Vabadussõjas osalenud viimsilaste mälestusmärgi ideekonkursi võitis ideekavand „Vabanemine“

10. jaan 2020
vabanemine

Viimsi Vallavalitsus koostöös idee autorite, Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Sõjamuuseumi ning Muinsuskaitseametiga korraldas ideekonkursi Vabadussõjas osalenud viimsilaste mälestusmärgi ideelahenduse leidmiseks. 20. detsemberil 2019. a Viimsi Raamatukogus toimunud Viimsi valla aastalõpu tunnustusüritusel „Viimsi tunnustab“ kuulutati välja ideekonkursi tulemused. Konkursi I preemia võitis ideekavand „Vabanemine“, mille autor on Sander Paljak. Mälestusmärk on kavas rajada Viimsi mõisa parki 2020. aastal. Konkursi eesmärgiks oli leida ruumiliselt ja kunstiliselt kõrgetasemeline terviklahendus Vabadussõjas osalenud viimsilaste mälestuse jäädvustamiseks Viimsi mõisa pargis. Võistluse tähtajaks esitati 4 ideekavandit.

Žürii töötas koosseisus: esimees - Laine Randjärv, Viimsi vallavanem; aseesimees - Alar Mik, Viimsi valla ehitus- ja kommunaalosakonna juhataja, Viimsi valla esindaja;  liikmed - Viire Ernesaks, Viimsi Haldus OÜ arhitekt-planeerija; Ingrid Aasoja-Zverev, arhitekt, Eesti Arhitektide Liidu esindaja; Martti Preem, arhitekt, Eesti Arhitektide Liidu esindaja; Jaan Elken, Eesti Kunstnike Liidu esindaja; Aime Kuulbusch, Eesti Kujurite Ühenduse esindaja; Raivo Tomingas, idee autor; Tõnu Tuulas, idee autor; Hellar Lill, Eesti Sõjamuuseumi direktor; eksperdid - Raili Uustalu, Lääne-Virumaa nõunik, maastikuarhitekt, Muinsuskaitseameti esindaja; Allar Lehtsalu, Viimsi valla haljastuse osakonna esindaja/maastikuarhitekt.

Ideekonkursi preemiafond oli kokku 10 000 eurot:

• I koht "Vabanemine“ - 5 000 eurot, autor Sander Paljak
  • II koht Vabaduse täägid - 3000 eurot, autorid Margus Kadarik ja Mart Kadarik
  • III koht „Silentium“ - 1500 eurot, autorid Gea Sibola Hansen ja Mai Šein

Mälestumärgi „Vabanemine“ kontseptsioon

Viimsi mõisapark on mitmetähenduslik. Ta on rikkaliku ajalooga paik, mis mõjub ümbritseva keskkonnaga võrreldes uinununa. Sealt leiab palju erinevaid puu ja taimeliike, mis näevad välja küpsed ja täiskasvanud. Sealt leiab nii lagedaid paiku, kõrget rohtu ja varjulisi paiku, kus elavad nii linnud kui ka väikeloomad. Võistlustöö kirjeldab inimeste ja teiste elusolendite loomulikku tahet olla vaba. Skulpturaalne monument ammutab inspiratsiooni Viimsi tuulisest, merelisest ja metsikust iseloomust, mille otseseks väljenduseks on oskus lennata. Kõik Vabadussõjas osalenud sõdurid kui ka praegused inimesed on osa samast loost. Meie loomulik tund on saavutada iseseisvus, mõtelda vabalt, ennast väljendada ja leida oma tee. Skulptuur tõlgib vabaduse ja vabanemise tunde vormiks, kõnetades individuaalset ja kollektiivset dünaamilist vaimsust, mida jagame ja anname edasi. „Vabanemine“ koosneb kahest poolest, millele mõlemale on kinnitatud 40 tiiba. Tiibade peal leiavad koha sõjas osalenud sõdurite nimed.

I koht, võistlustöö „Vabanemine“

vabanemine

II koht, võistlustöö „Vabaduse täägid“

vabaduse täägid