FIRST LEGO League Challenge finaali võitis Aga Miks?

29.–30. märtsil toimus Viimsi Artiumis FIRST LEGO League Challenge 2024/25 SUBMERGED Eesti finaalvõistlus. Konkurss koosnes robotivõistlusest ning projektist, osales 36 võistkonda.
FIRST LEGO League on suunatud 9–16-aastastele noortele ning selle eesmärk on äratada huvi teaduse ja tehnoloogia vastu ning pakkuda lastele arendavaid teadmisi ja praktilisi oskusi.
FLL on lühend sõnadest FIRST ® LEGO ® League ning tähistab Dean Kameni asutatud firma FIRST ® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ja LEGO Groupi vahelist koostööd.
Lisaks FLL-ile on olemas ka teisi sarnaseid sarju, näiteks Jr FLL, mis on mõeldud noorematele lastele. FLL-i saab rakendada nii koolitundides kui ka mujal.
Võistkonnad koosnevad kuni kümnest lapsest ning vähemalt ühest juhendajast. Need võivad olla osa mõnest kooli huviringist, klubist või organisatsioonist, aga võivad olla ka lihtsalt sõbrad, kes soovivad ühiselt midagi põnevat ette võtta.
FIRST LEGO League 2024/25 hooaja väljakutse keskendub sellele, kuidas toetada maailmamerede uurijaid. Kuigi materjalides ja hooaja tutvustuses mainitakse eelkõige ookeane, siis Eestis on lubatud uurida ka meresid. Eesmärgiks on leida nutikaid, uuenduslikke ja põnevaid lahendusi, mis aitaksid teadlastel maailmameresid tõhusamalt uurida.
Kahe päeva jooksul oli võimalik Viimsi Artiumis näha põnevaid võistlusi, meeskonnatööd, innovatsiooni ja robootikat. Teise päeva lõpuks selgus finaali võitja. Meistriks tuli meeskond Aga Miks?. Kokku osales 36 ägedat meeskonda, kelle seas oli ka kaks meeskonda Lätist. Kahe päeva jooksul täitusid saalid robootika, innovatsiooni, meeskonnatöö ja tõelise FLL-vaimuga.
Päevajuht Kelly Kits: „Finaalpäevad Viimsis möödusid inspireerivalt ja sooja meeleoluga. Tundus, et iga tiim oli andnud endast parima – ettevalmistus oli põhjalik, ideed loovad ja robotid muljetavaldavad. Kohtunike töö ei olnud lihtne, sest konkurents oli tihe ja tase väga kõrge.
Esimest korda toimus finaal Viimsis ning Artium pakkus selleks ideaalset keskkonda. Teaduskool oli suureks toeks hindamiste korraldamisel, Viimsi kool avas oma ruumid osalejate majutuseks ning Daily söökla meeskond tuli lausa vabal päeval kohale, et meie võistlejatele lõunasööki pakkuda. Oleme selle koostöö eest siiralt tänulikud ja loodame Viimsisse veelgi suurema FLL-i energiaga tagasi tulla!“
Ramon Rantsus (FIRST LEGO League programmide koordinaator): „Kui küsida minult, mis motiveerib mind peale 10 aastat veel ja veel FLL-iga tegelema, siis põhjuseid on mitmeid. Neist peamine on see, et ma usun sellesse programmi. Ma näen, et see pole lihtsalt robotite ehitamine ja võistlemine, see on palju-palju rohkem. Igal aastal on uus reaaleluline teema ehk siis nii uued kui ka veteranmeeskonnad saavad ja peavad endale järjest uusi asju selgeks tegema. Nad kohtuvad väga erinevate ekspertidega ja lahendavad väga erinevaid probleeme – täpselt seda teeme ju ka täiskasvanutena oma töös. Nad oskavad analüüsida, loogiliselt mõelda, probleemidele koos lahendusi leida, suhelda, esitleda, kaasa tunda ja julgustada. Täpselt see, mida me oma kolleegilt ja sõbralt ootaksime! Seda kõike õpivad nad veel ka inseneeria ja robootikaga käsikäes ehk programmeerimine, mehhaanika, disainimine, testimine jne. Tulevikuinimesed!
Teine põhjus pikaajaliselt miskit teha on see, et mina ja Heilo Altin alustasime kunagi seda teed ja FLL on tinglikult nagu oma laps, et raske on seda niisama jätta või kellelegi ära anda. Veel enam, et see laps on ühiskonnas ja robootikute seas oodatud ja nõutud.
Oleme üle elanud majanduskriisid, Covid-19 pandeemia ja sellise geopoliitilise olukorra, mis meid hetkel rõhub, aga juhendajad on teotahet täis ja noored ootavad seda – raske on lihtsalt käega lüüa, kuigi viimased paar aastat on erinevate reformide ja võimaluste puudumise pärast üsna närvilised olnud. Püüame paremini ja seda tänu meie väga ägedatele juhendajatele, noortele, vabatahtlikele ja superägedale korraldustiimile.“
Võitjatiim Aga Miks? (Tallinna reaalkool ja Mustamäe riigigümnaasium): „Noh, seekord läks kala võrku, aga alati saab suuremat püüda! Oleme oma tulemusega rahul, aga nagu hea kalamees teab – alati saab paremini. Saime hindamiskomisjonilt väärtuslikku tagasisidet ja teame täpselt, kus oma võrke järgmisel tasemel paremini vette lasta.
Houston, meil pole probleemi – meil on plaan! Valmistume FIRST Championshipiks nagu kogenud merekarud: lihvime oma projekti ja parandame mehaanikat, et stabiilsust tõsta.“
Suur tänu kõigile osalenud meeskondadele, juhendajatele, korraldajatele, toetajatele, kohtunikele, vabatahtlikele ja uute kohtumisteni!
Võistlustel osales 36 kümneliikmelist meeskonda, kaks koguni Lätist.
Taisi Metsaviir
Viimsi teaduskooli õppe- ja huvijuht
Foto: Võistlustel osales 36 kümneliikmelist meeskonda, kaks koguni Lätist. Taisi Metsaviir.