Asendushooldus – turvavõrk lapsele kriisiolukorras 

22. mai 2025
perekond

Iga laps väärib armastavat ja turvalist kodu. Kahjuks pole see alati võimalik – vahel tuleb laps eemaldada sünniperest, kui sealne olukord seab tema elu, tervise või arenguvõimalused ohtu. 

Sellisel juhul peab riik koos kohaliku omavalitsusega tagama lapsele ajutise, kuid stabiilse ja hooliva kasvukeskkonna. Seda nimetatakse asendushoolduseks. 

Mis on asendushooldus? 

Asendushooldus tähendab olukorda, kus laps kasvab väljaspool oma sünniperet. Eestis toimub see kolmel peamisel viisil: 
hoolduspere – lapse kasvatamise võtab enda peale pere, kes pakub lapsele igapäevast hoolt ja tuge; 
kriisihoolduspere – ajutine, kuid kiire lahendus, kuhu laps paigutatakse esimesteks nädalateks pärast perest eemaldamist kuni 6 kuuks; 
asenduskodu – suurem elamisüksus, kus lapsi kasvatavad spetsiaalsed kasvatajad. 

Kõige loomulikum ja lapsekesksem viis asendushoolduseks on peremudel, olgu see pikaajaline hoolduspere või kriisiperena tegutsev perekond. 

Hoolduspere – uus võimalus turvaliseks lapsepõlveks 

Kui kriisihoolduspere pakub ajutist kaitset, siis hoolduspere on juba püsivam lahendus lapsele, kelle sünnipere ei suuda pikaajaliselt oma kohustusi täita. Hoolduspere ei pea olema ideaalne – piisab, kui ollakse hooliv, stabiilne ja valmis last toetama. 

Hoolduspered loovad lapsele: 
stabiilse keskkonna, kus laps saab kasvada ja areneda; 
lähedased suhted, mis toetavad lapse emotsionaalset arengut; 
võimaluse osaleda tavapärases pereelus, õppida sotsiaalseid oskusi ja leida turvatunne; 
kindlustunde ja pakuvad hoolt; 
turvalise kodu ja igapäevase rutiini ning suhtlevad vajadusel ka lapse sünnipere ja ametiasutustega. 

Hoolduspere ei jää kunagi üksi – nad saavad tuge nii Viimsi vallalt kui ka sotsiaalkindlustusametilt. Eestis on suur vajadus just nende perede järele, kes oleksid valmis toetama mitut õde-venda, teismelisi või laste erivajadusi. 

Kriisihoolduspered Viimsis – kiire tugi lapsele esimesel kriitilisel hetkel 

Viimsi vald on sarnaselt mitmete teiste hooliva kogukonnaga omavalitsustega astumas samme, et pakkuda kriisiperet kui lapsele turvalist ja kodulähedast alternatiivi turvakodule olukordades, kus laps vajab kiiret ja ajutist kaitset ning hoolt. Tegemist on peredega, kes on valmis lühikese etteteatamisajaga võtma vastu lapse, kelle kodu ei ole enam turvaline. Selline paindlikkus võimaldab last kaitsta juba esimesel kriitilisel hetkel – ajal, mil ta vajab kõige enam mõistmist, rahu ja stabiilsust. 

Kriisihoolduspere ei asenda püsivat lahendust, vaid annab lapsele ja spetsialistidele aega ja hingamisruumi otsustamiseks: 
– kas laps saab naasta oma sünniperre, 
– kas ta vajab pikemaajalist hoolduspere tuge, 
– kas on vajadus hoopis asenduskodu keskkonna järele. 

Miks Viimsis on hoolduspered ja kriisipered eriti olulised? 

Viimsi vald on tugev ja toetav kogukond, kus hoolitakse üksteisest. Meie võimalus ja vastutus on hoolitseda ka nende laste eest, kes on ajutiselt ilma pere toeta. Hoolivust ja vastutustunnet väärtustav keskkond on ideaalne tugivõrgustik peredele, kes soovivad avada oma kodu lastele, kes vajavad turvalist kasvukohta. Kriisiperes ei sattu laps võõrasse asutusse, vaid jääb peremudelisse, mis toetab trauma leevenemist ja emotsionaalset kohanemist. 

Viimsis oleks oma hooldus- ja kriisihooldusperede olemasolu oluline, sest: 
reageerimine on kiirem, paindlikum ja personaalsem, kui pere elab juba vallas; 
laps saab jääda oma kogukonda ning tema elus on vähem katkestusi – jäävad alles sõbrad, kool ja tuttav keskkond; 
kohalike inimeste hoolimine on tugev ressurss, mida suurtes keskustes ei saa asendada; 
kogukonnal on võimalus aktiivselt kaasa rääkida laste heaolus; 
see tagab turvatunde; 
on aega teha paremaid otsuseid – kriisipered annavad lastekaitsetöötajale võimaluse mitte kiirustada, vaid hinnata rahulikult, milline on lapsele parim edasine lahendus; 
püsib kogukonnatunnetus ja järjepidevus – kui kriisihoolduspere asub Viimsis, saab laps jääda oma senisesse keskkonda e jätkata lasteaias, koolis, hoida sõpru ja tuttavaid nägusid. See aitab leevendada muutustest tingitud pingeid. 

Kuidas saab Viimsi kogukond panustada? 

Hakka hooldus- või kriisihoolduspereks – tee oma kodust ajutine või püsiv pelgupaik lapsele, kes vajab armastust ja tuge. 
Toeta olemasolevaid peresid – vabatahtlik abi, praktiline tugi või lihtsalt mõistev vestlus võib palju tähendada. 
Levita teadlikkust – räägi teemast oma kogukonnas ja julgusta teisi kaasa mõtlema. 

Kokkuvõtteks 

Asendushooldus ei ole lihtsalt sotsiaalteenus, vaid inimlik vastutus ja ühiskondlik lubadus – me ei jäta ühtki last üksi. Iga kriisis laps vajab täiskasvanut, kes ütleb: "Ma olen siin, sa ei pea seda üksi kandma." Iga laps väärib tunnet, et keegi temast hoolib – ka siis, kui ta sünniperes seda hetkel ei saa. Viimsi on kogukond, kus on olemas kõik eeldused selleks, et olla osa lahendusest. Kui kasvõi üks laps leiab sel viisil tee turvalisema tuleviku suunas, on see juba kordaminek ning vaeva väärt. 

Dei Stein
lastekaitse vanemspetsialist  

Kas tead, et … 

… Eestis vajab aastas asendushooldust üle 700 lapse, kellest umbes 169 on hooldusperedes, 15 kriisihooldusperedes ja ülejäänud asenduskodudes. 
… kõige loomulikum keskkond lapsele on pere, mitte asutus. 
… ka Sina saad aidata, olles pere, toetaja või teadlik kogukonnaliige. 

📞 Rohkem infot: 
Viimsi lastekaitse – tel 602 8800 
SKA hoolduspered – tel 655 1666