Andreas Väljamäe asub lahti muukima viimsilaste koodi

19. juuni 2024
foto

Viimsi Artiumi uus juht Andreas Väljamäe tõi endaga kaasa Hunt Kriimsilma portfellitäie pagasit, mille toel asub ta nüüd tarmukalt lahti muukima viimsilaste koodi. Kogukonna liige ja keskmisest kõrgema kultuurihuviga juht tunnistab ausalt, et pakkumisele selle maja ohjad enda kätte haarata vastas ta esimese hooga eitavalt.

Andreas Väljamäe möönab, et enne juhiks saamist oli ta Viimsi Artiumit külastanud vaid paaril korral. "Tehniliselt olin siin ühel või kahel sündmusel varem käinud ja saan selles osas vaid iseendale tuhka pähe raputada, aga küllap ei jõudnud Viimsi Artium selle ajaga ka minu teadvusesse jõuda,” tunnistab ta. Samas toob ta välja, et võib-olla on just distantsilt jälgimine aidanud paremini mõista, millise suuna peab ta ise uues ametis olles võtma.

“Olen palju mõtisklenud selle üle, mis on viimsilaste kood ning kuidas seda lahti muukida. Vastust mul veel muidugi ei ole, aga eemalt vaatlemine on praegusele mõtteharjutusele kaasa aidanud küll.” 

Juhi toolile teisel katsel
Viimsi Artiumi juhi kohale kandideeris Andreas Väljamäe ka kõige esimesel konkursil enne maja ehitust, õigemini kutsuti ta seal osalema. Kuna valituks osutus Kristiina Reidolv, kes suundus nüüd edasi akadeemilise rajale Aalto ülikoolis, siis valis nõukogu esinaine Riina Aasma ettevõtluses kanda kinnitanud Väljamäe numbri ja uuris, kas kodukohas töötamine võiks endiselt kõne alla tulla.

“Olin alguses väga kahtleval seisukohal, sest olin enda jaoks leidnud põneva teekonna iduettevõttes Bisly, mis tegeleb intelligentsete hoonete süsteemide arendamisega ning oli selge, et tahan seal edasi areneda. Olin veendunud, et see ettevõte jääb minu ellu edasi ning etteruttavalt võin öelda, et kompromiss sündis. Kõnest sai lõpuks ikkagi väga aus ja avatud kaartidega vestlus ning siin ma nüüd olen,” ütleb Väljamäe muigega. Temast sai kultuuri- ja hariduskeskuse Viimsi Artiumi juht 2. jaanuaril 2024.

Süda kuulub kultuurile
Mõneti ka loogiline, sest tegemist on inimesega, kelle võib ju kultuuri juurest eemal tõmmata, aga kultuuri tema seest välja ei saa. Andreas Väljamäe on lõpetanud Eesti teatri- ja muusikaakadeemia klassikalise laulu eriala ja saanud magistrikraadi kultuuriettevõtluse valdkonnas samas ülikoolis. Enne seda mängis ja õppis ta kuni bakalaureuse diplomini välja pühendunult metsasarve ning töötas politsei- ja piirivalveorkestris, aeg-ajalt ERSOs ning Tallinna Kammerorkestris lisamängijana.

Instrumentalisti karjäärile järgnes töö Eesti Filharmoonia Kammerkooris, tänu millele tekkis tal sügavam huvi klassikalise laulmise vastu. Tänu kammerkoori sagedastele välisprojektidele langes Andreasele osaks võimalus võtta eratunde kuulsatelt ooperisolistidelt, kust arenes edasi mõte seda suunda edasi arendada. Saksamaal International Opera Agency‘s töötoas osaledes, Šveitsi ooperimajale ette lauldes ja kogu seda muusikaelu kõrvalt vaadates tuli äratundmine, et selles valdkonnas võiks edasi toimetada.

foto
Andreas Väljamäe ja Janne Fridolini on vanemateks neljale lapsele.

Reaalsus tõi maa peale
Ometi olid elul mehega teised plaanid ning piduri äsja valitud teekonnale tõmbas ta peale ise. “Mul on imearmas pere. Kasvatades oma dirigendist abikaasa Janne Fridoliniga nelja last, oleks see olnud egoistlikult ja kahetsusväärselt jabur valik, sest ooperimaailm nõuab rohkem kui sada protsenti pühendumist. Muuhulgas jõudsin juba isegi Vanemuise ooperilavastuse proovidesse, minu nimigi oli piletimüügi keskkonnas ühe rolli taha lisatud, kuid sinna see jäigi,” avaldab Väljamäe ja täpsustab, et laulmisega tegeleb ta siiski projektikorras edasi. 

Küsimusele, kas ta üheks unistuseks võiks olla ka Viimsi Artiumi laval solistina laulda, vastab Andreas Väljamäe, et teeks seda suurima rõõmuga. “Me oleme tegelikult siin laval segakooriga Vox Populi salvestanud, olen nende hääleseadja. Tol korral polnud ma majaga veel mitte kuidagi seotud, üürisime lihtsalt sobivat saali. Hea meelega laulaks siin ükskord isegi, aga nende mõtetega peab olema ettevaatlik,” naerab ta heatujuliselt.

Kogukonna kaasamine on oluline
Oma uuele rollile läheneb Andreas Väljamäe süsteemselt, luues alustuseks Viimsi Artiumile võimekuse sotsiaalmeedias. "Varem ei olnud selle jaoks eraldi spetsialisti. Püüame selle kaudu inimesteni jõuda ja teada saada, mis neile meeldib. Meie strateegias, mida hetkel ühe koostööpartneriga kokku kirjutame, on muuhulgas plaanis ka vastav uuring publiku kaardistamiseks,” avaldab ta. 

“Keskendume kogukonnale – tahame teada, mis on see, mida kohalik elanik näha ja kuulda tahab. Viimsi on hommikul tühjenev ja õhtul ellu ärkav keskkond, mis tähendab peamiselt seda, et kogu meelelahutuse ja kultuurielamused saavad siinsed elanikud peamiselt Tallinnast. Mina tahaks näha neid siin meie ruumides üha rohkem ja pakkuda midagi sellist, mis neid puudutab,” selgitab Väljamäe. 

“Publiku kasvatamise juures tuleb meil vaadata otsa kogu inimese elukaarele ja tekitada siiatulemiseks harjumus juba maast madalast. Ehk siis alustada näiteks beebihommikutest klassikalise muusika seltsis, tegutseda meie ruumides lastele mõeldud huvikoolides, käia lastelavastusi ja kontserte vaatamas-kuulamas, astuda siin üles oma kollektiivi ridades ning muidugi nautida pealtvaatajana programmi, mis vähegi kõnetab ja meie kavva jõuab.”

Kultuuri ja hariduse sümbioos
Suurt potentsiaali näeb Andreas Väljamäe koostöös kohalike koolidega. “Meil on olemas kõik võimalused ja ideaalilähedane keskkond näiteks kooliteatritele või muule haridusliku sisuga tegevusele. Kevadel lavalaudadele jõudnud “Tuulte vallas” oli ehe näide sellest, mis inimestele hinge läheb ja nad kokku toob. Soovin väga, et selline tegevus areneks Viimsis edasi.”

Esimesele kohtumisele huvikoolide esindajatega lähenes uus juht avatult. “Mulle öeldi, et pean nendega oma töös igati arvestama ja leidma koostöökohti. Olin koosolekuruumi sisenedes kõigeks valmis ning ütlen siiralt, et esimene kogemus osutus üdini positiivseks. Õppisime üksteist paremini tundma ja näen, et huvikoolid seisavad minu kõrval väga heade partneritena. Muusikainimese ja isana tunnen lihtsalt siirast rõõmu, et meie lapsed saavad üles kasvada maailma tippkollektiividele loodud saalides ning näha lähedalt elukutseliste muusikute proove ja esinemisi. See on suur õnn ja privileeg, mida ma ei luba võtta iseenesestmõistetavana. Tuleb näha ja osata ära kasutada kõike, mis on laual.” 

Programmi koostamine on täies hoos
Sügiseks ja talveks plaanitakse mitmekesist programmi, sealhulgas koostööd laste lemmikutega Piip ja Tuut, parimaid dokumentaalfilme festivali DocPoint kavast, erinevaid kontserte ja palju muud.

Andreas Väljamäe jaoks on Viimsi Artiumi juhtimine põnev väljakutse, kuhu ta paneb kogu oma hinge ja südame. "Mind ootas siin ees ootusärevil tiim professionaalseid inimesi, kelle puhul ma nägin, et nad on põnevil ning valmis mingisuguseks järgmiseks sammuks – tahetakse midagi päriselt ära teha. Näen Viimsi Artiumi seinte vahel palju võimalusi," lõpetab ta kindlameelselt.

Marta Vasarik
Viimsi Teataja kaasautor

Fotod: Gerli Jalakas