Niitmisest Viimsi mõisa pargis
Viimsi mõisa pargi niitmistöödega seonduv on viimasel ajal pälvinud tähelepanu sotsiaalmeediakanalites. Jagame mõned selgitused sellest, kuidas ja millisel alusel Viimsi mõisa pargis niitmistööd korraldatud on.
Viimsi mõisa parki on ajalooliselt kujundatud valdavalt inglise stiilis looduslikult ja vabakujunduslikult. Tegemist on looduskaitsealuse pargiga, kus kaitseala valitsejaks on Keskkonnaamet. Lisaks on park muinsuskaitse all. Möödunud aastal valmis vallavalitsuse tellimusel Viimsi mõisa pargi rekonstrueerimisprojekt ja hoolduskava. Viimase koostamisse kaasati botaanik, kes inventeeris pargis kasvavat taimestikku ja tegi soovitusi niitmise planeerimiseks. Lisaks tuli hoolduskava koostamisel arvestada Keskkonnaameti tingimustega loodusväärtuste säilitamiseks.
Niitmistöödega on püütud leida tasakaal inimese sekkumise ja looduse toimimise vahel. Tegemist ei ole pargiga, mida kogu ulatuses hoitakse madalmurusena, vaid seal püütakse lasta õitseda erinevatel taimedel, elada ja kasvada selgrootutel ja -roogsetel, samblikel ja seentel. Samas arvestatakse, et ruumi jääks ka inimestele elurikkuse imetlemiseks, mängimiseks ja lihtsalt jalutamiseks.
Pargis on kolm niidurežiimi
Park on jagatud kolme niitmisrežiimi vahel, mis on loodud vastavalt sellele, kus need asuvad, kui tihe on ala kasutus ja mis taimeliigid seal kasvavad.
Niidurežiim I ehk sagedasti niidetavad alad
Kõige sagedamini niidetakse kõnniteede ääri, mänguplatsi, tulbipeenra ja Laidoneride mälestusmärgi ümbrust. Nendel aladel on niitmise sagedus üks kord ühe kuni kahe nädala tagant.
Niidurežiim II ehk keskmise niitmissagedusega alad
Neid alasid niidetakse hoolduskava kohaselt kord kuus – siia jäävad peamiselt sellised liigid, kes oskavad hinnata puudelt saadavat varju ja on sageli küllaltki lopsakad.
Niidurežiim III ehk harva niidetavad alad
Kõige harvemini niidetakse üldjuhul avatud niidualasid ja puisniite. Nendel aladel toimuvad niitmistööd kava kohaselt kaks korda aastas.
Miks on sel aastal tekkinud keerukused niitmistega?
2024. aasta kevadel leidis vald riigihankega pargile niitja kaheks aastaks ehk kuni 2025. aasta lõpuni. Kahjuks ei suutnud niitja korduvalt kinni pidada tähtaegadest, hoolduskavas kirjeldatust ning hankes seatud kvaliteedinõuetest. See põhjustas mitmeid lepingutingimuste rikkumisi, mille tõttu taganes vald juuli alguses töövõtulepingust ning asus otsima hankega uut niitjat, kes võtaks tööd üle kuni 2024. aasta lõpuni.
Uue niitjaga sõlmiti leping 18. juulil ning vastavalt sõlmitud lepingule on töövõtjal aega juuli viimase päevani, et parandada eelmise töövõtja puudused ning teha pargis niitmistööd hoolduskavast ja hanke tehnilisest kirjeldusest lähtuvalt. Vallavalitsus kontrollib hankelepingu täitmist jooksvalt ja vajadusel fikseerib puudused. Kui lepingu täitmises esineb puudusi, mida ei kõrvaldata, on vallavalitsusel õigus rakendada töövõtjale sanktsioone.
Kuna sel aastal on probleeme olnud nii niitmistööde kvaliteedi kui ka tähtaegadest kinnipidamisega, siis oleks ennatlik kehtivale hoolduskavale hinnangut anda. Võrreldes hoolduskavaga on hiljem ja harvemini toimunud eelkõige II hooldusklassi alade niitmine, hilinenud on ka III hooldusklassi alade niitmine.
Vallavalitsus töötab selle nimel, et leida järgmiseks perioodiks usaldusväärne niitmispartner, kes suudab hoolduskavaga ettenähtud visiooni ellu viia.
Viimsi mõisa pargi rekonstrueerimisprojekti ning hoolduskavaga on võimalik tutvuda kodulehel Teenused > Keskkond > Rohealad ja looduskaitse
Taavi Rebane
keskkonnaosakonna juhataja