Viimsi vald uuendab haridusasutuste energiamärgiseid
Viimsi valla pikaajaline arengustrateegia „Viimsi 2045“ seab eesmärgiks kliimaneutraalsuse ja selle, et hoonete ehitamisel ning renoveerimisel eelistatakse energiatõhusaid lahendusi. Selleks, et hoonete praegusest energiasäästlikkusest selgemat ülevaadet saada, on Viimsi vallavalitsus koostöös Viimsi Haldus OÜga asunud haridusasutuste energiamärgiseid uuendama.
Viimase aasta heitlik olukord energiamajanduses ning tõusnud elektri- ja gaasihinnad panevad meid kõiki üha enam leidma energiasäästmiseks uusi lahendusi. 2019. aastal jõustusid hoonete energiatõhusust puudutava valdkonna seadusloomes ka uuendused, millega muutusid energiakandjate kaalumistegurid ning seega korrigeeriti energiaklasside piirmäärasid, mistõttu vanad klassid ei pruugi olla enam vastavuses uute piirmääradega. Ühtlasi sätestati kohaliku omavalitsuse poolt ehitatavatele uushoonetele liginullenergiahoone nõue.
Vallavalitsus koostöös Viimsi Haldus OÜga analüüsib munitsipaalhoonete energiakasutust ning sel aastal uuendatakse enamiku valla omandisse kuuluvate hoonete energiamärgiseid. Selle eesmärk on teada saada hoonete tänane seisukord ja asuda seejärel astuma samme hoonete energiatõhususe parandamiseks. Esmalt uuendatakse MLA Viimsi Lasteaiad lasteaiamajade ja seejärel koolihoonete energiamärgised.
Lasteaedadest on kõige energiakulukam Päikeseratta maja
Lasteaiamajadest on uue energiamärgise saanud Leppneeme maja, mille kaalutud energiaerikasutuse klass on varasema D asemel E ning Pargi maja, mille klass on nüüdsest D, varasema C asemel. Randvere maja puhul on märgis jäänud samaks ja see on jätkuvalt D.
Suurim erinevus kaalutud energiaerikasutuse klassis on Päikeseratta maja puhul, kus varasemast E tasemest on saanud G, mis tähistab äärmiselt energiakulukat hoonet. Ekspertide hinnangul Päikeseratta maja tänane arhitektuurne lahendus energiasäästu ei soodusta ja energiatõhususe parandamiseks vajab hoone juba lähiajal suuri investeeringuid. Samas ei taga energiasäästu tehtud investeeringud lastele vajalikku kaasaegset ruumilahendust ega pruugi anda kliimaneutraalsuseks vajalikku energiatõhusust.
Hoonete olukorda aitab parandada Euroopa Liidu rahastus
Keerulise olukorra lahendamiseks on vallavalitsusel võimalik taotleda raha Euroopa Liidu struktuurifondidest. Näiteks Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi meede kohaliku omavalitsuse üksuste liginullenergiahoonete ehitamise toetamiseks on taotlemiseks avatud ja sealt on võimalik küsida toetust seniste äärmiselt energiakulukate hoonete asemele säästvamate ehitamiseks.
Viimsi vallavalitsus esitas vallavolikogule 12. septembri istungil otsustamiseks eelnõu meetmes osalemisega nõustumiseks. Volikogu võttis otsuse vastu, mis annab Viimsi Haldusele võimaluse taotleda olemasoleva raiskava hoone asemel uue liginullenergiahoone ehitamiseks meetmest 1,6 miljonit eurot toetust. Juhul kui tänavu toetust ei eraldata, on tõenäoliselt võimalik esitada taotlus uuesti meetme järgmisesse vooru, mis peaks avanema aastal 2025.
Meeli Kuul
arendusosakond