Viimsis avati kaasaegne kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium

20. aug 2022
Artiumi avamine

Eile õhtul avati Viimsis pidulikult kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium. Kogukonnale kultuurielamuste ja haridusvõimaluste pakkumise kõrval on uue keskuse ambitsiooniks viia Viimsi rahvusvahelise kõrgkultuuri kaardile.

Eile, 19. augusti õhtul avati Viimsis kauaoodatud kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium, mille saali täitsid kutsutud külalised Eestist ja kaugemalt. Viimsi Artiumi avakõned pidasid Vabariigi President Alar Karis ja peaminister Kaja Kallas. Mõlemad rõhutasid oma kõnedes Viimsisse loodud keskuse unikaalsust. Avapeol astusid üles Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatamisel ja Lexsoul Dance Machine. Külalistel oli võimalik lisaks majaga tutvumisele osa saada audiovisuaalne rännakust, mille autoriks oli lavastaja ja koreograaf Ingmar Jõela.

Avamisel kõnelenud vallavanem Illar Lemetti sõnul on Artiumi sünd väga paljude inimeste aastaid kestnud suure pingutuse vili. Viimsi Artiumi tulevikust rääkides ütles vallavanem, et keskus peaks pakkuma kõige muu kõrval võimaluse loomemajanduse valdkonna ettevõtlusinkubaatori sünniks ja sellest peaks kujunema rahvusvaheliselt tuntud loomemajanduskeskus. Samas rõhutas Lemetti Viimsi Artiumi tähendust kogukonnale, sest uues keskuses hakkavad tööle huvihariduskoolid, vastloodud teaduskool ja galerii. Viimati mainitud galeriis avati eile Priit Pärna näitus, mis jääb avatuks kuni oktoobrini. Selle külastamine on kõigile huvilistele tasuta.

Viimsi vallavolikogu aseesimehe ja Viimsi Artiumi nõukogu liikme Jan Trei sõnul on Viimsi Artium moodsaim omavalitsuse omandis olev kultuuri- ja hariduskeskus, millega algab Viimsi valla huvihariduses ja kultuurielus uus ajastu. Trei sõnul põimuvad Artiumis omavahel nii erinevad kultuurivaldkonnad kui rahvusvaheline, riiklik ja kogukondlik mõõde. Uus keskus viib tema hinnangul kindlasti ka Euroopa kultuurikaardile.

Looduskauni Lubja klindi külje alla rajatud Viimsi Artiumis on koos kõrvalhoonete ja välialaga 9000 ruutmeetrit pinda. Külastajate kasutada  on 457-kohaline suur saal, 190-kohaline blackbox saal, 160-kohaline kammersaal ja endistesse kütusemahutitesse rajatud kaasaegse kunsti galerii. Kompleksi juurde kuulub veel ka vabaõhulava ja katuseterrass, kus kultuurielamusi nautida saab. Hoones töötavad Viimsi muusika-, kunsti- ja teaduskool ning huvikeskus. Kauni hoone on loonud arhitekti Siiri Vallner ja Indrek Peil Kavakava arhitektuuribüroost. Viimsi vald investeeris Viimsi Artiumi ehitusse ja tehnikasse ligikaudu 15 miljonit eurot.

Fotod avamisest (fotograafid Aron Urb ja Arno Mikkor) leiab SIIT.

Ülekanne avakontserdist on järelkuulatav Klassikaraadio kodulehelt.

Viimsi Artiumi programmiga saab tutvuda kodulehel www.viimsiartium.ee.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond