Üldplaneeringu infokiri XV

19. juuni 2024
foto

Suve tulekuga on Viimsi valla üldplaneeringu koostamises võetud suund merele ning fookuses on Viimsi valla saared ja nende rannikualad.

Juuni alguses sai valmis Lainemudel OÜ poolt koostatud Naissaare ja Prangli väikesadamate, muulide ja lautrite eksperthinnang. Hinnang annab ülevaate Naissaare ja Prangli rannikute geoloogiast, analüüsib ajalooliste andmete põhjal rannaprotsesside mõju, sealhulgas 2005. aasta kui lähiajaloos teadaolevalt võimsaima tormi mõju. Hinnati merepõhja setete piki randa liikumise koguseid ja mustreid, paikvaatluste käigus kirjeldati nii rannatüüpe kui ka rannalähedase merepõhja iseloomu. Kokkuvõtvalt pakkus uuring välja asukohad, kuhu looduslikke tingimusi arvestades saaks Naissaarel ja Prangli saarel rajada lautrikohti, sildumisrajatisi ja külasadamaid.

Naissaarel tuvastati kokku 18 erinevat sildumiskohta, millest kolm võiks saada (väike)sadamaks, viies kohas peeti võimalikuks lautri arendamist vähemalt paadisillaks. Samas on Naissaarel ka teisi asukohti, kus rannaprotsessid on raugenud ja kuhu võiks rajada vähemalt lautri – enamasti saab piiravaks hoopis ligipääs maismaalt. Prangli saarel tuvastati kokku 20 erinevat sildumiskohta, millest kahte võis pidada sadamana ning neljas kohas peeti võimalikuks lautri arendamist vähemalt paadisillaks.

foto
Foto: Teele Nigola

Ekspertide hinnangul võiks lautreid rajada põhimõtteliselt pea igale kinnistule, sadamasilla puhul tuleks aga analüüsida lainetuse ja jää koormusi, väikesadama puhul lisaks ka setete liikumist, sest need on statsionaarsed ja kapitaalsed rajatised, mis võivad mõjutada rannaprotsesside iseloomu. Intensiivse lainetusega Naissaare lääneküljel võiks kaaluda ajutisi, ujuvaid sadamasildu, mille saaks tormiseks perioodiks eemaldada. 

Eriti just saarte puhul on merele pääsemise ning paadiga randumise asukohad vägagi tähtsad ning eelkirjeldatud eksperthinnang on oluliseks alusinfoks üldplaneeringu eskiisil vastava valdkonna kajastamisel ja tingimuste määramisel. 

Üldplaneeringu juhtgrupp külastas juuni alguses Viimsi saari ka ise. Oludega käidi tutvumas Aksi, Keri ja Prangli saarel. Aksi saar jääb tervikuna Prangli maastikukaitseala Aksi sihtkaitsevööndisse, mille kaitse-eesmärgiks on looduslike ja poollooduslike koosluste ning merikotka elupaiga kaitse. Aksi saar on ka Natura 2000 võrgustikku kuuluva Prangli loodusala koosseisus. 

Keri saar on pisike, vähem kui 3 hektari suurune saar u 7 km Prangli saarest põhja pool. Hiljuti sai meedias tähelepanu saarel asuv tuletorn, mis läbis kolm aastat kestnud ja 1,5 miljonit eurot maksnud uuenduskuuri.  

Prangli saar on paljudele tuttav püsiasustusega saar, kuhu on ka tavainimestel liinilaevaga hõlbus pääseda. Üldplaneeringu kontekstis on Prangli osas arutamist vajavaid teemasid palju, seekord tutvus juhtgrupp sadamaala ning Kelnase teega, mis moodustab Kelnase ja Idaotsa külade peasihi. Prangli saart tuleb üldplaneeringu koostamise raames kindlasti veel korduvalt külastada.

Taustal käib aga endiselt kibekiire töö üldplaneeringu eskiisi koostamisega, viimaste nädalate jooksul on teemadena käsitletud nii välisõhus levivat müra, liikuvust ja transporti kui ka rohevõrgustikku. Töö jätkub ka suvisel puhkusterikkal perioodil, et jõuda üldplaneeringu eskiisiga teie ette varasügisel.

Taavi Rebane
keskkonnaosakonna juhataja

Foto: Allar Lehtsalu