivsed viimsilased, et leida ideid piirkonna arendamiseks ja/või piirkonna inimeste ettevõtlikuse suurendamiseks. Tekkinud ideedega tegeletakse koostöös vallavalitsuse arendusosakonnaga edasi. Anname omaltpoolt neile ettepanekutele tuge, mis panustavad arengukavades seatud eesmärkide saavutamisele ning võimaluste piires toetame projekte infoga, mis aitaks neil edasi liikuda ideede realiseerimise suunas.
Kui allpool olevad ideed tekitavad Sinus huvi ning Sul on võimalus ja tahe panustada nende arendamisse, siis kontakteeru ettevotlus@viimsivv.ee.
Viime Sind idee autoriga kokku!
VIIMSI HÄKKILE LAEKUNUD IDEED
KASVATAME VIIMSI TULEVIKUTEGIJAID!
Viimsis on palju lahedaid ettevõtteid, kuid mure on selles, et meie noored ei tea nendest ettevõtetest ning teisalt on iga-aastane probleem koolis, kust leida koolitundidesse esinejaid, mis teemadel võiksid esinejad rääkida, millistesse ettevõtetesse saaks õpilased minna töövarjupäevale, millistes ettevõtetes on pakkuda suvetööd, praktikakohti jne. Selleks, et me saaksime kasvatada oma noortest tuleviku Viimsi tööjõudu ja tarbijaid, et noored teaksid, kui palju lahedaid ettevõtteid siin on ning need ettevõtted inspireeriksid noori tulevikus Viimsis ka tööle asuma, hõlbustaks noortel valida kõrg- või kutsekoolis õpitav amet, oleks tarvis luua äpp.
Idee autor: Jaanika Lauk
Otsib: Insenerialaste teadmiste ja oskustega kaasamõtlejaid rakenduse loomiseks.
VIIMSI CONTAINER CITY
Igas linnas ja alevis võiks olla keskväljak või selle sarnane koht, kuhu kogunetakse ühiselt aega veetma, sõprade ja tuttavatega kohtuma ning üleüldist keskkonda nautima. Viimsis selline koht hetkel puudub. Viimsi Container City on paik, kus kohtuvad vabaaja veetmine, meelelahutus ning kohalik ettevõtlus. Jätkusuutlik lahendus oleks taaskasutada merekonteinereid, mis enam rakendust ei leia. Konteinerid pakuksid toitlustust, kohalikke tooteid ning erinevaid teenuseid. Neid saab rentida nii püsivalt kui ka pop-up ettevõtluseks. Meil on Viimsis palju tublisid ja ettevõtlikke inimesi, kel on pakkuda vajalikke tooteid ja teenuseid. See oleks väga hea lahendus ka kohalikele väikeettevõtetele, et alustada äri madalate sisenemiskuludega ning olla seejuures nähtavad. Lisaks võib samalt platsilt leida ka laste mänguväljaku, istumisalad ning lava, kus korraldada etendusi ja kontserte.
Idee autor: Karin Antropov
Otsib: Kaasamõtlejaid (tehnilist tuge, finantsalast, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks.
EAKATE KORTERMAJA
Eestis oli 2019. aasta seisuga peaaegu 87 000 üksi elavat pensionäri. Paljud on jäänud üksi elama oma liiga suurde korterisse või majja, kuid nad ei soovi või ei saa kolida laste ega sugulaste juurde. Ilmselt enamus ei soovi ka minna vanadekodusse, lisaks on viimane variant üksiku pensionäri jaoks Harjumaa piires liiga kallis (umbes 700-1200 EUR) ja järjekorrad on väga pikad (keskmiselt 6-80 inimest). Võimalik on muidugi müüa oma suureks jäänud elamine ja osta väiksem, kuid siis nad jäävad ikkagi suures plaanis üksinda. Lihtsam oleks müüa oma eelnev elamine ja üürida ühetoaline mõistliku hinnaga korter teiste eakatega ühes majas, meeldivas keskkonnas, kus kõik vajalikud teenused on vahetus läheduses olemas.
Eesmärk on luua eakate kortermaja.
Idee autor: Triin Soom
Otsib: Kaasamõtlejaid (majandusalast ja finantsalast, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks.
BERNHARD SCHMIDTI MUUSEUM
Teen ettepaneku luua Bernhard Schmidti sünnipaigale temanimeline muuseum, mis kajastaks kuulsa teadlase elutööd ja saavutusi ning millega tekiks Naissaarele ja sealsesse loodusparki rahvusvahelise tähtsusega kultuuriobjekt. See seoks e-Eesti ja nutika saare püüdlused ajalooliste juurtega. Bernhard Schmidti muuseumi loomisega saaks täidetud see lünk, mis Schmidti pärandi jäädvustamisel on olnud Eestis pikki aastaid. Kuna Naissaar kuulub Viimsi valla haldusalasse, siis oleks Schmidti muuseum suurepärane täiendus juba toimivale Viimsi rannarahva muuseumile. Naissaar (loe Eesti) vajab sisukaid projekte, mis aitavad kaasa looduse ja loovuse harmooniale.
ASULAAED
Näeme, kuidas inimesed on üha rohkem otsimas võimalusi soetamaks puhast, ilma kemikaalide ja mürkideta kasvatatud toitu, mis tuleb lähedalt ja on “päris”. Just nendele inimestele tulebki appi isiklik peenrakast Viimsi Asulaaias, mis võimaldab hooajaliselt perele värsket ja vitamiinirikast toitu kasvatada, mis on puhas ja armastusega kasvanud. Ühtlasi pakub Asulaaed kõigile avatud tegutsemis- ja suhtlemiskohta, kus saab koostöös tekkida kogukonnatunne, kasvatada keskkonnateadlikkust ja arendada heanaaberlikkust. Viimsi Asulaaed pakub soovijatele võimaluse rentida kaasaegsel “aiamaal” hooajaliselt peenrakast, kus kasvatada just endale meelepärast ja vajalikku – olgu selleks maitseroheline, tomatid või maasikad. Kohapeal oleks olemas mõned ühiskasutatavad aiatööriistad ja ideaalis ka vesi kastmiseks.
Idee autor: Eveli Apri
Otsib: Finantsalast nõustajat, finantseerijat
ARSTIKABINET
Viimsi vallas on arstide põud. Linnas on valvekliinikud ja erameditsiini keskused. Olen erialata üldarst. Olen töötanud alates aastast 2012 ajutiselt, aga regulaarselt põhitöö kõrvalt perearsti asendajana. Suudaksin aidata paljude lihtsamate tervisemurede lahendamisel.
TERVISLIK KOHVIK VIIMSISSE
Probleemiks on piiratud võimalused osta Viimsis igapäevaselt kiirelt ja mugavalt tervislikku kodumaist ehedat sööki, mis oleks Eesti toorainest tehtud.
Eesmärk on luua tervislikku eluviisi edendav Eesti toorainel põhinev kohvik ja pood.
Idee autor: Sille Põld
Otsib: Kaasamõtlejaid (tehnilist tuge, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks.
VIIMSI LOODUSE ÜHING
Viimsi loodus ja elurikkus on vähenenud ja väheneb jätkuvalt. Viimsi inimeste tegevus ja tegevusetus (ökoloogiline jalajälg) raiskab ja hävitab Maa ressursse. Viimsi looduse säilimisest huvitatud inimesed ei leia infot toimuvast, ei tea teistest mõttekaaslastes või arvavad, et ei suuda muuta raha ja võimu poolt määratavat suunda. Looduse ja loodusesõprade häält ei võeta kuulda. Viimsi loodusesõpradel pole Viimsis ja internetis ühtset kokkusaamiskohta.
Eesmärk luua Viimsi loodusest, kaitsmisest, säilitamisest huvitatud inimeste ühise tegevuse võimalused: 1) (katus)organisatsioon 2) interneti suhtluskanalid 3) suhted teiste inimeste ja organisatsioonidega.
Idee autor: Ermo Hüüdma
Otsib: Kaasamõtlejaid (tehnilist tuge, majandusalast ja finantsalast, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks.
P2P = PEAPLE two PEAPLE
Praeguse uue maailma tervisekriis kasvab varsti üle finantskriisiks paljudele INIMESTELE! Ja kui seda ei hakata uuenduslikult lahendama on tagajärjed tulevikus katastroofilised maailmas! Minu idee on luua tarkvaralahendus - P2P ( INIMESELT INIMESELE) Platform, kus INIMESED kes abi vajavad / tahavad aidata leiavad üksteist ja saavad sisestada otsingusse mida nad vajavad ja mida neil on vastu anda, peale mida toimub siis vahetus. Platform, kus INIMESED saavad kaubelda ilma rahata. Teenus- teenuse vastu. Tooted-toodete vastu. Headegu-heateo vastu või Teenus - toote vastu, enda teadmised - toodete vastu jne.. (mõtteid on veel palju). Nagu oli ammu vanasti, kui raha kui sellist käibel polnudki.
Idee autor: Triin Tsorits
Otsib: Kaasamõtlejaid (tehnilist tuge, majandusalast ja finantsalast, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks.
VIIMSI SMART CITY APP
Viimsi vald kasutab tänapäeval mitmeid erinevaid valdkonna infokeskkondi. Elanikud peavad jälgima uudised, bussiliinide plaanid, elukeskkonda muutused ja muu.
Eesmärk on arendada uus nutitelefoni äpp/keskkond Viimsi elanikule, kus nad saavad jälgida kõike, mis puudutab Viimsi valla ellu.
VIIMSI KESKUSE KODANIKE ÜHISRAHASTUS
Maailm liigub sinna poole, et on vaja koostööd teha ning muuta oma elu stabiilsemaks, sõltudes aina vähem suurematest ettevõtetest, kes tegutsevad ainult omakasumlikult, mitte kõigi heaolu silmas pidades.
Eesmärk luua keskus, mis kuulub Viimsi valla elanikele ühisrahastusena, tänu millele ei pea väikeettevõtjad ja teenuspakkujad maksma renti turul domineerivatele pakkujatele, vaid saavad olla üürimaksjaks iseendale. Keskuses oleksid väikeettevõtjad, teenusepakkujad ja paljud kindlasti Viimsi Valla elanikud.
KOGUKONNAAIAD
Probleemiks on ruumi puudus, teadlikus alternatiivide vastu, et taime ei pea kasvama mullas vaid taime saab ka väga edukalt kasvatada kasvulavatsitel ja täitsa ilma mullata. Tervislik ja kontrollitud toidu vähene kasutamine. Teadmiste puudus, kuidas ja miks taime nii kasvab. Vähene huvi Põllumajandus sektori vastu. Meedias räägitakse väga palju sellest, et me võiksime süüa tervislikult ja puhtamat toitu. Täna on linna keskkonnas väga keeruline pidada aeda, kus saaks kasvatada just neid taimi mida kogukond kõige rohkem tarbiks.
Minu idee oleks aidata ehitada kogukondadel valmis kasvulavatsid, kus nad saavad hakata kasvatama just neid taimi mida nad õigeks peavad, lisaks selle juurde käib pidev harimine ja nõustamine, kuidas oleks kõige efektiivsem ja parem taimi kasvatada, et me saaksime päevalõpuks maksimaalse saagi.
JOOGIVEE SÄÄSTMINE
70-80% joogivett kasutatakse/lastakse WC loputuseks. Suvisel ajal lisandub meeletu aedade ja muru kastmine joogiveega. Lahendus on hakata soodustama ja tulevikus võibolla isegi nõudma, et elamuarendustes korjatakse sadevesi kokku mahutitesse ja kasutatakse paralleelsüsteemi kaudu ära WC loputuskastides ning kastmisel.
Idee autor: Jaanus Lember
Otsib: Tehnilist tuge ning turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist idee realiseerumiseks.
E-RALLI VIIMSILASTE MÄNGULINE LIIKUMINE
Nii ülemaailmselt kui ka Viimsis on probleemiks inimeste vähene liikumine. Lahenduseks on välja töötada e-ralli mobiilirakendus (nimega Limitless), milles saavad osalejad osaleda kolme tüüpi väljakutsetes piiratud aja jooksul peale registreerimist ja osalustasu maksmist.
Idee autor: Triin Kask
Otsib: Finantsalast nõustamist, finantseerijat idee realiseerumiseks
VIIMSI ETTEVÕTLIKE INIMESTE NETWORK
Ettevõtlust puudutava informatsiooni liigutamine on vaevaline, ei jõua õigeaegselt adressaadini ja ei vasta kaasaja nõuetele. Ellukutsutud ettevõtlusplatvormide paljusus (peamiselt erinevad FB grupid) ei täida oma eesmärki ega jõua sihtrühmani. See omakorda pidurdab olemasolevate toodete ja teenuste tarbimist ning uute ettevõtete, toodete ja teenuste tekkimist Viimsisse.
VEINi eesmärk on saada omavahel paremini tuttavaks ja positiivses sünergias aidata kaasa põhjaranniku kõige ägedam elu- ja ettevõtluskeskkonna tekkele.
Idee autor: Viktoria Tuulas
Otsib: Kaasamõtlejaid (tehnilist tuge, majandusalast ja finantsalast, turundus- ja kommunikatsioonialast nõustamist) idee realiseerumiseks
Viimsi 47 ruutkilomeetrile on registreeritud ca 4400 äriühingut. Kõigis Viimsi külades ja alevikes, mandril ja saartel, on ettevõtlikke eestvedajaid, kes panustavad kogukonda ja ärgitavad piirkonda arenema. Oleme veendunud, et ettevõtlikku meelt, maailmaparandamisindu ning tegutsemissoovi on viimsilastes rohkem, kui me arvatagi oskame. Alaku viimsilaste kevadine mõttesprint.
EESMÄRK
Esimese kohaliku omavalitsusena Eestis toome ühtsesse digiruumi kokku piirkonna ettevõtliku hingega tegijad. Pakume võimaluse üheskoos ja ühiselt genereerida uusi äri- ja arenguideid ning redisainida ärimudeleid. Ühiselt leida innovaatilisi lahendusi tänastele ning ees ootavatele Viimsi valla ettevõtjaid ja elanikke puudutavatele probleemidele!
Viimsi ideede korje toimub 24. aprillist – 10. maini 2020
KELLELE MÕELDUD?
Kutsume Sind osalema, kui oled tegutsev ettevõtja või ettevõtliku hingega viimsilane või oled muul viisil seotud Viimsi vallas toimuvaga
ning kui
- Sul on probleem, millele vajad lahendust ja/või meeskonda
- Sul on idee (või lausa äriplaan), millele soovid lisaideid ja mõttearendusi
- Sul on idee, mille elluviimiseks otsid meeskonda ja/või muid ressursse
- soovid moodustada oma ettevõtmiste laiendamiseks suuremat ärivõrgustikku
- oled ettevõtlik, oskad pakkuda nutikaid lahendusi ning toetada seega väärt ideede elluviimist
- Sa tahad olla maailma muutva idee sünni juures!
SOOVID OSALEDA?
Probleemi või idee kirjeldamiseks tuleb Sul sisse logida ideekorje keskkonda, anda oma ideele konkreetne nimi ning kirjeldada lühidalt
- Milles on PROBLEEM? Mida/keda antud probleem mõjutab? Kui aktuaalne ja oluline on probleem? Kui laiaulatuslik on probleem?
- Mis on IDEE & EESMÄRK? Kuidas selle probleemi lahendad? Mis muutub?
- Kellele selle probleemi lahendamine või idee elluviimine VÄÄRTUST loob? Kes on SIHTRÜHM(AD)?
- Millised on PUUDUVAD RESSURSID? Meeskonnaliige? Tehniline lahendus? Raha?
- Mis on potentsiaalne EELARVE selle idee lahendamiseks/elluviimiseks?
Oleme jaotanud probleemide/ideede esitamised valdkondadesse, et leiaksid kiiresti parimat võimalikku tuge oma mõtetele.
- TEENUSED
- TEHNOLOOGIA
- KULTUUR & SPORT
- TERVISHOID & SOTSIAAL
- TURISM
- MUU
IDEEHÄKKERITE MEETUP!
Viimsi vallavalitsuse arendusosakond annab kogu ettevõtmisele jõudu ideekorje läbiviimise tehnilise korraldusega ning tagab kommunikatsiooni korralduse. Viimsi ideekorjel tekkinud ideed jäävad ideeautorite ning loodud meeskondade hoolde edasiseks arendamiseks ja elluviimiseks. Viimsi vallavalitsus hoiab kontakti ettevõtlike innovaatoritega ning jälgib uute algatuste eestvedajate edasisi samme ning progressi lahenduste elluviimisel.
Viimsi vallavalitsus koostöös ettevõtlike valdkonnaekspertidega valib esitatud ideedest välja parimad, mis toetavad Viimsi valla ettevõtluskeskkonna arendamist ja/või mis panustavad elanikkonna heaollu ja arengusse või mis pakuvad tuge valla valdkondlike arengukavade elluviimisel.
Parimate ideede meeskonnad kutsutakse 2020. a suvel/sügisel toimuvale IDEEHÄKKERITE MEETUP’ile, kus saame kuulda tulemustest ideede elluviimisel (pitch), saame rääkida potentsiaalsetest koostöövõimalustest või otsida ühiselt rahastusvõimalusi rahvusvahelistest/riiklikest toetusfondidest.
NB! Säravad ideed saavad vääriliselt tunnustatud!
Loome ühiselt väärtust piirkonna ettevõtjale, pakume värskeid ideid ja innovaatilisi lahendusi piirkonna arendamiseks ja arenguvõimalusi elanikele!
KONTAKT
VIIMSI VALLAVALITSUS
Arendusosakond
ettevotlus@viimsivv.ee
Miks ja kuidas osaleda?
Sest Sa tahad midagi muuta paremaks! Sa tead, et kusagil on probleem, mis puudutab laiemat ringi viimsilasi või ka riiklikul või globaalsel tasandil teatud sihtrühma. Probleemi/idee ettepanekut võib kirjeldada nii meeskonnana kui ka üksi. Logi sisse idee esitamise keskkonda ja lihtsalt tee seda!
Kas see on avalik?
Iga ideehäkatoni keskkonda laekunud idee läbib ideehäkatoni keskkonnas eelkontrolli, veendumaks, et tegemist ei ole pelgalt turundus-müügi ja reklaamialase tegevuse või pahatahtliku solvamisega. Ettepanekud, mis avalikustatakse, on konkreetse probleemi kirjeldusega ja/või selge eesmärgiga ning selles on idee esitaja hinnanud kasutegurit ja idee realiseerimispotentsiaali.
Kas mul peab ideehäkatonil osalemiseks olema raha?
Ideede esitamine ideehäkatonil on täiesti tasuta. Kõik kulutused, mis tekivad idee potentsiaalsel realiseerimisel, on idee meeskonna kanda tulevikus. Seega keskendume sellel ideehäkatonil ideekorjele ja ideede valideerimisele, mis ei vaja muud, kui veidi ajuragistamist ja digitrükitolmu.
Kas ma pean kokku saama kellegagi?
Ei pea. Kui ideehäki keskkonnas esitatud idee esitaja/meeskonnaliikmete ja ideehäki kaudu kaasatud lisamõtlejate vahel tekib arusaam, kas mõttel on jumet ning kuidas idee arendamisega edasi liikuda, siis lepitakse omavahel kokku, mis keskkondi kasutatakse edasise kommunikatsiooni ning idee elluviimise tagamiseks. Vahendid on meeskonna enda valida (Skype, Zoom, Slack, Planner, Teams ... ). Eriolukorra lõppedes on loomulikult vabadus valida kõige kaunim Viimsi rand või roheala meeskondliku mõttearenduse jätkamiseks!
Kas meil tekib mentor?
Viimsi ideehäki kaudu soovime kokku viia aktiivsed ideegeneraatorid ja eksperdid/spetsialistid, et saada esimene kiire hinnang probleemi lahendamisele ja ning idee elluviimise perspektiivile. Otseselt meeskonda nõustavat üht ja universaalset ning ideele keskendunud mentorit ei ole. Usume, et selliselt tekib võimalus konsultatsiooni kaasata laiem ring eksperte.
Kas häkaton on inseneridele ja muudele tehnikavaldkonna asjatundjatele?
Üldjuhul, jah, on häkatoni lõpptulem mingi reaalne toode või teenus, kus on tehnoloogid, äriarendajad, turundajad ja müügimehed tugevalt panustanud oma inseneriteadmiste rakendamisele ning toote/teenuse turuletoomisele 24 tunni jooksul.
“Viimsi Häkk” ideehäkatoni eesmärk on päevakorrale tuua elanikele/ettevõtjatele olulisi probleeme, leida üheskoos lahendusi, valideerida ideid ning saada tuge nende edasiarendamiseks. Sellest tulenevalt oleme ka ideehäkatoni perioodiks jätnud rohkem kui kaks nädalat, et oleks rohkem aega atra seada. Tehniliste lahenduste väljatöötamiseni ei pea ideehäki lõpuks jõudma. Aga aplodeerime südamest kogu Viimsi vallavalitsuse arendusosakonnaga, kui see nii läheb!
Kas meile antakse raha?
Kõik ideehäkil väljatoodud ideed on idee autorite intellektuaalne omand ning selle elluviimise juures Viimsi vallavalitsus eraldi rahalisi vahendeid hetkel ei eralda. Küll aga tagame me ideehäki platvormi toimimise ning tegeleme täiendava kommunikatsiooniga toetamaks headel ideedel rakendumast. Lisaks sellele hoiame silma peal ideedel, mis võiksid saada tuge arengukavades väljatoodud eesmärkide realiseerimise juures investeeringute näol. Seega ära imesta, kui ühel hetkel on meil põhjust oluliselt laiemalt Sinuga edasisi samme arutada!
Kuidas ma saan kommenteerida esitatud ideed?
Minnes ideehäki keskkonda, leiad esitatud ideed SIIT, mis on jaotatud kategooriatesse. Avades vastava kategooria alt idee, leiad lehe keskel olevalt tumedalt menüüribalt „Discussion“ menüüpunkti. Selle alt saad lugeda esitatud kommentaare ning saad ka ise kommenteerida. Kommentaarid jõuavad idee esitajani! Palun ole oma kommentaari lisamisel objektiivne ja toetav. Halvustavad ja viha õhutavad kommentaarid on adminil õigus kustutada.