Püünsi kooli kollektiivid valmistuvad noorte laulu- ja tantsupeoks

12. aprill 2023
foto

Püünsi kooli kollektiivid on XIII noorte laulu- ja tantsupeoks valmis. Tantsijaid juhendab õpetaja Hele Pomerants, mudilaskoori dirigendiks on õpetaja Meryt Sander.

Püünsi koolis tantsivad kõik 1.–6. klassi lapsed, sest see on liikumistunni raames kooli õppekava eripära. Projektivormis tantsivad ka kooli 7.–9. klassi õpilased. Püünsi kooli tantsijad on osalenud läbi aegade nii oma vallas kui ka üle vabariigi erinevates tantsuprojektides, laagrites ning kontsertidel. Meil on oma koolitants „Tosin imet“, mille on Kalle Ermi muusikale seadnud õpetajad Hele Pomerants ja Maido Saar.

Pääs tantsupeole on 3. klasside ja 5. klasside tantsurühmadel sel aastal käes – see on igapäevase suure töö tulemus. Tantsimine arendab laste füüsilist ja vaimset tervist, koostööoskust ning poiste ja tüdrukute vahelise suhte kujunemist. „Eesmärkideni jõudmine ei tule kergelt, selleks tuleb palju panustada ja pühendunult tööd teha. Mida rohkem panustada, seda suurem on rõõm õnnestumisel,“ tõdeb õpetaja Hele. Igapäevastes tantsutundides õpitakse tuntud tantsu- ja laulumänge, seltskonnatantse, pärimustantse, autoritantse ja teiste rahvaste rahvatantse.

Kui aastal 1995 väikesed tantsurühmad alustasid, õpiti tantse vaid kooli pidude tarvis, suurtele tantsupidudele ei pürgitud. Aastast 1996 on Püünsi kooli lapsed osalenud kõikidel tantsupidude protsessides, aastate jooksul on täienenud ka meie ilusate rahvariiete varu. Üle poole laste tantsudest on õpetaja Hele ise seadnud ja loonud, algusest peale on koostööd tehtud ka Maido Saarega ja tantsuansambliga Lee. Pärast kooli lõppu jätkavad tantsupisikust nakatunud noored juba järgmiste koolide ja tantsuansamblite kollektiivides.

Sel suvel toimuva noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ on kui sild erinevate põlvkondade vahel – vanemate põlvede tarkust saab noorematele edasi anda läbi tantsude. Üle silla minnakse ka laia maailma ja tullakse jällegi tagasi koju.

Repertuaari osas tõdeb õpetaja Hele, et see on suhteliselt keeruline, aga muusika ja tantsud on huvitavad ning meeldivad lastele väga. „Oluline on tunda, et sa oled üks osa tantsurahvast, sellel suurel tantsumurul. See tõstab laste enesehinnangut, jätkub soov edasi tantsida ning pikisilmi uut pidu ootama jääda.

Püünsi mudilaskooris laulab 26 laululast
Püünsi kooli mudilaskoor tegutseb aastast 1994 ja alates koori loomisest on osaletud kõikidel üld- ja koolinoorte laulupidudel. Kooril on olnud erinevaid dirigente, aga viimased kaheksa aastat on koori juhatanud õpetaja Meryt Sander. Mudilaskoor on osalenud MudiFestil Kosel, erinevatel Viimsi valla kontsertidel ja loomulikult astutakse üles igal oma kooli sündmusel.

Ettevalmistus käesoleva aasta laulupeoks „Püha on maa” algas eelmisel kevadel, kui saadi kätte peo noodid. Mudilaskoori lauljad ütlesid, et kuigi nad on korralikult valmistunud, tuleb ettelaulmisel ikka närv sisse, sest sellest ühest hetkest sõltub ju kogu nende aasta töö. Meie koor on koos Randvere ja Haabneeme mudilaskooridega teinud ka kaks ühist laululaagrit,. Kui laulud on selged, tuleb mõelda ka riietuse peale. Sel aastal kannab mudilaskoor laulupeol Halliste laste rahvarõivaid, mida kaunistavad tuttidega peapaelad ja maasikatega kotike puusal.

Mudilaskoori lauljate mõtted seoses noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“.

Kristiina (3.b klass): „Ma laulan kooris teist aastat ja mulle väga meeldib, kuidas kõik koostööd teevad. Mu lemmiklauluks on Andres Lemba ja Jaanus Vaiksoo “Sokk ja kummik”. Suviselt laulupeolt ootan esinemist suure publiku ees.

Paulina (4.b klass): „Ma laulan kooris kolmandat aastat. Ka minu lemmiklaul on “Sokk ja kummik”. Kõige raskemaks lauluks on “Rõõm on täitnud maa”. Laulupidu on minu jaoks aasta tipphetk.

Irma (4.b klass): Püünsi kooli kooris laulan alles esimest aastat, aga eelnevalt olen laulnud ja laulupidudel käinud Musamari kooriga. Parim laul sel aastal on “Rõõm on täitnud maa”. Suvisel laulupeol saame kõigile näidata, mida me õppinud oleme.

Gea Radik
Püünsi kooli huvijuht