Tehnoloogiavaldkonnas on tegijad ka naised
Juba noorena tehnoloogia vastu huvi tundnud Liis Koser on täna tüdrukute tehnoloogiaringi HK Unicorn Squad tegevjuht.
Millal saite aru, et Teie huvi tehnoloogia vastu on ehk tiba suurem kui teistel?
Ma arvan, et esimesed märgid olid olemas juba siis, kui ma olin päris väike. Lapsena olin ümbritsetud pigem poistest kui tüdrukutest, mistõttu ma väga tüdrukute mänge ei mänginudki ja osalesin rohkem poiste tegevustes. Kui poistele ja tüdrukutele tuli koolis eraldi tööõpetus (praegune tehnoloogiaõpetus) ja käsitöö, mõtlesin kadedusega, kuidas poisid saavad tunnis igasuguseid põnevaid asju teha, aga mina pidin käsitöötunnis heegeldama ja tikkima.
Mul on isegi üks mälupilt kooli koridorist, kus ma protesteerisin samas koolis õpetajana töötavale emale, kui kohutavalt ebaaus, et poisid saavad kõiki neid ägedaid masinaid kasutada ja midagi ehitada, aga tüdrukud mitte. Ema muidugi pööritas silmi ja lükkas mu käsitööklassi uksest sisse. Mitte, et mulle käsitöö ei meeldiks, aga kui ma saan valida, kas tikkimisnõel või tööriistad, siis eelistan viimaseid, eriti tore, kui need on veel mootoriga.
Umbes samal ajal tuli meie kooli ka esimene arvuti. Ma käsin maakoolis, nii et meil oli terve kooli peale üks arvuti, ilma internetita, kus sai algelisi mänge mängida. Nii ma siis iga vahetund istusin ning ootasin oma korda.
Kas oli ka „nõuandjaid", kelle meelest tüdrukule/noorele naisele tehnoloogiaga tegelemine ei sobi?
Digitehnoloogia tuli minu ellu juba täiskasvanueas ja siis enam keegi ütlema ei tulnud, et „kuule, sa oled ju naine, sulle see ala küll ei sobi“. Aga kui me vaatame, kuidas me vanematena tüdrukuid kasvatame ning mis valikuid neile pakume, siis on üsna selge, et endiselt näeme kõike tehnoloogiaga seonduvat pigem poiste ja meeste alana. Seetõttu ei suuna ega julgusta me tüdrukuid piisavalt. Kui sul tüdrukuna on kokkupuuteid valdkonnaga vähe või veel hullem, sul on tekkinud uskumus, et tehnoloogia on midagi rasket ja hirmsat, siis loomulikult ei kaalu sa seda ka karjäärivõimalusena. Oma unicornide pealt võime öelda, et tüdrukud on sama uudishimulikud, huvitatud ja nutikad nagu poisid, neile peab lihtsalt pakkuma võimalust proovida ja veidi rohkem neid julgustama.
Olete täna tüdrukute tehnoloogiaringi HK Unicorn Squad tegevjuht. Kuidas antud ametikohale jõudsite?
Unicornid said alguse aastal 2018. Olin äsja lõpetanud informaatikaõpingud ja vaatasin parasjagu uusi võimalusi otsides ringi. Unicornide asutajatega Taavi ja Kerstin Kotkaga olime sõbrad juba varasemalt, nii et kui Taavi tuli ideega, et soov on teha tehnoloogiakooli, mis oleks ainult tüdrukutele, siis olin ma sekundi pealt nõus kampa lööma. Kohe järgmisel päeval hakkasime asjaga pihta – kogusime ühe grupi tüdrukuid kokku, töötasime esimesed tunnid välja ja nüüd toimetab samasugustes tehnoloogiaõppe gruppides juba enam kui 2000 tüdrukut üle Eesti.
Unicornide juhtimine nõuab ennekõike julgust, tahet ja usku, et sa teed õiget asja. IT-alased teadmised ja oskused on samuti kasulikud, aga eelkõige pead sa ise olema valmis õppima, katsetama, proovima, läbi kukkuma, parandama ja siis uuesti proovima.
Mulle meeldib ütlus, et „sa ei kaota kunagi – sa kas võidad või õpid”. Seda ütlen ma endale alati, kui asjad ei lähe nii, nagu ma lootnud olen.
Ühel hetkel tundsin, et ma suudaksin unicorne veel paremini edasi viia, kui mul oleks rohkem teadmisi haridusvaldkonnas, mistõttu läksin sellest sügisest Tartu ülikooli magistrantuuri haridusinnovatsiooni õppima.
Karjääri kujundamine või kujunemine ongi justkui klotsidest kiht kihi haaval terviku kokku ladumine. Lisades oma olemasolevatele oskustele ja teadmistele uusi, ei muutu eelnevad oskused ja teadmised kasutuks, vaid toetavad ja kinnistavad uusi.
IT õppimine on alati hea valik, sest kõik meid ümbritsev on sellega tihedalt seotud – saad hiljem töötada täpselt sellises valdkonnas, mis sulle meeldib.
Mis Teile oma töö juures kõige rohkem meeldib?
Rutiini on vähe ning kogu aeg saab midagi katsetada ja proovida. Unicornide kogukonnas tegutseb vabatahtlikena palju toredaid ja inspireerivaid inimesi, tänu kellele kogu meie algatus üldse võimalik on. See on uskumatu, kui palju saab ära teha, kui tegutsetakse koos ühise eesmärgi nimel. Nemad ja kõik meie tüdrukud ongi minu suurimad motivaatorid.
Kuidas Teile tundub, kas tehnoloogiahuvi on võimalik kasvatada?
Kindlasti on võimalik tekitada ja arendada ning lihtsam on, kui alustatakse juba varakult, nii 8–10-aastaselt.
Kus ja kuidas Te lisaks unicornidele veel tehnoloogiaga kokku puutute?
Tehnoloogia on kõikjal meie ümber, nii et puutun sellega kokku peaaegu igal sammul. Töö, kooli ja pere kõrvalt palju aega üle jää, aga mulle meeldib hobi korras tegeleda videotöötlusega.
Mida on tehnoloogiahuvi ja -teadmised Teie elus muutnud?
Kindlasti on see teinud elu palju-palju lihtsamaks, tüütud toimetused saab kiiremini ära teha ja lõbusam on ka.
Hea teada!
HK Unicorn Squad on liikumine, mille eesmärk on kasvatada 8–14-aastaste tüdrukute seas praktiliste ja põnevate ülesannete abil huvi tehnika, robootika ja loodusteaduste vastu. Täpsem info on leitav kodulehel.
Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja